Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος


Recommended Posts

μήπως ξέρει κάποιος-α πόσο καιρό μπορεί να λειτουργεί ένα κατάστημα με την προέγκριση??? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, τα διακιολογητικά και την διαδικασίας για έκδοση άδειας καταστήματος υγειονομικού ενδιάφέροντος τα ζητάς από τον εκάστοτε Δήμο.

Κατά δεύτερο, σύμφωνα με το νόμο, με την προέγκριση δεν μπορεί να λειτουργήσει κανένα κατάστημα . Κανονικά, η λειτουργία επιτρέπεται μόνο μετά την έκδοση της άδειας λειτουργίας. Αλλά επειδή αυτό δε γίνεται ποτέ και όλοι αρχίζουν να λειτουργούνε με την προέγκριση, το θέμα είναι μην γίνει καμία καταγγελία στην αστυνομία από κάποιον γείτονα, συνήθως. Τότε τους δείχνεις την προέγκριση και κάποιους αριθμούς πρωτοκόλλου για την έκδοση της κανονικής άδειας και σου δίνουνε κάποια παράταση και αν ξαναγίνει καταγγελία ξανά από την αρχή, κ.ο.κ. ώσπου να πάρεις την άδεια. Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να σου σφραγίσουν το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Γειά σας,

 

Είμαι νέος μηχανικός και ψάχνω απεγνωσμένα να βρώ τη νομοθεσία και τη διαδικασία που απαιτείται για τη χωρήγηση αδειών λειτουργίας καταστημάτων. Γνωρίζει κάποιος που πρέπει να απευθυνθώ?

 

Σας ευχαρηστώ για τον χρόνο σας.

 

αν προκειται για καταστηματα υγειονομικου ενδιαφεροντος δες την διαταξη

Α1β/8577/83 φεκ 526 Β και εν συνεχεια δες τα δικαιολογητικα που ζηταει ο καθε Δημος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!! είμαι νέα Αρχιτέκτων Μηχανικός και μου ζητήθηκε να κάνω τις απαραίτητες διαδικασίς για την άδεια λειτουργίας καταστήματος. θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω αυτό το δικαίωμα και αν ναι ποιός κωδικός πρέπει να δηλώσω στην εφορία προκειμένου να προχωρήσω την διαδικασία. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ήδη ελεύθερος επαγγελματίας, δηλαδή αν έχεις μπλοκάκι ΑΠΥ, κόβεις απόδειξη για τις υπηρεσίες σου. Αν δεν έχεις κάνει καν έναρξη στην εφορία τότε κάνε για διάφορες δραστηριότητες (αρχιτεκτονικές μελέτες, τεχνοοικονομικές μελέτες, κ.ο.κ.) και βγάλε μπλοκάκι. Η εκπόνηση μελετών για άδειες λειτουργίας καταστημάτων δεν συμπεριλαμβάνονται σε κάποιον συκεκριμένο κωδικό. Συμπεριλαμβάνονται πάντως στους κωδικούς ΚΑΔ 2008 που αρχίζουν από 71.

Μπορείς βεβαίως να κάνεις τις διαδικασίες για έκδοση άδειας λειτουργίας, εκτός έχω την εντύπωση από τη μελέτη πυροπροστασίας (με επιφύλαξη). Ας μας πει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Επειδή είναι η πρώτη μου δημοσιεύση συγχωρέστε με αν γράφω σε λάθος πεδίο!

Πρόσφατα ο αδερφός μου νοίκιασε ένα κατάστημα του οποίου η άδεια λειτουργίας(εστιατόριο-καφετέρια) έχει λήξει, όπως τον ενημέρωσαν απο το δήμο και έτσι πρέπει να βγάλει νέα άδεια (η χρήση θα παραμείνει ίδια,Καταστήματα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος).

Ετσι λόγω του αντικειμένου μου (φοιτητης Πολ.Μηχ.ΕΜΠ) μου ζήτησε αν γνωρίζω περίπου το ύψος της αμοιβής του μηχανικού για την περίπτωση αυτή,καθώς θα χρειαστεί και μια αλλαγή στη διαρύθμιση (μεταφορά μιας τοιχοποιίας).

Επειδή δεν γνωρίζω επι του θέματος σκέφτηκα μήπως μπορώ να μάθω κάτι από εσάς εδώ!!

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

"Τελικά κατέληξα στο να κάνω αποτύπωση του χώρου όπως ακριβώς είναι για να είμαι καλυμμένη... Θέμα δεν δημιουργήθηκε κατά την αυτοψία του Δήμου και αυτό εξαιτίας του ότι ο ιδιοκτήτης του καταστήματος είχε κατάλληλα " κονέ " μέσα στο Δήμο και το θέμα πέρασε έτσι....αλλιώς θα είχαμε πρόβλημα..."

 

Επειδή έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, πώς έγινε "αληθινή" αποτύπωση του χώρου και υπεύθυνη δήλωση ότι δεν υπήρχαν αυθαίρετες κατασκευές στο χώρο, ενώ υπάρχει π.χ. ένα πατάρι???

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πρόκειται για μια άδεια λειτουργία συνεργείου αυτοκιμήτων. Ένα από τα διακιολογητικά είναι το πιστοποιητικό πυρασφάλειας. Γνωρίζει κανεία πώς βγαίνει? Δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για κτήριο πριν της 17-2-89:

 

- επικυρωμένο αντίγραφο οικ. άδειας

- κατόψεις του/των ορόφου/ων του συνεργείου Χ 3

- Μισθωτήριο συμβόλαιο επικυρωμένο (αν είναι νοικιασμένο)

- Καταστατικό εταιρείας επικυρωμένο (αν είνα εταιρεία)

- Επικυρωμένο τιμολόγιο αγοράς πυροσβεστικών ειδών που απαιτούνται

- εξουσιοδότηση του εργοδότη σ΄ εσένα αν καταθέσεις εσύ τα ανωτέρω

- Σύνταξη μελέτης σύμφωνα με ΚΥΑ 16085/2009

 

Αν πρόκειται για κτήριο μετά της 17-2-89:

 

Τα ανωτέρω και επιπλέον:

 

- Παθητική πυροπροστασία Χ3 (αν δεν έχει κατατεθεί όταν εκδόθηκε η οικ. άδεια)

 

Αν μου έχει ξεφύγει κάτι άλλο, ας το συμπληρώσουν άλλοι συνάδελφοι.

 

Σημ.

 

Αν η ειδικότητα του συνεργείου έχει μόνιμα συστήματα (αυτά που προβλέπονται απο την ανωτέρω ΚΥΑ), επειδή είσαι πολιτικός μηχ., δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής, πρέπει να την υπογράψει μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.