Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

MSc στο εξωτερικό με πτυχίο ΤΕΙ


Recommended Posts

Να'στε καλά παιδιά! Θα κοιτάξω και τα γερμανικά πανεπιστήμια που αναφέρει ένας φίλος, επίσης το charmers university το έχω στα υπόψιν και έχει ενδιαφέροντα προγράμματα. Τέλος, ότι κάνω θα το κάνω πρωτίστως για προσωπική ικανοποίηση και μετά όλα τ'αλλά, οπότε δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με τον ΔΟΑΤΑΠ και γενικά με τα ελληνικά δεδομένα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για όποιον ενδιαφέρεται...έστειλα στο delft university και στο technical university of Denmark για το αν θα μπορούσαν να με δεχτουν σε κάποιο master με το συγκεκριμένο πτυχίο που θα έχω, στο πρώτο με παρέπεμψαν στο link που λέει ότι δεν δέχονται φοιτητές από ΤΕΙ και στο δεύτερο μου είπαν ότι για να αξιολογηθεί κάποιος αιτών πρέπει να δουν την πλήρη αίτηση με όλα τα έγγραφα που απαιτούνται, αλλά με ενθάρρυναν να κάνω αίτηση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για όποιον ενδιαφέρεται...έστειλα στο delft university και στο technical university of Denmark για το αν θα μπορούσαν να με δεχτουν σε κάποιο master με το συγκεκριμένο πτυχίο που θα έχω, στο πρώτο με παρέπεμψαν στο link που λέει ότι δεν δέχονται φοιτητές από ΤΕΙ και στο δεύτερο μου είπαν ότι για να αξιολογηθεί κάποιος αιτών πρέπει να δουν την πλήρη αίτηση με όλα τα έγγραφα που απαιτούνται, αλλά με ενθάρρυναν να κάνω αίτηση. 

 

Εγώ θα έλεγα να τους εξηγήσεις ότι αυτό το ΑΕΙ-ΤΕΙ που γράφουν στα requirements δεν ισχύει πλέον σαν διαχωρισμός καθώς ΑΕΙ θεωρούνται και τα Πανεπιστήμια-Πολυτεχνεία αλλά και τα ΤΕΙ. Ίσως δεν έχουνε κάνει επικαιροποίηση των requirements, μπορείς να τους στείλεις και το diploma supplement που διευκρινίζει και το επίπεδο κατά EQF αλλά και κατά ISCED, αν παρόλα αυτά δεν σε δέχονται εντάξει, υπάρχουν πολλά ακόμα high profile πανεπιστήμια που θα σε δεχτούν. 

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα στείλω άλλα email, αφού δεν βλέπω να παίρνω συγκεκριμένη απάντηση χωρίς να κάνω πλήρη αίτηση, αυτό που θα κάνω είναι να μαζέψω στο επόμενο τρίμηνο ότι έγγραφο χρειάζεται ώστε το φθινόπωρο να κάνω αιτήσεις σε 5-6 πανεπιστήμια και βλέπουμε... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα όσον αφορά το πτυχίο από ΤΕΙ για τα basic requirements. Τα ΤΕΙ έχουν εφάμμιλο προπτυχιακό πρόγραμμα με την πλειοψηφία των ιδρυμάτων του εξωτερικού. Οι πιθανότητες να σε δεχτούν κάπου εξαρτώνται από την ποιότητα της αίτησης σου σε σχέση με τους υπόλοιπους υποψηφίους και τον αριθμό των θέσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα όσον αφορά το πτυχίο από ΤΕΙ για τα basic requirements. Τα ΤΕΙ έχουν εφάμμιλο προπτυχιακό πρόγραμμα με την πλειοψηφία των ιδρυμάτων του εξωτερικού. Οι πιθανότητες να σε δεχτούν κάπου εξαρτώνται από την ποιότητα της αίτησης σου σε σχέση με τους υπόλοιπους υποψηφίους και τον αριθμό των θέσεων.

τι θα με συμβούλευες δηλαδή να κάνω στο διάστημα που μεσολαβεί της αίτησης για να αυξήσω τις πιθανότητές μου?

Link to comment
Share on other sites

τι θα με συμβούλευες δηλαδή να κάνω στο διάστημα που μεσολαβεί της αίτησης για να αυξήσω τις πιθανότητές μου?

 

Αυτή η ερώτηση είναι αρκετά δύσκολο να έχει μία και μόνο απάντηση. Δεν ξέρω τι από αυτά που θα σου πω μπορείς να τα καλύψεις στο διάστημα που απομένει. Γενικά, θα σε συμβούλευα να έχεις όσο το δυνατόν υψηλότερο βαθμό πτυχίου, μια καλή πτυχιακή εργασία σχετική με το θέμα του μεταπτυχιακού, καλές συστατικές από αναγνωρισμένους καθηγητές (αν είναι δυνατόν κοντά στο θέμα του μεταπτυχιακού). Πολύ σημαντικό είναι να δουλέψεις το CV σου και ακόμα πιο πολύ το statement of purpose. Στα δύο τελευταία, υποψήφιοι του εξωτερικού έχουν κάποιο προβάδισμα, διότι συνηθίζεται στα ξένα πανεπιστήμια να κάνουν ειδικά seminars/workshops για το πως δομούνται σωστά αυτά τα δύο. Οπότε, γνώμη μου είναι, ότι αν πρέπει να επικεντρωθείς σε κάτι, ρίξε το βάρος σε αυτά τα δύο. Εύχομαι καλή επιτυχία και επειδή είναι μια ψυχοφθόρα διαδικασία σου έυχομαι να βρεις κάτι που να σε ικανοποιεί.

Edited by mmpampiss
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ερώτηση είναι αρκετά δύσκολο να έχει μία και μόνο απάντηση. Δεν ξέρω τι από αυτά που θα σου πω μπορείς να τα καλύψεις στο διάστημα που απομένει. Γενικά, θα σε συμβούλευα να έχεις όσο το δυνατόν υψηλότερο βαθμό πτυχίου, μια καλή πτυχιακή εργασία σχετική με το θέμα του μεταπτυχιακού, καλές συστατικές από αναγνωρισμένους καθηγητές (αν είναι δυνατόν κοντά στο θέμα του μεταπτυχιακού). Πολύ σημαντικό είναι να δουλέψεις το CV σου και ακόμα πιο πολύ το statement of purpose. Στα δύο τελευταία, υποψήφιοι του εξωτερικού έχουν κάποιο προβάδισμα, διότι συνηθίζεται στα ξένα πανεπιστήμια να κάνουν ειδικά seminars/workshops για το πως δομούνται σωστά αυτά τα δύο. Οπότε, γνώμη μου είναι, ότι αν πρέπει να επικεντρωθείς σε κάτι, ρίξε το βάρος σε αυτά τα δύο. Εύχομαι καλή επιτυχία και επειδή είναι μια ψυχοφθόρα διαδικασία σου έυχομαι να βρεις κάτι που να σε ικανοποιεί.

Ευχαριστώ φίλε! Θα κάνω ό,τι μπορώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, 

 

Σχετικά με την συζήτηση,εγω και ο αδερφός μου τελειώσαμε το ΤΕΙ Σερρών και τωρα ο ενας σπουδάζει στο university of Denmark στο τμήμα urban planning, ενώ εγώ τελείωσα μεταπτυχιακό στο UCL στο τμήμα Geomatic Eng.οποτε δεν υπάρχει πρόβλημα να σε δεχτούν θελω να πιστεύω. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και μόνο που το ψάχνεις πάντως φαίνεται ότι θα τα πας καλά. Όπως είπε και ο mpampis αφιέρωσε χρόνο για την προετοιμασία της αίτησης. Ίσως ακούγεται κάπως στη φάση που βρίσκεσαι αλλά πίστεψε με αξίζει τον κόπο, δεν είναι δα και κανά τεράστιο project. Καλή συνέχεια!!

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.