Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση ερασιτεχνικής μελέτης προγραμματισμού με επάγγελμα.


VassPapCv

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι πρωτοετής φοιτητής Πολιτικών Μηχανικών Τ.Ε. Μελετάω html καθαρά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, χωρίς να την διδασκόμαστε στην σχολή. Αξίζει τον κόπο, δηλαδή πρόκειται να με βοηθήσει κάπου σχετικά με την ειδικότητα μου ή να ασχοληθώ με κάποια άλλη γλώσσα?

 

Επίσης, στην σχολή είχαμε πρώτο εξάμηνο μάθημα Matlab που όμως τελικά δεν διδαχτήκαμε και δεν πρόκειται να διδαχτούμε ποτε, ωστόσο έχω λάβει σχετικό σύγγραμα. Θα μου φανεί χρήσιμο αν το μελετήσω μόνος μου, διότι με μία ματιά που έχω ρίξει είναι αρκετά δύσκολο και αν αποφασίσω να ασχοληθώ θα πρέπει να αφιερώσω αρκετό χρονο, που ωστόσο έχω την διάθεση να το κάνω αν αξίζει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν σ'αρέσει η HTML ή ότι άλλο θα σου κάνει εντύπωση κάποια στιγμή στο μέλλον τότε μελέτησέ το.
Προσοχή: η προτεραιότητα 0 είναι το χαρτί, HTML κλπ σε αυτό το στάδιο είναι χόμπυ, να ασχολείσαι τα σαββατοκύριακα.
Θα σε βοηθήσει να φτιάχνεις ιστοσελίδες.
Οι ιστοσελίδες αυτή τη στιγμή μάλλον δεν σε αφορούν, άντε για κανένα χαρτζηλίκι καμμιά φορα.

Οι γλώσσες προγραματισμού των μηχανκών είναι FORTRAN, C ωστόσο υπάρχουν και άλλες πλατφόρμες.
Ο προγραμματισμός και οι αλγόριθμοι είναι άλλο πράγμα, πιο δύσκολο, πχ δες εδώ:
http://www.amazon.co.uk/Numerical-Recipes-Art-Scientific-Computing/dp/818561816X/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1434308186&sr=1-2&keywords=numerical+recipes

Δεν πειράζει που δεν διδαχτήκατε MatLab-Simulink, υπάρχουν και άλλα μαθηματικά πακέτα. Το MatLab όμως κυκλοφορεί σε πολλές-πολλές κόποιες...
Και βέβαια θα σου είναι χρήσιμο να το μελετήσεις μόνος σου, είναι το standard της βιομηχανίας.
Δεν είναι δύσκολο, κάτι έχεις πάρει στραβά, εξαρτάται όμως και απο τι θες να κάνεις.
Εγώ όταν πάλευα κάποτε με δαύτο είχα ΣΠΑΤΑΛΗΣΕΙ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ για να ανακαλύψω ότι έδινε λάθος(!) error message.

Συνήθως οι ΠΜ (τουλάχιστον στην Ελλάδα) έχουν δικά τους εξιδεικευμενα πακέτα, τώρα αν φτιάχτηκε και toolbox για civil engineers, ψάξτο στο site της mathworks.

Επίσης τέτοιες ερωτήσεις μπορείς και να κάνεις στους καθηγητές της σχολής σου, καλά κάνεις και ρωτάς εδώ αλλά επειδή οι περισσότεροι είμαστε απόφοιτοι (ή τελος πάντων κοντεύουμε...) οι απόψεις μπορεί και να είναι biased για μετά το χαρτί.
Οι καθηγητές σου θα σε συμβουλέψουν και για το πριν.

Ρώτησέ τους για το που και πότε θα επενδύσεις τον κόπο σου και το χρόνο σου.
 

Link to comment
Share on other sites

εαν εισαι μαθητης, παρε την Matlab με μαθητικη εκπτωση για να μπορεις να εχεις access στο Mathworks, και εξασκησου.

Εχει πολλα εξτρα τα οποια καλυπτουν τα παντα.

Eαν δεν μπορεις να αποκτησεις, τοτε κοιτα Octave και SciLab ειναι open source, με ιδια δομη κ σχεδον ιδιες εντολες με Matlab

 

HTML σαν μηχανικος δεν νομιζω να ειναι χρησιμη, προσανατολισου σε Java, C++, python, 

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Η HTML δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού, είναι γλώσσα περιγραφής σελίδας. Περιγράφει την σελίδα που θα σου δείξει ο internet browser στην οθόνη.

Στις HTML σελίδες χρησιμοποιείται η γλώσσα προγραμματισμού javascript για να εκτελέσεις λειτουργίες στον browser.

Για λειτουργίες στον server ο προγραμματισμός γίνεται με ASP.NET, php, κτλ.

 

Συνηθισμένες γλώσσες προγραμματισμού είναι η C, η C++ και η Fortran σε ειδικότητες μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.