Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μη οριοθετημένος οικισμός


Recommended Posts

Έχω αναλάβει τη σύνταξη ενός τοπογραφικού διαγράμματος για μεταβίβαση σε οικισμό ο οποίος δεν έχει οριοθετηθεί. Ύστερα από σχετική επικοινωνία με την πολεοδομία μου ανέφεραν πως σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να γίνει αίτηση για αυτοψία ώστε να μου ορίσουν αν η ιδιοκτησία μου είναι εντός ή εκτός οικισμού. Στα δικαιολογητικά της αίτησης μεταξύ άλλων θα πρέπει να καταθέσω και ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ, γιατί όπως αναφέρουν για να δικαιολογηθεί η αυτοψία και να πραγματοποιηθεί θα πρέπει να έχει προηγηθεί η κατάθεση χρημάτων απο την μεριά μας προς το κράτος. Γνωρίζει κανείς αν έχει νομοθετηθεί κάτι τέτοιο γιατί μου φαίνεται παράξενο να πρέπει να πληρωθεί ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ όταν το τοπογραφικό δεν προορίζεται  για οικοδομική άδεια. Και μέσα σε πόσο διάστημα θα πρέπει να πραγματοποιηθεί η αυτοψία;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν μας είπες όμως

το οικόπεδο βρίσκεται στις παρυφές του οικισμού ή περιβάλλεται από όμορα οικόπεδα με κτίσματα?

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο οικισμός δεν είναι οριοθετημένος, με τι όρους δόμησης εκδίδονται άδειες στην περιοχή; Τι θα αλλάξει αν η αυτοψία πει πως αν και όταν οριοθετηθεί ο οικισμός η ιδιοκτησία θα είναι εντός των ορίων; Στη δήλωση του τοπογραφικού τι θα γράψεις; Είναι εντός των ορίων του οικισμού με βάση την αυτοψία;

 

Ή κάτι μου διαφεύγει από τη νομοθεσία περί οικισμών ή η πολεοδομία δεν τα λέει καλά. Εκτός κι αν ο οικισμός είναι οριοθετημένος και απλά δεν μπορείς να βγάλεις άκρη αν στο σχέδιο που συνοδεύει το ΠΔ ή την απόφαση Νομάρχη περιλαμβάνεται η ιδιοκτησία σου ή όχι. Τότε θα είχε νόημα η αυτοψία.

 

Όσο για το πως θα δικαιολογηθεί η αυτοψία (αν τελικά έχει νόημα) δεν έχεις παρά να υποβάλλεις το τοπογραφικό και να ζητάς θεώρηση όρων δόμησης. Στην περίπτωση αυτή πάντως δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ κατάθεση αμοιβών ή κρατήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν προβλεπεται απο πουθενα ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ και οποιος στο ειπε αυτο ειναι για κλωτσιες.

 

οπως τα ειπε ο συναδελφος πιο πανω. Κανεις μια απλη αιτηση με ενα συνημμενο τοπογραφικο και περιμενεις να κατεβει κλιμακιο της πολεοδομιας να ελεγξει αν εισαι εντος οικιστικου ιστου.

 

Δε πα να σαι στο κεντρο της πλατειας και να περιβαλλεσαι απο αλλα 200 σπιτια γυρω γυρω, δεν τους λεει κατι. ΠΡΕΠΕΙ να κατεβει κλιμακιο να το πιστοποιησει. Ασχετα με το αν πλεον με την τεχνολογια το βλεπεις και απ το γραφειο σου αυτο....τι δεν καταλαβαινεις δηλαδη? :mrgreen:

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Αφού ο οικισμός δεν είναι οριοθετημένος, με τι όρους δόμησης εκδίδονται άδειες στην περιοχή; Τι θα αλλάξει αν η αυτοψία πει πως αν και όταν οριοθετηθεί ο οικισμός η ιδιοκτησία θα είναι εντός των ορίων; Στη δήλωση του τοπογραφικού τι θα γράψεις; Είναι εντός των ορίων του οικισμού με βάση την αυτοψία;

 

Ή κάτι μου διαφεύγει από τη νομοθεσία περί οικισμών ή η πολεοδομία δεν τα λέει καλά. Εκτός κι αν ο οικισμός είναι οριοθετημένος και απλά δεν μπορείς να βγάλεις άκρη αν στο σχέδιο που συνοδεύει το ΠΔ ή την απόφαση Νομάρχη περιλαμβάνεται η ιδιοκτησία σου ή όχι. Τότε θα είχε νόημα η αυτοψία.

Αν ο οικισμός ειναι προυφισταμενος του 1923 παει με το ΠΔ ΦΕΚ 138/Δ/1981 με τους όρους δόμησης που αναφέρονται σε αυτο το ΠΔ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά και πάλι πρέπει να υπάρχει απόφαση καθορισμού ορίων. Το 'μη οριοθετημένος οικισμός' εγώ το μεταφράζω 'μη οικισμός' (πολεοδομικά). Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν "πολεοδομικά" οικισμοί χωρίς καθορισμένα όρια.Πιθανώς Tsak  στην περιοχή σου να μην έχετε και έτσι δεν γνωρίζεις το θέμα.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Οικισμούς προ του 23, μη οριοθετημένους πράγματι δεν έχουμε, αλλά απ' ότι είδα τελικά στο νόμο προβλέπονται.

 

Για τους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων όμως εξακολουθώ να θεωρώ ότι δεν γίνεται να μην είναι οριοθετημένοι.  Αν κάνω και σ' αυτό λάθος, θα εκτιμούσα μια τεκμηριωμένη απάντηση, μια που άνοιξε το θέμα, μπορεί να ωφεληθεί και κάποιος μελλοντικός επισκέπτης.

Link to comment
Share on other sites

Στον Έβρο όλοι οι οικισμοί προ του 1923 δεν οριοθετήθηκαν ποτέ!

(παρά τα προβλεπόμενα από το Π.Δ από το 1981)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.