Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιδρούν οι Κρητικοί στη δημιουργία «αιολικής Πτολεμαΐδας» ισχύος 830 MW


Engineer

Recommended Posts

μη μιλας zulumpo ... θα φας report ....
γιατί τέτοιο είναι το επίπεδο μερικών εδώ μέσα .
sorry παίδες που χαράμισα τον χρόνο σας (και τον δικό μου)
δεν ξαναγράφω εδώ μέσα ...
 

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.. το θεωρώ ως δεδομένο το γεγονός ότι η θέση για την χωροθέτηση αν έχει επιλεγεί ή βρίσκεται στα σκαριά θα γίνει με μεθούδους μαφιόζικους, με μελέτες copy paste,...

Ναι δυστυχώς έχεις ένα μεγάλο δίκιο σε αυτό.

Το βασικό το οποίο πάσχει η Ελλάδα είναι η χωροθετημενη  οργάνωση σε πανελλαδικό επίπεδο για να μη καταλήγουν σχεδόν τα άπαντα (ενέργεια Ήλιο αέρα θήλασα, απορρίμματα κλπ) σε μια αιώνια αναβλητικότητα και να καταλήγουμε να συζητάμε για πεταλούδες μέλισσες και σπουργίτια.

Νομίζω σαν τεχνικοί σε κάτι σαν αυτό θα έπρεπε να επικεντρωθούμε και όχι σε τεχνάσματα και αφορισμούς σε ότι δεν «γουστάρουμε» ..

Link to comment
Share on other sites

μη μιλας zulumpo ... θα φας report ....

γιατί τέτοιο είναι το επίπεδο μερικών εδώ μέσα .

sorry παίδες που χαράμισα τον χρόνο σας (και τον δικό μου)

δεν ξαναγράφω εδώ μέσα ...

 

αδικεις τα  - όποια-  επιχειρηματα ειχες με αυτα που γραφεις..

 

εδω συζητουμε , αναπτύσουμε τις αποψεις μας, διατυπωνουμε τα επιχειρηματα μας..  χωρις προσωπικες αντιπαραθεσεις

[δλδ αυτο που κατα μεγα λαθος  δεν επραξες εσυ..]

 

υγ

κι ας μας πει ο φιλτατος γεωργιος-μιχαηλ απο την χαλκιδα

 

εκει στο  metar  βλεπω στην κορυφη του βουνου...μια σειρα ανεμογεννητριες..

 

τι - αποδεδειγμενα- επιπτωσεις ειχαν στα πτηνα και στις μελισσες...

 

ετσι  - πρεπει να -  "παει"

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να μετακομίσουμε τα θερμοηλεκτρικά εργοστάσια της Πτολεμαϊδας στην Κρήτη να δείτε την γλύκα; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@manos_ir Μα δεν είπες και τίποτα.
4 σχόλια αφησες, κανένα επιστημονικό ή τεχνολογικό επιχείρημα δεν έφερες και θεωρείς τους υπόλοιπους συναδέλφους άσχετους.

Για πες μας λοιπόν τι επιπτώσεις έχουν οι 3 πετρελαικές μονάδες που λειτουργούν σήμερα στην Κρήτη στο περιβάλλον και γιατί πρέπει η υπόλοιπη Ελλάδα να πληρώνει απο την τσέπη της επειδή εσείς δεν θέλετε ούτε ΑΠΕ ούτε διασύνδεση.

Σύμφωνα με μελέτης της ΑΔΜΗΕ η χρήση εισαγώμενου πετρελαίου για τις ενεργειακές ανάγκες της Κρήτης κοστίζει στους καταναλωτές επιπλέον 400 εκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ειμαι υπερ το ΑΠΕ αλλα για τις μεγαλες αιολικες μοναδες στην στερια εχω επιφυλαξεις  ... ισως θα επρεπε καποια στιγμη στην ελλαδα να σκεφτουμε και την πυρηνικη ενεργεια...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ειμαι υπερ το ΑΠΕ αλλα για τις μεγαλες αιολικες μοναδες στην στερια εχω επιφυλαξεις  ... ισως θα επρεπε καποια στιγμη στην ελλαδα να σκεφτουμε και την πυρηνικη ενεργεια...

 

Κι εγώ μαζί σου αλλά όπως είπα σε άλλο θέμα σε χώρα σεισμογενή όπως η Ελλάδα όπου οι νόμοι δεν εφαρμόζονται και οι υπεύθυνοι ποτέ δεν τιμωρούνται σε ποιόν να εμπιστευθείς τους ελέγχους για την σωστή συντήρηση και την σωστή λειτουργία μια τέτοιας μονάδας; Μιλάμε για συνέπειες που δεν εκτείνονται μόνο σε μία φωτιά ή σε μία οικονομική καταστροφή,μιλάμε για συνέπειες που μπορεί να υπονομεύσουν την υγεία των επόμενων 3 γενεών σε τεράστια έκταση

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

λεφτα   εχουμε,   μυαλο  δεν  εχουμε   και  από  ότι  φαινεται 

εχουμε  ακομα  πολύ  δρομο  μεχρι  να  πατωσουμε   

η  ψευτομαγκια   η  ανοησια  και  η  κουταμαρα    εχουν  καθεστωτικες   ριζες  στην  ελλαδα 

και  με  πυξιδα  αυτά  τα  τρια   ακαταμάχητα  πλεονεκτήματα  μας   ατενίζουμε  το  μελλον 

την  ωρα  που  οι  αλλοι  προωθουν  ερευνα  τεχνολογια   200  χρονια  μπροστα  μας   εμεις 

γυριζουμε  στον  μεσαιωνα  ,  περιπτωση  για  ψυχαναλυση   η   κατασταση  μας  .   

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλα που ο συναδελφος στην αρχή δεν εκανε αναφορά πως οι τραγοι γινοντται Gay και δεν ζευγαρωνουν με τις κατσίκες.... φαινεται πως αυτό επιτελους το σταματησανε....

 

Να τα ακουω αυτά από απλό κοσμάκη παει στο καλό..... να τα ακούω από μηχανικούς μου ανεεβάζουν την πιεση!

 

Περισσότερα αργοτερα αν χρειαστει.

Edited by zefuros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλα που ο συναδελφος στην αρχή δεν εκανε αναφορά πως οι τραγοι γινοντται Gay και δεν ζευγαρωνουν με τις κατσίκες.... φαινεται πως αυτό επιτελους το σταματησανε....

 

 

 

Υπήρξε τέτοιο ΄"επιχείρημα"; Τί άλλο θα ακούσουμε επιτέλους σε αυτή την χώρα...

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.