Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μη οριοθετημένος οικισμός


Recommended Posts

Στη περιοχη μου εχουμε οικισμους προ '23 που ανηκουν στην κατηγορια των 'μη οριοθετημενων'  αλλα απο το 2003 (και για τις αναγκες του Κτηματολογιου) υπαρχουν ορια οικισμων επειτα απο αυτοψια που τα εφαρμοζει η πολεοδομια για να διαχωριζει τα εντος-εκτος χωρις να εχει εκδοθει ποτε κανενα ΠΔ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Οικισμός: 1) μη οριοθετημένος, 2) οχι προ του 1923, 3) οχι παραδοσιακός, 3) 25 κάτοικοι.
Το 1983 χαρακτηριστηκε απο Νομαρχη ως φθίνων
Το 1984 παλι με απόφαση Νομαρχη δεν περιλαμβάνεται στην λίστα των οικισμών ως φθίνοντες, αλλα δεν αναφέρει οτι τον καταργεί ή ότι καταργεί το προηγούμενο ΦΕΚ του 83.

Οι όροι δόμησης πάνε με το ΦΕΚ 588Δ / 82 ή ως εκτός σχεδίου; Στην πολεοδομία με επιφύλαξη μου είπαν ως εκτός σχεδίου.

Αν είναι εντός ορίων με το ΦΕΚ 588Δ / 82 μπορώ να κάνω κάθετες;

Link to comment
Share on other sites

ν 2052/1992

Ισχυς νδ 1024/71 περι καθετης.

"2. Η προηγούμενη παράγραφος 1 εφαρμόζεται μόνο επί οικοπέδων κειμένων

- εντός σχεδίων πόλεων,

- εντός ορίων οικισμών προ του 1923,

- καθώς και εντός ορίων οικισμών κάτω των 2.000 κατοίκων, που καθορίζονται βάσει του από 24.4.1985 π.δ. (ΦΕΚ 181 Δ`), όπως ισχύει.

Συστάσεις διηρημένων ιδιοκτησιών σε οικόπεδα, που βρίσκονται μέσα τους ανωτέρω οικισμούς, που έγιναν μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, είναι έγκυρες, εκτός αν κηρύχθηκαν άκυρες με αμετάκλητη δικαστική απόφαση".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το 24.4.1985 Π.Δ.(ΦΕΚ 181 Δ) καταργεί στο άρθρο 9 

α) Του από 2.3.1981 π.δ/τος (ΦΕΚ 138Δ) όπως ισχύει σήμερα.

β) Του από 25.8.1969 π.δ/τος (ΦΕΚ 164Δ) όπως ισχύει σήμερα.

γ) Του από 6.11.1978 π.δ/τος (ΦΕΚ 538Δ) όπως ισχύει σήμερα.

δ) Του από 6.12.1982 π.δ/τος (ΦΕΚ 588Δ) και οι αποφάσεις Νομαρχών που εκδόθηκαν για την εφαρμογή του.

ε) Των ειδικών δ/των ή αποφάσεων Νομαρχών που καθορίζουν όρους δόμησης σε μη χαρακτηρισμένους παραδοσιακούς οικισμούς χωρίς σχέδιο.

Οπότε δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το 6.11.1978 π.δ/τος (ΦΕΚ 538Δ) και αρα οροι δομησης εκτος σχεδιου... ή ο οικισμός μου δεν εμπίπτει στο 181Δ αφου δεν εχει οριοθετηθει με αποφαση Νομαρχη και άρα ΦΕΚ 588Δ

Edited by piper
Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2018 at 5:04 ΜΜ, piper said:

Οικισμός: 1) μη οριοθετημένος, 2) οχι προ του 1923, 3) οχι παραδοσιακός, 3) 25 κάτοικοι.
Το 1983 χαρακτηριστηκε απο Νομαρχη ως φθίνων
Το 1984 παλι με απόφαση Νομαρχη δεν περιλαμβάνεται στην λίστα των οικισμών ως φθίνοντες, αλλα δεν αναφέρει οτι τον καταργεί ή ότι καταργεί το προηγούμενο ΦΕΚ του 83.

Οι όροι δόμησης πάνε με το ΦΕΚ 588Δ / 82 ή ως εκτός σχεδίου; Στην πολεοδομία με επιφύλαξη μου είπαν ως εκτός σχεδίου.

Αν είναι εντός ορίων με το ΦΕΚ 588Δ / 82 μπορώ να κάνω κάθετες;

Αν ο οικισμός βρίσκεται στο ΦΕΚ 292 Δ/12-7-83 (στάσιμος) και δεν έχει υπάρξει μεταγενέστερη απόφαση Νομάρχη ή Περιφερειάρχη περί οριοθέτησης οικισμού βάσει του ΦΕΚ 181/Δ/85 τότε οι όροι δόμησης καθορίζονται εντός ακτίνας 800 μ από το κέντρο του στάσιμου οικισμού βάσει του ΦΕΚ 588/Δ/82 σε ότι αφορά αποκλειστική χρήση κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα. Έχω αναλάβει ένα τοπογραφικό διάγραμμα σε μη οριοθετημένο οικισμό για κατάθεση στο κτηματολόγιο.

Είναι προ του 1923 αλλά είναι αραιοκατοικημένος και δεν μπορώ να κρίνω αν είναι εντός συνεκτικού ή εκτός το τεμάχιο που μέτρησα.

Το ΣΧΟΟΑΠ δείχνει ένα προτεινόμενο όριο οικισμού που οριακά το έχει εντός οικισμού (αλλά είναι προτεινόμενο όχι οριστικό).

Ουσιαστικά δεν μπορώ να κρίνω με σιγουριά αν είναι εντός ή εκτός ούτε στην πολεοδομία μπόρεσαν να με βοηθήσουν.

Σκέφτομαι επειδή οι ιδιοκτήτες το χρειάζονται απλώς για κατάθεση στο κτηματολόγιο (έχουν τίτλους - δεν θα χρησιμοποιηθεί σε συμβόλαια) να μην συντάξω τοπογραφικό διάγραμμα (με βεβαίωση Ν.651/77). Να συντάξω ένα σχέδιο που να το ονομάσω αποτύπωση ιδιοκτησίας που να αναφέρω όλα τα στοιχεία που έχω συλλέξει αλλά να μην αναφέρω πουθενά αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και αν είναι εντός ή εκτός οικισμού. 

Βεβαίως θα ενημερώσω τους ιδιοκτήτες για όλα αυτά. Δεν έχω σκοπό να τους εξαπατήσω και να νομίζουν ότι έχουν τοπογραφικό.

Θα ήθελα γνώμες γιατί καταλαβαίνω ότι ίσως είναι παράδοξο αυτό που σκέφτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση του ΣΧΟΟΑΠ για επέκταση-οριοθέτηση οικισμού σημαίνει ότι η ζώνη αυτή σήμερα είναι εκτός οικισμού και σύμφωνα με τους στόχους του ΣΧΟΟΑΠ,  η ζώνη αυτή θα γίνει η επέκταση του οικισμού. Το συνεκτικό τμήμα του προ 23 οικισμού για ποιο λόγο το ψάχνεις;

Αν μπορείς να αποδείξεις από εφαρμογή σκαριφήματος ορίων ότι το ακίνητο είναι εντός οικισμού είσαι μια χαρά. Παλιότερα, σε προ 23 οικισμούς ζητούσαμε την έγγραφη κρίση της πολεοδομίας με κατάθεση 2 τοπογραφικών και στη συνέχεια έκαναν αυτοψία. Δες και αυτή την εναλλακτική.

Τώρα, αν δεν μπορούν να περιμένουν αναγκαστικά θα κάνεις αυτό που αναφέρεις κατόπιν δικής τους συναίνεσης και να το αναγράψεις στο συμφωνητικό καθώς και στον τίτλο θέματος του σχεδίου ότι αφορά αποτύπωση γεωτεμαχίου και πουθενά δεν θα έχεις αναφορά σε τοπογραφικό διάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Από την πολεοδομία μου είπαν ότι αν κρίνω ότι βρίσκεται εντός συνεκτικού στην ουσία είναι και εντός οικισμού προ του 1923!

Εφαρμογή σκαριφήματος ορίων τι εννοείται; Τα μόνα που έχω στη διάθεσή μου είναι μια αεροφωτογραφία της πολεοδομίας που ήταν η πρόταση οριοθέτησης που δεν προχώρησε ποτέ, η πρόταση του ΣΧΟΟΑΠ και το όριο που έχει περαστεί στην ανάρτηση των δασικών χαρτών. Και το κακό είναι ότι αυτά έχουν και μικροδιαφορές μεταξύ τους. 

Βασικά είμαι στο όριο του οικισμού και μάλλον τμήματα θα μείνουν εκτός όταν γίνει η οριοθέτηση, γι' αυτό σκέφτομαι ότι όσο και να το ψάξω θα καταλήξω ότι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι θα είναι όλο εντός. Είναι τεμάχιο εμβαδού 6.000 τ.μ. .

Γι' αυτό σκέφτομαι να προχωρήσω σε αυτή τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.