Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τει: μηχανολογιας, μηχολογων μηχανικος ή ναυπιγων μηχανικων ??


Recommended Posts

Καταρχην Καλησπερα ειμαι νεο μελος!!!

Ειμαι στην δευτερη ταξη του λυκειου και τωρα θα παω στην τριτη οποτε πρεπει να αρχισω να επιλεγω σχολη.

Ειμαι αναμεσα σε Τει μηχανολογιας , μηχανολογoς μηχανικος και ναυπήγος μηχανικος .. καταρχην με τι ασχολητε ο καθενας και ποια η διαφορας τους ??  :???: 
 

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

η βασική διαφορά τους καταρχάς, είναι πως γράφονται "μηχανολόγος" & "ναυπηγός" και όχι "μηχολόγος" & "ναυπιγός"

ωραιαα τωρα παντα μου στην ερωτηση μου σε παρακαλω -_- 

Link to comment
Share on other sites

ωραιαα τωρα παντα μου στην ερωτηση μου σε παρακαλω -_-

 

Μπορείς να μπεις στις ιστοσελίδες των τμημάτων και να διαβάσεις τα προγράμματα σπουδών. Από την στιγμή που δεν ξέρεις με τί ασχολούνται γιατί έχεις καταλήξει σε αυτές τις σχολές;

Link to comment
Share on other sites

παιδια για αυτο ρωτησα για να μαθω με τι ασχολειται το καθενα......... 

 

Μηχανολογία είναι η επιστήμη (mechanical engineering στα αγγλικά) και μηχανολόγος μηχανικός αυτός που την υπηρετεί. Έχει τεράστιο εύρος γι'αυτό σου είπα να μπεις στα sites των σχολών και να διαβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

χμμ οκκ θα το ψαξω απλα οσο καιρο το προσπαθω δεν εχω βρει κατι..!!! Ευχαριστωω

Σε οποιαδήποτε site πολυτεχνικής σχολής και να μπεις θα βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

 "Η μηχανολογία καλύπτει ένα ευρύτατο φάσμα περιοχών όπως η ενέργεια, το περιβάλλον, οι μεταφορές, ο σχεδιασμός μηχανών και τα συστήματα ελέγχου τεχνολογικών συστημάτων. Οι δραστηριότητες του Μηχανολόγου Μηχανικού σήμερα περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, την έρευνα και ανάπτυξη, το σχεδιασμό, τις δοκιμές και την παραγωγή προϊόντων και συστημάτων, την οργάνωση παραγωγής και τη διοίκηση επιχειρήσεων. Η Σχολή μας ετοιμάζει τους νέους μηχανικούς έτσι ώστε να μπορούν να συμβάλλουν στην ολοένα και πλέον ραγδαία τεχνολογική ανάπτυξη και να διακριθούν τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό."

 

Copy-paste από τη σχολή του ΕΜΠ googlάροντας. 

Link to comment
Share on other sites

Μη κανεις το κοπο Γιωργο.

 

Οποιος ενδιαφερεται μαθαινει.

 

Κι αν ενδιαφερεσαι ξερεις σιγουρα πως γραφονται τα παραπανω επαγγελματα.

Ο μικρος απλα εκανε βολτα στο φορουμ.

 

Εγω ηξερα ολο το προγραμμα σπουδων απ εξω πριν παρω το θαρρος να ρωτησω στο φορουμ πριν 5 χρονια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.