Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο με πρόσωπο σε αδιάνοικτη οδό


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω παρόμοια  περίπτωση με αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω (Από τη μια μεριά του Ο.Τ. έχει πρόσωπο πλάτους 4 μέτρων σε εγκεκριμένη και ανοιγμένη οδό και από την άλλη μεριά θα έχει πρόσωπο 18 μέτρα όταν διανοιχτεί η οδός για την οποία δεν έχει συνταχθεί ούτε κτηματολογικό διάγραμμα ούτε είναι στα άμεσα σχέδια του Δήμου να γίνει κάτι τέτοιο) με την διαφορά πως έχω 5μ πλάτος στην εγκεκριμένη και ανοιγμένη οδό συνεπώς αυτό αρκεί για την οικοδομησιμότητά μου. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι τα γειτονικά μου οικόπεδα δεν έχουν το απαιτούμενο πρόσωπο στην διανοιγμένη οδό .Θα το αποκτίσουν όταν διανοιχτεί η οδός. Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να εκδόσω οικοδομική άδεια;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, έχω περίπτωση δισγωνιαίου οικοπέδου με πρόσωπο σε 3 δρόμους, εκ των οποίων ο κεντρικός είναι διανοιγμένος και διαμορφωμένος υψομετρικά. Πρόκειται για σχέδιο πόλης με κυρωμένη πράξη εφαρμογής. Τα 2 υπόλοιπα πρόσωπα είναι σε οδούς διανοιγμένους αλλά η υψομετρική μελέτη λέει ότι το τελικό υψόμετρο του δρόμου βρίσκεται 2 μέτρα κάτω από το υφιστάμενο. Αυτό δεν πρόκειται να πραγματοποιηθεί ποτέ καθώς τα απέναντι έχουν οικοδομήσει με παλαιές άδειες και έχουν κατασκευάσει περιτοίχιση συμπαγή στο υφιστάμενο υψόμετρο του ορίου τους. Η άποψη της Πολεοδομίας είναι ότι δεν παίρνω άδεια γιατί πρέπει να διαμορφωθούν και οι υπόλοιποι δρόμοι υψομετρικά. Έχει κανείς περίπτωση ανάλογη?Εκτιμώ ότι το ένα πρόσωπο που έχω είναι αρκετό για αρτιότητα. προβλέπεται κάπου να θέλει σε όλους τους δρόμους υψομετρική διαμόρφωση?

Link to comment
Share on other sites

Η οριστική στάθμη των κρασπέδων (υψομετρική μελέτη) είναι απαραίτητη για τον έλεγχο των υψών και τη διαμόρφωση του π.χ.

Συνεννοήσου με την αρμόδια υπηρεσία του Δήμου, για το πώς θα προχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε κυρωμένη πράξη. Υπάρχουν οι μηκοτομές των δρόμων από την μελέτη. Η τήρηση των υψομέτρων αυτών είναι υποχρεωτικές για όλους. Υπάρχουν λες απέναντι κτίσματα που είναι κτισμένα σε διαφορετικό επίπεδο και είναι αυτά με Ο. Άδεια ??? Δεν Νομίζω! Μάλλον αυθαίρετα είναι. Και όταν γίνει ο δρόμος θα βρεθείτε 2 μέτρα ψηλότερα του δρόμου?? Ο δρόμος κάποτε θα γίνει και δεν μπορεί να γίνει με άλλη μελέτη. Πρέπει να ενωθεί και με τους άλλους δρόμους γύρο-γύρο από αυτόν! Εσύ λοιπόν πρέπει να υπολογίσεις τα υψόμετρα του κτίσματος σύμφωνα με τα υψόμετρα της μηκοτομής του δρόμου που δίνει η μελέτη. Πως ξέρεις ότι ο δρόμος δεν θα γίνει ποτέ? Δεν θα γίνουν κάποτε αποχετευτικά? Η μελέτη αυτή δεν θα γίνει σύμφωνα με τη μελέτη της Πράξης;;?. Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σας. Έχω περίπτωση οικοπέδου που βρίσκεται σε πράξη εφαρμογής που κυρώθηκε πριν από περίπου 3 χρόνια. Το νέο ρυμοτομικό σχέδιο, αλλάζει ριζικά την υλοποιημένη κατάσταση. Μεταθέτει τελείως την θέση των δρόμων, τροποποιεί τελείως τις ιδιοκτησίες.

Το οικόπεδο που με αφορά θα πρέπει να μετατοπίσει τα όριά του προς όλες τις πλευρές, ενώ οι τρεις προβλεπόμενες οδοί γύρω του (στις 3 από τις 4 πλευρές του) είναι αδιάνοικτες. Μόνο σε ένα τμήμα επί του ενός προσώπου, συνορεύει με υπάρχουσα οδό που συμπίπτει με νέα οδό.

Από την πολεοδομία μου είπαν ότι, η Π.Ε. αποδίδει άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα και έτσι πρέπει να αναγράψω στην δήλωση 651/77. Η ένστασή μου όμως συνίσταται στο ότι, για να εκδοθεί άδεια δόμησης από την πολεοδομία, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κινηθούν οι διαδικασίες κατασκευής των οδών, νέων περιτοιχίσεων κλπ.

Από την εμπειρία σας, πόσα χρόνια διαρκούν αυτές οι διαδικασίες? Αν αναγράψω απλά ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, είμαι σωστός? Πως διασφαλίζομαι απέναντι σε ενδεχόμενο αγοραστή που μπορεί να καθυστερήσει πολύ να εκδόσει άδεια? Μπορώ να γράψω κάτι στις παρατηρήσεις, ή κάποιο σχόλιο στην 651/77 που να αναφέρεται στην ανάγκη διάνοιξη των οδών? Ή βασιζόμαστε στο ότι είναι άριο - οικοδομήσιμο "βάσει των πολεοδομικών διατάξεων" και "δεν το ψειρίζουμε"?

Link to comment
Share on other sites

η ΠΕ απεδωσε αρτια και οικοδομησιμα οικοπεδσα.

Οι εισφορες σε γη  του αρχικου οικοπεδου εχουν εκπληρωθει

Ερευνας τις εισφορες σε χρημα...πρεπει να πληρτωθει το 30% . Θα σου τα πουνε στον Δημο.

Επίσης βλεπεις στο σεντονι αν υπαρχει συνδυασμος ΠΕ και ΠΤ οπότε

-σου αποδιδεται μεν τελικο οικοπεδο αβγδεα.... εμβαδου  "...."  τμ.

-αλλά -πιθανον - να  τελει υπο την προυποθεση εξοφλησης τυχον προσκυρουμενων.

Εάν  δεν εχει αλλες προσθετες υποχρεωσεις "ειναι αρτιο και οικοδομησιμο υπο τας πολεοδομικας διαταξεις"

υγ

ξεχασα να πω οτι

για σενα το οικοπεδο ειναι οπως περιγραφεται στο  σεντονι.

Ακομα και εαν εχει εξοφλήσει  ολες τις εισφορες σε χρημα,  για σενα λες οτι "οφειλει εισφορα σε χρημα"

Η εξοφληση  ή η  πληρωμη καποιων δόσεων

αφορα τον Δημο, ο οποίος  που θα δοσει την σχετικη βεβαιωση

και ειναι υποχρεωση του συμβ/φου να την προσαρτησει στο συμβολαιο.

Εσενα - σαν μηχανικο-  δεν σε αφορα, ακομα και αν σου φερουν αποδειξεις εξοφλησης.

[δες και τα πιο πανω που αναφεραμε]

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! (μόλις είδα και το edit)

Δεν υπάρχει συνδυασμός Π.Ε. και Π.Τ. Ο ιδιοκτήτης δεν έχει αποπληρώσει την εισφορά σε χρήμα, περιμένει να βρεθεί αγοραστής ώστε με κάποιο προσύμφωνο να τον καλύψει οικονομικά καθώς δυσκολεύεται.

Το ότι οφείλει εισφορά σε χρήμα θα πρέπει να το αναγράψω ούτως ή άλλως στην δήλωση μηχανικού.  Άρα από μέρους μου είναι άρτιο και οικοδομήσιμο?

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

η διανοιξη των οδων -και των δικτυων- ειναι  υποχρεωση του Δημου

Δεν ειναι δικη σου δλδ   του πωλητη.... [μην κοιτας που στις καλες εποχες βοηθουσε ο εργολαβος "παντοιοτροπως".....

 Δεν  ειναι ευθυνη  του πωλητη εάν ο Δημος καθυστερει την υλοποιηση των δρομων.

 

[δες  καποιες  μειωσεις στις εισφορες που εχουν γινει...για να εχεις ολοκληρωμενη εικονα]

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

1 ώρα πριν, ntanos said:

Καλησπέρα σας. Έχω περίπτωση οικοπέδου που βρίσκεται σε πράξη εφαρμογής που κυρώθηκε πριν από περίπου 3 χρόνια. Το νέο ρυμοτομικό σχέδιο, αλλάζει ριζικά την υλοποιημένη κατάσταση. Μεταθέτει τελείως την θέση των δρόμων, τροποποιεί τελείως τις ιδιοκτησίες.

Το οικόπεδο που με αφορά θα πρέπει να μετατοπίσει τα όριά του προς όλες τις πλευρές, ενώ οι τρεις προβλεπόμενες οδοί γύρω του (στις 3 από τις 4 πλευρές του) είναι αδιάνοικτες. Μόνο σε ένα τμήμα επί του ενός προσώπου, συνορεύει με υπάρχουσα οδό που συμπίπτει με νέα οδό.

Από την πολεοδομία μου είπαν ότι, η Π.Ε. αποδίδει άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα και έτσι πρέπει να αναγράψω στην δήλωση 651/77. Η ένστασή μου όμως συνίσταται στο ότι, για να εκδοθεί άδεια δόμησης από την πολεοδομία, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κινηθούν οι διαδικασίες κατασκευής των οδών, νέων περιτοιχίσεων κλπ.

Από την εμπειρία σας, πόσα χρόνια διαρκούν αυτές οι διαδικασίες? Αν αναγράψω απλά ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, είμαι σωστός? Πως διασφαλίζομαι απέναντι σε ενδεχόμενο αγοραστή που μπορεί να καθυστερήσει πολύ να εκδόσει άδεια? Μπορώ να γράψω κάτι στις παρατηρήσεις, ή κάποιο σχόλιο στην 651/77 που να αναφέρεται στην ανάγκη διάνοιξη των οδών? Ή βασιζόμαστε στο ότι είναι άριο - οικοδομήσιμο "βάσει των πολεοδομικών διατάξεων" και "δεν το ψειρίζουμε"?

Σε αντίστοιχη περίπτωση κυρωμένης Π.Ε εκδόθηκε άδεια πέρυσι . Ο γύρω χώρος ακόμη είναι χωράφια. Ο μελετητής του τοπογραφικού, το οποίομπήκε στην άδεια, έγραψε "καθαρή δήλωση " ν. 651/77 ότι το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και στις παρατηρήσεις έχει προσθέσει.

Βεβαιώνω ότι η οριστική στάθμη της οδού αρ. ** & ** έμπροσθεν του Ο.Τ. 131 θα διαμορφωθεί σύμφωνα   με την εγκεκριμένη υψομετρική μελέτη της πράξης εφαρμογής. Μετά την κατασκευή των κρασπέδων, οι κορυφές του τελικού οικοπέδου θα έχουν τα παρακάτω απόλυτα υψόμετρα:
A1=11.42
T5=12.20
T6=12.61

κλπ.- Στο σχέδιο έχει δείξει τις προβλεπόμενες από την μελέτη ρυμοτομικές και οικοδομικές γραμμές.

Η εξόφληση του 30% των εισφορών είναι υποχρεωτική για συμβολαιογραφικές πράξεις μεταβίβασης (1)  ενώ για την έκδοση Ο.Α  , σύμφωνα με την εγκύκλιο ΔΤΕ/β/10888/405/31/5-3-04 Εγκ-31/04 (2)   εξοφλείται η οφειλη που αντιστοιχεί μέχρι το χρόνο χορήγησης της άδειας

(1) Ν 4315/14-"6.α. Σε κάθε συμβολαιογραφική πράξη που αφορά δικαιοπραξία εν ζωή και έχει ως αντικείμενο μεταβίβαση της κυριότητας ακινήτου που οφείλει εισφορά σε χρήμα, σύμφωνα με κυρωμένη πράξη εφαρμογής, επισυνάπτεται βεβαίωση του οικείου δήμου, ότι έχει καταβληθεί τουλάχιστον το ποσό των δόσεων, που αντιστοιχεί σε ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) των συνολικών υποχρεώσεων που αναλογούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο.

(2)  Μετά την κύρωση της πράξης εφαρμογής και σύμφωνα με το Αρθ-9 , παρ.7 του Ν-1512/85, δεν επιτρέπεται η χορήγηση οικοδομικής άδειας στον υπόχρεο ιδιοκτήτη, πριν να βεβαιωθεί από την αρμόδια υπηρεσία η οφειλή του υπόχρεου για εισφορά σε χρήμα και πριν να έχει καταβάλει τουλάχιστον τις μέχρι το χρόνο χορήγησης της αδείας οφειλόμενες δόσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.