Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στο πολωνικό Μέγαρο Μουσικής το αρχιτεκτονικό βραβείο


Engineer

Recommended Posts

Απότομες κεκλιμένες σκεπές και άμεση αναφορά στον νεογοτθικό ρυθμό των εκκλησιών ορίζουν τη γραμμή του Μεγάρου Μουσικής στο Στετίνο της Πολωνίας, το οποίο δημιούργησαν οι αρχιτέκτονες Μπαρότσι και Βιέγκα.

 

Με αυτά τα στοιχεία το κτίριο κατάφερε να πάρει το πρώτο βραβείο στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό Mies van der Rohe 2015. Η αντίθεση του κτιρίου με το περιβάλλον αναδεικνύεται από τη χρήση του γυαλιού, ενώ η γεωμετρία δίνει μορφή σε έναν νέο ρυθμό. Οι εσωτερικοί χώροι, από την άλλη, χαρακτηρίζονται από τη λιτότητα και τους μεγάλους φεγγίτες, ενώ η αίθουσα συναυλιών μοιάζει με γλυπτό αντικείμενο.

 

Να σημειωθεί ότι η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε στον διεθνή διαγωνισμό με πέντε συμμετοχές: ανάπλαση νέας παραλίας Θεσσαλονίκης, Κήποι 1-8 (Μπερνάρ Κουόμο, Πρόδρομος Νικηφορίδης), διώροφη προσθήκη σε κατοικία στου Παπάγου (Νέλλη Μάρδα, Δώρα Μπαλντά), εξοχική κατοικία στη Σέριφο (Ηλιάνα Κερεστετζή / MOLD Αrchitects), Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης στο Ηράκλειο (Βασίλης Γκανιάτσας, Νίκη Γεωργίου, Κατερίνα Κουρούμαλη, Σπύρος Μούντριχας, Γιάννης Τσίλης) και πολυκατοικία στην οδό Δεινοκράτους της Αθήνας (Γιώργος Αγγελής).

 

Πηγή: http://www.tanea.gr/...toniko-brabeio/

 

Δείτε μια παρουσίαση του έργου: http://miesarch.com/...rch/work-detail

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Click here to view the είδηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως, το μόνο που μου φέρνει στο μυαλό είναι μια άσπρη τούρτα με σαντιγή, το κουτάλι λείπει και τα κεράκια σε ρόλο καμινάδας.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

'Ντάξ', γούστα είναι αυτά, αλλά δεν θα 'θελα να μένω εκεί γύρω και να το βλέπω μπροστά μου.

 

Giorgos1987 σε ...έσιαξα. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της αρνητικής που σου έβαλαν.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν την πρόσεξα καν την αρνητική. Γενικά δεν είμαι λάτρης της μοντέρνας αρχιτεκτονικής. Βλέπω ένα κατάλευκο κατασκεύασμα με πολύ λίγα παράθυρα και μια είσοδο.

Link to comment
Share on other sites

αν το δειτε απο κοντα είνια ένα κτήριο το οποίο δείχνει μόνιμα γιαπι.

ήμουν στο sczcecin κάπου εναμιση μηνα τον γεναρη.

 

το κτηριο εξωτερικά έχει τόση σχέση με την πόλη (κλασσικό δείγμα πολης βόρειας ευρώπης 1600-1700  - την οποία ρημάξανε τόσο οι γερμανοί όσο και οι ρώσοι κατα τον β παγκόσμιο πολεμο , με αποτέλεσμα να σώζονται ελάχιστα κτήρια της παλιάς πόλης) 

 

επίσης δεν μπορώ να καταλάβω το πανί αυτό που χρησιμοποιούν πόσο θα αντέξει και όταν θα σκίζετε τι θα το κάνουν, μπάλωμα???

γιατι αυτο το άσπρο είνια όντως πανί και δεν είναι προσωρινό.

 

επίσης το κτήριο αυτο γενικά δεν χαίρει ετκίμησης των κατοίκων της πολής...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.