Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογηση μηχανικου ΟΧΙ ως μισθωτος, λογω παρακολουθησης σεμιναριων..


Recommended Posts

Προς nikostzar

Ζητα απο την εταιρεια που εκανες τα σεμιναρια να σου αλλαξει τον κωδικο πληρωμης σου των σεμιναριων με τροποποιητικη δηλωση

απο τον πινακα 4(κωδικος 301) στον πιανκα 4(κωδικος 403) ακαθαριστα εσοδα απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα για επιχειρηματιες στο Ε1.

Στο Ε3 μετα θα σβησεις ολα τα εξοδα αου εκτος απο τις ασφαλιστικες δαπανες και θα τικαρεις το κουτακι οτι φορολογεισαι με το ειδικο καθεστως σαν μισθωτος (κωδικος 591). Το καθαρο σου εισοδημα (παλι εσοδα - τσμεδε μονο) το βαζεις στον κωδικο 348.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ έχω ένα άλλο ζήτημα. Το 2014 έχω ένα κύριο εισόδημα με μπλοκάκι από έναν εργοδότη και ήθελα να φορολογηθώ ως μισθωτός. Όμως, από τον ίδιο εργοδότη είχα λάβει και κάποια λίγα χρήματα χωρίς μπλοκάκι τα οποία έχουν προσυμπληρωθεί στον κωδικό 403 "Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες".

 

Το σύστημα δε με αφήνει να υποβάλλω τη δήλωση διότι έχω τσεκάρει το 019 (ώστε να φορολογηθώ ως μισθωτός) και έχω περάσει τα έσοδα από μπλοκάκι μείον το ΤΣΜΕΔΕ από το Ε3 στον κωδικό 307. Το μήνυμα λάθους είναι πως άμα έχω τσεκάρει το 019, δεν μπορώ να έχω συμπληρωμένα έσοδα από μισθωτή εργασία, συντάξεις, επιχειρηματική ή αγροτική δραστηριότητα.

 

Πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Από αυτά που διάβασα πιο πριν, το πρόβλημα το είχαν όσοι τους δηλώθηκαν εισοδήματα ως μισθωτοί ενώ εμένα που μου πήγαν στο 403 θα έπρεπε να είμαι οκ. Όμως δε με αφήνει να την υποβάλω!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν έχεις τίποτα άλλο (σε άλλο κωδικό);

Εγώ περιμένω ακόμα να γίνει η τροποποίηση οπότε δεν μπορώ να το ελέγξω (το ποσό είναι ακόμα στον κωδικό 301).

Ο anespaok όμως λέει ότι συμπλήρωσε το Ε1 του ακριβώς όπως το δικό σου......τι να πω;...

Link to comment
Share on other sites

Ξανακοίταξα, δεν έχω κάτι άλλο. Μόνο το 403 που έχει προ-συμπληρωθεί.

 

Είναι πιθανό αυτό το "μπλόκο" να το πρόσθεσαν κάποια στιγμή;

 

Εν τω μεταξύ, διαβάζω όσο μπορώ τους νόμους και τις αποφάσεις και δε βλέπω λόγο για μπλόκο σε αυτή την περίπτωση αλλά μόνο στην περίπτωση του μισθωτού εισοδήματος...

 

Παρεμπιπτόντως, στον κωδικό 019 που δηλώνεις για να φορολογηθείς ως μισθωτός το λέει καθαρά στην περιγραφή, και προκύπτει από το νόμο, πως δεν έχεις δικαίωμα επιλογής, δηλαδή αν είσαι στις διατάξεις του νόμου ΠΡΕΠΕΙ να το επιλέξεις και ΠΡΕΠΕΙ να φορολογηθείς ως μισθωτός.

 

Οπότε... αδιέξοδο;

Link to comment
Share on other sites

απο τον πινακα 4(κωδικος 301) στον πιανκα 4(κωδικος 403) ακαθαριστα εσοδα απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα για επιχειρηματιες στο Ε1.

 

Εγώ έχω ένα άλλο ζήτημα. Το 2014 έχω ένα κύριο εισόδημα με μπλοκάκι από έναν εργοδότη και ήθελα να φορολογηθώ ως μισθωτός. Όμως, από τον ίδιο εργοδότη είχα λάβει και κάποια λίγα χρήματα χωρίς μπλοκάκι τα οποία έχουν προσυμπληρωθεί στον κωδικό 403 "Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες".

 

Το σύστημα δε με αφήνει να υποβάλλω τη δήλωση διότι έχω τσεκάρει το 019 (ώστε να φορολογηθώ ως μισθωτός) και έχω περάσει τα έσοδα από μπλοκάκι μείον το ΤΣΜΕΔΕ από το Ε3 στον κωδικό 307. Το μήνυμα λάθους είναι πως άμα έχω τσεκάρει το 019, δεν μπορώ να έχω συμπληρωμένα έσοδα από μισθωτή εργασία, συντάξεις, επιχειρηματική ή αγροτική δραστηριότητα.

 

anespaok μήπως μπορείς να ξανατσεκάρεις τη δήλωσή σου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

μου έχει προκύψει η εξής περίπτωση:

για το 2014 έχω εισόδημα από μπλοκάκι από τεχνική εταιρεία και 40€ από την ΕΛΣΤΑΤ.

Η ΕΛΣΤΑΤ με δήλωσε σαν μισθωτό για να δικαιολογήσει την αμοιβή (υπάρχει σχετική εγκύκλιος).

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να φορολογηθώ από το πρώτο ευρώ με 26% για το εισόδημα από μπλοκάκι

και όχι σαν μισθωτός.Έχει τύχει τίποτα παρεμφερές σε κάποιον?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν έχεις τίποτα άλλο (σε άλλο κωδικό);

Εγώ περιμένω ακόμα να γίνει η τροποποίηση οπότε δεν μπορώ να το ελέγξω (το ποσό είναι ακόμα στον κωδικό 301).

Ο anespaok όμως λέει ότι συμπλήρωσε το Ε1 του ακριβώς όπως το δικό σου......τι να πω;...

 

Τελικά δοκίμασες να δεις τί γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Χθες άλλαξε το ΙΕΚΕΜ την καταχώρηση, αλλά δεν την έβαλε ώς "Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες" αλλά ώς "Άρθρο 64§1 περ. δ΄ εδάφιο 1 του ν.4172/2013 αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα".

Δηλαδή όπως ακριβώς εμφανίζονται και τα έσοδα από τον εργοδότη (για τα οποία έχουν κοπεί ΤΠΥ).

Έτσι ο μόνος κωδικός που εμφανίζεται προ-συμπληρωμένος στο Ε1 είναι ο 605 (οι παρακρατήσεις φόρου για αυτά τα ποσά). Δεν υπάρχει τίποτα ούτε στον 301, ούτε στον 403.

 

Οπότε έχω κι εγώ με τη σειρά μου μία ερώτηση:

Σε αυτή την περίπτωση το ποσό του ΙΕΚΕΜ θα πρέπει να περαστεί στο Ε3 (και από εκεί να μεταφερθεί στο Ε1); Το ΙΕΚΕΜ θα το "μετρήσω" στους εργοδότες (θα πρέπει μαζί με αυτό να είναι μέχρι τρεις);

 

voxson, όπως καταλαβαίνεις, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Μήπως να στείλεις ένα PM στον anespaok που έχει ίδια περίπτωση με τη δική σου;

Link to comment
Share on other sites

Χθες άλλαξε το ΙΕΚΕΜ την καταχώρηση, αλλά δεν την έβαλε ώς "Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες" αλλά ώς "Άρθρο 64§1 περ. δ΄ εδάφιο 1 του ν.4172/2013 αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα".

Δηλαδή όπως ακριβώς εμφανίζονται και τα έσοδα από τον εργοδότη (για τα οποία έχουν κοπεί ΤΠΥ).

Έτσι ο μόνος κωδικός που εμφανίζεται προ-συμπληρωμένος στο Ε1 είναι ο 605 (οι παρακρατήσεις φόρου για αυτά τα ποσά). Δεν υπάρχει τίποτα ούτε στον 301, ούτε στον 403.

 

Οπότε έχω κι εγώ με τη σειρά μου μία ερώτηση:

Σε αυτή την περίπτωση το ποσό του ΙΕΚΕΜ θα πρέπει να περαστεί στο Ε3 (και από εκεί να μεταφερθεί στο Ε1); Το ΙΕΚΕΜ θα το "μετρήσω" στους εργοδότες (θα πρέπει μαζί με αυτό να είναι μέχρι τρεις);

 

Και σε εμενα ενα σεμιναριο που εκανα εμφανιζεται ως  "Άρθρο 64§1 περ. δ΄ εδάφιο 1 του ν.4172/2013 αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα".

Το κρισιμο ερωτημα ειναι εαν αυτο προστηθεται στους εργοδοτες.

Αν δηλαδη ειχα τρεις εργοδοτες και με αυτο γινονται 4 και παραλληλα δεν ειναι ο ενας το 75% με πεταει εκτος της περιπτωσης φορολογησης με κλιμακα μισθοτων και παω με 26% απο το πρωτο ευρω ?

Edited by tenx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.