Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε ποιον όροφο να αγοράσω διαμέρισμα;


dimmiz

Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθελα την επαγγελματική σας βοήθεια στην αγορά διαμερίσματος που θα κάνω σε λίγες μέρες. Εν τάχει: Το πατρικό μου οικόπεδο το δώσαμε αντιπαροχή. Το διαμέρισμα μου 120 τ.μ καθαρά(150 μοικτά) αρχικά το διάλεξα στον 4ο όροφο. Ωστόσο. μιλώντας με φίλους και συναδέλφους σας, μου είπανε ότι καλό είναι και άν υπάρχουν τα χρήματα, να αγοράσω το ρετιρέ μιας και θεωρούνται πάντα τα φιλέτα των οικοδομών. Γνωρίζω τα πλεονεκτήματα (θέα και ησυχία με κανέναν πάνω από το κεφάλι σου) αλλά φοβάμαι τις απώλειες θερμότητας(χειμώνα και καλοκαίρι) και γενικώς τα περισσότερα έξοδα σε βάθος χρόνου. Η επαγγελματική σας συμβουλή ποια είναι στα παραπάνω θέματα; Μεσαίο διαμέρισμα ή ρετιρέ;Ευχαριστώ!

 

 

Μην ανοίγετε το ίδιο θέμα σε περισσότερες της μιας θεματικές ενότητες.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα την επαγγελματική σας βοήθεια στην αγορά διαμερίσματος που θα κάνω σε λίγες μέρες. Εν τάχει: Το πατρικό μου οικόπεδο το δώσαμε αντιπαροχή. Το διαμέρισμα μου 120 τ.μ καθαρά(150 μοικτά) αρχικά το διάλεξα στον 4ο όροφο. Ωστόσο. μιλώντας με φίλους και συναδέλφους σας, μου είπανε ότι καλό είναι και άν υπάρχουν τα χρήματα, να αγοράσω το ρετιρέ μιας και θεωρούνται πάντα τα φιλέτα των οικοδομών. Γνωρίζω τα πλεονεκτήματα (θέα και ησυχία με κανέναν πάνω από το κεφάλι σου) αλλά φοβάμαι τις απώλειες θερμότητας(χειμώνα και καλοκαίρι) και γενικώς τα περισσότερα έξοδα σε βάθος χρόνου. Η επαγγελματική σας συμβουλή ποια είναι στα παραπάνω θέματα; Μεσαίο διαμέρισμα ή ρετιρέ;Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εάν το διαμέρισμα στον 4ο όροφο είναι πχ. ανάμεσα σε δύο πολυκατοικίες τότε απο άποψη ζέστης θα έχεις την λιγότερη απώλεια.Φυσικά παίζει και ο τρόπος και τα υλικά της κατασκεύης,όμως εάν δεν έχει καλή υχομόνωση θα ενοχλείσαι ίσως απο τους γείτονες και τους απο επάνω.

Θα έλεγα να συζητούσες με τον μηχανικό/εργολάβο,για τα υλικά που θα μπούνε στην κατασκευή, έαν δεν πληρούν τις δικές σου ανάγκες και έχεις την δυνατότητα χρηματικός π.χ.αντί τα απλά τα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες να επιλέξεις με θερμογέφυρα κτλ.

είναι η προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σας πρότεινα ρετιρέ

Πράγματι έχει όλα τα πλεονεκτήματα που αναφέρετε,

θέα και ησυχία με κανέναν πάνω από το κεφάλι σου-ουτε καν αποχετεύσεις.

Όσο για τα μειονεκτήματα που όπως λέτε φοβάστε

-απώλειες θερμότητας, χειμώνα και καλοκαίρι-

αυτά λύνονται με την εξ αρχής κατασκευή καλής και

επαρκούς μόνωσης δώματος, που μπορείτε να διαπραγματευθείτε

με τον εργολάβο αντιπαροχής τώρα (το καλύτερο πέραν της μόνωσης

πάνω από την πλάκα δώματος θα ήταν και η κατασκευή στέγης).

Όσο για τα περισσότερα έξοδα σε βάθος χρόνου να έχετε υπόψη σας, ότι

το δώμα ή η στέγη, θεωρούνται κοινόκτητα και κοινόχρηστα τμήματα σε

μια οικοδομή και πρέπει να αναφέρονται ως τέτοια, στο εργολαβικό και στις συμβολαιογραφικές πράξεις που θα ακολουθήσουν μετέπειτα,

οπότε τα έξοδα σε μελλοντική επισκευή των, επιμερίζονται σε όλους τους συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.