Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι εννοούμε σαν "εμβαδόν διαμερίσματος";


Recommended Posts

Τι εννοούμε σαν "εμβαδόν (ή επιφάνεια) διαμερίσματος κατά ΓΟΚ";

Δηλαδή προσμετρώνται οι εξωτερικοί τοίχοι; Οι τοίχοι σε επαφή με άλλα διαμερίσματα; Στη μέση;

Ποια άρθρα λένε κάτι σχετικό;

Θέλω τις πληροφορίες για σωστές εμβαδομετρήσεις σε ΠΕΑ-ρυθμίσεις Ν. 4178/13.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι σχετικό , αφού ο ΓΟΚ ασχολείται με το κτίριο και όχι το κάθε διαμέρισμα . Το κάθε διαμέρισμα όμως και η κάθε κλειστή οριζόντια ιδιοκτησία είναι κλειστή περιμετρικά , οπότε οι εξωτερικοί τοίχοι περιλαμβάνονται ολόκληροι στο διαμέρισμα , εκτός από εκεί που είναι κοινοί με άλλο διαμέρισμα η ιδιοκτησία , οπότε περιλαμβάνονται οι μισοί .

 

Κάποιοι λένε ότι και στα κοινόχρηστα πρέπει να περιλαμβάνονται οι μισοί , αλλά εγώ δεν συμφωνώ με αυτή την άποψη , αφού τα κοινόχρηστα υπάρχουν χάριν των ιδιοκτησιών . Ετσι προφανώς οι ιδιοκτησίες και σε αυτή την περίπτωση περιλαμβάνουν όλο τον τοίχο προς τα κοινόχρηστα .

 

Αυτά όμως δεν ισχύουν παντού .

 

Οπως θα μας πουν οι εκ Θεσσαλονίκης συνάδελφοι και νομικοί , εκεί τα κοινόχρηστα προσμετρούνται αναλογικά στο εμβαδόν του διαμερίσματος .

Αλλού έχω ακούσει και οι εξώστες .

 

Γενικά παίζει πολύ εθιμικό δίκαιο στο θέμα . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ

άρθρο 3

47. Μικτό εμβαδόν είναι το εμβαδόν του χώρου συμπεριλαμβανομένων των περιμετρικών δομικών στοιχείων που τον ορίζουν.

Σε περίπτωση όμορων χώρων λαμβάνεται το ήμισυ του δομικού στοιχείου στον υπολογισμό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.