Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

«Ξύπνησαν» την Αττική τα 5,3 Ρίχτερ της Χαλκίδας


Engineer

Recommended Posts

Ισχυρή σεισμική δόνηση 5,3 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ σημειώθηκε στις 04.09 τα ξημερώματα, 23 χιλιόμετρα βορειοδυτικά της Χαλκίδας, σύμφωνα με το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.

 

Το εστιακό βάθος του σεισμού υπολογίζεται στα 13 χιλιόμετρα και έγινε ιδιαιτέρως αισθητός και στην Αττική.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχουν αναφερθεί ζημιές.

 

Νωρίτερα, στις 01:20 τα ξημερώτατα, σημειώθηκε ασθενής σεισμική δόνηση, με μέγεθος 4 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ, με επίκεντρο δόνησης τον θαλάσσιο χώρο 119 χιλιόμετρα νότια της Ζάκρου στη Κρήτη.

 

Τι λένε οι σεισμολόγοι

 

«Η περιοχή είναι αρκετά ιδιόμορφη και τα ρήγματα σε αυτή δίνουν σεισμούς μέχρι 5,5 Ρίχτερ» δήλωσε ο πρόεδρος του ΟΑΣΠ Ευθύμιος Λέκκας.

 

«Ο σημερινός σεισμός κινείται στα φυσιολογικά επίπεδα», πρόσθεσε τονίζοντας ότι μπορεί να υπάρξει μετασεισμός έως και 4,7 Ρίχτερ.

 

Η σεισμική δραστηριότητα συνεχίστηκε για αρκετή ώρα στην περιοχή με δονήσεις που κυμαίνονταν στα 2-2,5 Ρίχτερ, όμως στις 5:31 ακολούθησε μια πιο ισχυρή δόνηση 3,3 Ρίχτερ, ενώ και στις 6:04 ένας ακόμη σεισμός 3,4 Ρίχτερ έγινε αισθητός στην Χαλκίδα.

Επιφυλακτικός μφανίστηκε ο διευθυντής του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου Άκης Τσελέντης.

 

«Εύχομαι να ήταν ο κύριος σεισμός αλλά δεν μπορώ να το πω ακόμα» δήλωσε ο κ.Τσελέντης μιλώντας στον τηλεοπτικό σταθμό Mega. Αναφορικά με την εξέλιξη του φαινομένου ο κ. Τσελέντης κάλεσε τον κόσμο να περιμένει μετασεισμούς που «θα γίνονται ιδιαίτερα αισθητοί»

 

Πηγή: http://www.ethnos.gr...&pubid=64199395

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν ξύπνησα από το σεισμό , αλλά ήταν η αφορμή να δω την ώρα και να πάω για ύπνο , αφού με την δουλειά είχα ξεχαστεί Πάντως σπάνια γίνεται αισθητός σεισμός στην Κάρυστο και αυτός ήταν η εξαίρεση αφού τον κατάλαβα 

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξύπνησα όπως είπα και στην "καλημέρα", τσεκάρισα την κόρη, γύρισα στο κρεβάτι και πήγα ... στην κουζίνα

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα Χριστο. Με ξυπνάει η δικιά μου μου λεει σεισμός. Πας καλα; Σε 1 ώρα ξυπνάω για δουλεια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ξύπνιος και φοβήθηκα αρκετά καθώς η δόνηση πρέπει σίγουρα 9-10 δευτερόλεπτα και ήταν δυνατή. Μια σκούπα και μια μαγκούρα που είχαμε σε κάποιο μέρος έπεσαν κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.