Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

fedra (runet) & παραμετροι επίλυσης


i.evl.

Recommended Posts

Καλημέρα.

Λύνω ένα κτίριο με φέρουσα τοιχοποιία στο οποίο έχω ασχτοχές σε κάμψη εκτός επιπέδου σε σεισμό. Δοκίμασα διάφορες μεθόδους αλλά ενω σε κάποιες περιπτώσεις έχω ευνοικότερα αποτελέσματα ακόμα δεν έχω καταφέρω να μην αστοχεί ένας απο τους τοίχους. Προσπαθώ λοιπόν να δω τα εξής:

α.) Μπορώ κάπως να αλλάξω τις συνθήκες στήριξης του τοίχου  (ευνοικότερος συντελεστής α2 στην εξίσωση Μed=μ*α2*΅Wed*L^2)??

Το fedra τι παραδοχές στήριξης έχει default?

 

β.) Υποθέτω οτι αν στο παράθυρο των παραμέτρων δεν έχω "κλικάρει" Fxk1=Fxk2, τότε θα έπρεπε ο υπολογισμός να γίνεται για Fxk1= 0,10 και Fxk2=0,40. Αντ' αυτού δεν μου παρουσιάζει καθόλου αποτελέσματα στο τεύχος επίλυσης τοίχων για έλεγχο σε κάμψη εκτός επιπέδου... Ξέρει κανείς τι τρέχει λάθος?

Ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

α) Οχι.

 

β) Το Fedra δεν κανει ελεχχους εκτος επιπεδου.

Θεωρει οτι ο σεισμος κατα Χ παραλαμβανεται απο τους τοιχους στη διευθυνση αυτη και αντιστοιχα κατα Υ.

 

 

EDIT

Για τσεκαρε και ΑΥΤΟ.

Κάτι έχουν προσθέσει και δεν το ειχα υποψη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ναι Terry ευχαριστω,

το λέει ξεκάθαρα οτι υπάρχουν δυο περιπτώσεις: Fxk1=Fxk2=0,10, ή δεν το κλικάρεις και δεν κανει έλεγχο εκτός επιπέδου...Δε σωζόμαστε με το FEDRA

Link to comment
Share on other sites

Δε σωζόμαστε με το FEDRA

 

 

Δε σωζομαστε ετσι οπως χτιζουν οι πετραδες.

Εχουμε γραψει πολλες φορες, οτι τροπο δομησης, τυπου αργολιθοδομης, δεν καλυπτει ο ΕΚ6.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.