Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευη κεραμοσκεπης


 
PanosKrlks

Recommended Posts

to: Ροδοπουλος

 

Αγαπητε φιλε  δεν παιζω κανενα παιχνιδι και δεν ειμαι στεγας ειμαι ναυπηγος μηχ και εργαζομαι σε κατασκευες νεων πλοιων στην νοτια κορεα

 

αν ηξερα οτι τα ερωτηματα μου ειναι τοσο δυσκολα δεν θα τα ειχα υποβαλει καν

 

ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δωσατε. 

 

Σας ευχομαι καλες δουλειες και καλο καλοκαιρι

 

to: Didonis

 

ναι ισχυει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Αγαπητέ ελπίζω να έχεις λάβει απαντήσεις στα ερωτήματά σου...και να έχεις καταλήξει στον σωστό τύπο και κλίση των κεραμιδιών!

Απαντώ για να το δει και τυχόν άλλος ενδιαφερόμενος.

Γενικά η ελάχιστη κλίση που προτείνεται είναι 30%, η οποία δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη (περί τις 17 μοίρες).

Η κλίση αυτή έχει προσδιοριστεί όχι τόσο για λόγους στατικότητας, όσο για λειτουργικούς λόγους της κεραμοσκεπής, καθώς επιτρέπει την ομαλή απομάκρυνση των ομβρίων, ενώ αποτρέπει την εύκολη εισροή υδάτων στα υποκείμενα στρώματα της κεραμοσκεπής, όταν υπάρχει βροχή με παρουσία δυνατού αέρα (ανεμόβροχο). Για τον σκοπό αυτό άλλωστε, προτείνεται πάντα η τοποθέτηση στεγανοποιητικής μεμβράνης κάτω από τα κεραμίδια. Τέλος, η κατάλληλη κλίση της στέγης επιτρέπει την ελαχιστοποίηση της απορροφούμενης υγρασίας από τα κεραμίδια, βελτιώνοντας την αντοχή τους απέναντι στον παγετό.

Σε περιοχές που καταγράφονται πιο ακραίες εναλλαγές καιρού (κρύο, ζέστη) και υπάρχει συχνή βροχόπτωση παρουσία αέρα, η κλίση αυτή βαθμιαία πρέπει να αυξάνεται. Υπάρχουν χώρες στην Κεντρική και Βόρεια Ευρώπη, που λόγω χιονιού η κλίση που δίνουν στις στέγες είναι ακόμα και άνω του 100% (45 μοίρες), με διαφορετικού τύπου κεραμίδια βέβαια από αυτά που έχουμε συνηθίσει στα μεσογειακά κλίματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.