Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φθηνή λύση για επιτήρηση τάσης μπαταριών αυτόνομου


LeftLane

Recommended Posts

Οπως αναφερω καισ το θεμα, ψαχνω μια οικονομικη λυση επιτηρησης των μπαταριων σε αυτονομο που εγκατεστησα. Το συστημα ικανοποιει αναγκες μονο το καλοκαιρι ημερησιας καταναλωσης 2,65 kwh και αποτελειται απο :

- 2 πανελ sharp 245kwp poly

- φορτιστης victron bluesolar 75/50 50A

- inverter victron phoenix 800va 24v (φορτιο εκκινσησης εως 1600va)

- 6 μπαταριες ultracell ucg gel 100ah 

 

Συμφωνα με τον προμηθευτη των υλικων μου, οι μπαταριες θα δινουν ενεργεια μεχρι το 20-25% της χωρητικοτητας τους περιπου, μετα κοβει το συστημα για την προστασια τους. Επειδη ομως θελω να ειμαι σιγουρος για την διαρκεια ζωης τους (dod=50%)  , θελω (με δικο μου κοστος γιατι δεν το ειχα προβλεψει και νομιζα οτι ο inνerter ή ο φορτιστης ειχε τετοια λειτουργια επιτηρησης....) να συνδεσω μόνιμα βολτομετρο ωστε να φαινεται η ταση τους και να ξερει ο χρηστης οτι οταν δειχνει 12,4v (υπο φορτιο) ή 12,1v (χωρις φορτιο) οι μπαταριες βρισκονται στο 50% και να φροντισει να κοψει μονος του σύντομα. Εαν βρω κατι που να εχει και αλαρμ ακομη καλυτερα (δυσκολα το κόβω...)

 

Στην αγορα που εψαξα βρηκα με 10-20€ τετοια βολτομετρα που χρησιμοποιουνται σε οχήματα ως επι των πλείστων (π.χ. http://www.car.gr/parts/view/6147521/)

 Εχει κανεις καμια πρόταση , ειδικοτερα για καποια συσκευη με αλαρμ (εαν υπαρχει...)?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από ένα απλό βολτόμετρο χαμηλού κόστους ώστε να εποπτεύει ο χρήστης την τάση και να πράττει αναλόγως, δεν υπάρχει φθηνή λύση.

Παλιότερα είχα βρει έναν επιτηρητή τάσης της hager (EU..."κάτι" νομίζω ήταν το μοντέλο) που είχε την δυνατότητα να επιτηρεί DC τάση και να ενεργοποιεί μία επαφή σε προγραμματιζόμενες στάθμες. Το πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να τροφοδοτείται από 230VAC. Δεν μπορούσε να λειτουργήσει από την ίδια την τάση που επιτηρούσε.

Η σωστότερη λύση θα ήταν είτε ο inverter είτε ο ρυθμιστής φόρτισης να ήταν κάποιο πιο "πλούσιο" μοντέλο που να έχει και δυνατότητα επιτήρησης τάσης των μπαταριών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

genesis εχεις δίκιο, αυτο θα ήταν το σωστότερο, να ειχε τέτοια λειτουργία ο inverter/ρυθμιστής. Σε μικρά συστήματα όμως εως 2-3 kw δεν έχεις τέτοιες επιλογές στον ενδεδειγμένο εξοπλισμό εκτός και εαν επιλέξεις π.χ. μεγαλύτερο inverter o οποίος θα έχει τέτοιες λειτουργίες, ανεβάζεις όμως κατα πολύ το κόστος...

 

Σκέφτομαι εν τέλει να του εγκαταστήσω ένα πανελάκι/πίνακάκι που θα ενσωματώσω  ένα απλό βολτόμετρο και ενα θερμόμετρο με απομακρυσμένο ενσύρματο αισθητήρα ώστε να βλέπει και την θερμοκασία στον χώρο του εξοπλισμού ο οποίος εγκαταστήθηκε σε πατάρι κάτω απο σκεπή με κεραμίδια χωρις μόνωση/πέτσωμα (=σχετικά κάποιος αερισμός). Αυτό περισσότερο για δικά μου στατιστικά, οι συγκεκριμένες μπαταρίες π.χ. έχουν ενδεδειγμένη διάρκεια ζωης απο τον κατασκευαστή 10-12 χρόνια σε θερμοκρασίες εως 25ο C ενώ απο 30ο και πάνω πέφτει στα 8 χρόνια και κάτω...

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Ένας καλύτερος inverter συμφωνώ ότι θα ήταν πολύ ακριβότερος. Ένας καλύτερος ρυθμιστής όμως θα κόστιζε περίπου 200 - 300 ευρώ ακριβότερα και το επιπλέον κόστος δεν θα ήταν απαγορευτικό πιστεύω. Απλά θα πρέπει να καταλάβει ο ιδιοκτήτης (με τη βοήθειά μας) ότι οι περισσότερες δυνατότητες / λειτουργίες του ακριβότερου ρυθμιστή θα του δώσουν την δυνατότητα να διαχειριστεί καλύτερα το σύστημα και τελικά να αποκομίσει μεγαλύτερη ωφέλιμη διάρκεια ζωής.

Η διάρκεια ζωής για αυτές τις μπαταρίες σε κυκλική χρήση πολύ δύσκολα θα ξεπεράσει τα 5 - 6 χρόνια ανάλογα με την χρήση. Τα 10 - 12 χρόνια αναφέρονται συνήθως σε χρήση stand-by.

Αν μάλιστα οι συνθήκες δεν είναι καλές (υψηλή θερμοκρασία, βαθιές εκφορτίσεις, κλπ.) ίσως να είναι ακόμη μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια ζωής για αυτές τις μπαταρίες σε κυκλική χρήση πολύ δύσκολα θα ξεπεράσει τα 5 - 6 χρόνια ανάλογα με την χρήση. Τα 10 - 12 χρόνια αναφέρονται συνήθως σε χρήση stand-by.

Αν μάλιστα οι συνθήκες δεν είναι καλές (υψηλή θερμοκρασία, βαθιές εκφορτίσεις, κλπ.) ίσως να είναι ακόμη μικρότερη.

Πιστευω οι μπαταριες  θα φτάσουν τα 10 χρόνια, αν υπολογισεις οτι το συστημα θα χρησιμοποιειται κατα διαστηματα και μονο 2 μηνες περιπου το καλοκαιρι (οχι συνεχομενους). Αρα σκεψου οτι οι κυκλοι φορτισης/εκφορτισης θα ειναι το πολυ 50-60/έτος...

Αυτα στο αμεσο μελλον, αν αλλαξει πιο μετα κατι τοτε σαφως και αλλαζουν τα αποτελεσματα.

Θελω να πιστευω οτι , αναλογιζομενος το περιορισμενο budget που μου δόθηκε, το συστημα και η σύνθεσή του ειναι καλύτερη δυνατή και ,προς το παρον, ειμαι ευχαριστημενος (για να ευλογουμε και τα γένια μας...)  :smile:

Θα παραθέσω και εντυπωσεις στο αμεσο μελλον αφου δουλεψει καλα γιατι ειναι πολυ φρέσκο ακόμη...

 

υ.γ. παρεπιπτόντως, genesis εχεις να μου προτεινεις ρυθμιστή με προηγμένες λειτουργίες επιτήρησης που ανέφερες ?

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας, καταλήγω ότι μία φθηνή λύση θα ήταν να τοποθετήσεις επιπρόσθετα έναν τέτοιον ρυθμιστή φόρτισης ο οποίος θα συνδέεται μόνο στην μπαταρία.

Αποκτάς έτσι μόνιμη εποπτεία της τάσης της μπαταρίας και μπορείς να χρησιμοποιήσεις την έξοδο "load" ως "alarm" ή για να οδηγήσεις έναν ηλεκτρονόμο που θα αποκόπτει κάποιο φορτίο όταν φτάσει σε τάση που θα έχεις ορίσει ως "low battery".

 

Για τις μπαταρίες εύχομαι να μην έχω δίκιο αλλά τα 5 - 6 χρόνια θεωρώ ότι είναι η "αισιόδοξη" αναμενόμενη διάρκεια ζωής για χρήση εξοχικής κατοικίας για τέτοιου τύπου μπαταρίες.

Edited by genesis
Link to comment
Share on other sites

απο εδω http://www.victronenergy.gr/inverters/phoenix-inverter-12v-24v-48v-800va-3kva#manual

κατεβασα το battery alarm και δειχνει οτι εχει ρυθμιση τετοια.

http://www.victronenergy.gr/upload/documents/Manual-Battery-alarm-EN.pdf

 

 

αν παλι δεν παιζει παρε ενα τετοιο μπιχλιμπιδακι http://www.ilviokat.gr/files/pdf/12-24-48V-HVD-012-024.pdf

φτηνο πολυ  με μια μεταγωγικη επαφη.Ισως το μονο που του λειπει μια καθυστερηση μερικα sec. πριν την μεταγωγη της επαφης σε σφαλμα.

Edited by vasilimertzani
Link to comment
Share on other sites

 Από ότι λέει έχει καθυστέρηση 60 sec.

καθυστερηση στην επαναφορα απο σφαλμα.Ενεργοποιειται στα 3 δευτ.Ισως ηθελε 10-20 δευτ.καθυστερηση.

Link to comment
Share on other sites

απο εδω http://www.victronenergy.gr/inverters/phoenix-inverter-12v-24v-48v-800va-3kva#manual

κατεβασα το battery alarm και δειχνει οτι εχει ρυθμιση τετοια.

http://www.victronenergy.gr/upload/documents/Manual-Battery-alarm-EN.pdf

 

 

o inverter που εβαλα ειναι αλλος μικροτερος, ο phoenix 800VA.

 

Ωραιο μου φαινεται αυτο το μπιχλιμπιδι της ΙΛΒΙΟΚΑΤ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.