Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα υπογραφής σε μηχανολογικές μελέτες


meteogus

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

 

Ελπίζω πως η ανάρτηση μου γίνεται στην σωστή κατηγορία καταρχάς. Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Ως πολιτικός μηχανικός που έχω τελειώσει έχω δικαίωμα υπογραφής σε μηχανολογικές μελέτες και αν ναι, υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί (πχ για λέβητες μέχρι 100.000 θερμίδες ας πούμε ή κάτι τέτοιο)? Είμαι μέλος του ΤΕΕ και έχω βγάλει σφραγίδα ως πολιτικός μηχανικός (δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία..). Ευχαριστώ!

Edited by hkamp
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρεπει να κανεις εναρξη στην εφορια γτ δεν μπορεις να σφραγισεις το οτιδηποτε. Για το αλλο ερωτημα δεν γνωριζω να σου απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνει έναρξη το παιδί, θέλει να ξέρει ποιό θα είναι το αντικείμενο του επιτηδεύματός του! (και καλά κάνει)

 

Έχει κανείς τη νομοθεσία που λέει τι προσόντα ή πιστοποιητικά χρειάζονται για κάθε ΚΑΔ της εφορίας?

Μέχρι πόσα ΚΑΔ μπορεί κανείς να εξασκεί στην ίδια επιχείρηση? Υπάρχουν ΚΑΔ που είναι ασύμβατα μεταξύ τους?

Πχ έχεις τα προσόντα για πολλά ΚΑΔ, άσχετα μεταξύ τους, μπορείς να εξασκήσεις όλα σε μια επιχείρηση?

Ποιοί είναι οι ακριβείς περιορισμοί?

 

 

Πάντως χωρίς έναρξη η σφραγίδα του μηχανικού δεν έχει κανένα νόημα διότι στη σφραγίδα βάζεις τα στοιχεία της επιχείρησης, η οποία στην περίπτωσή σου ακόμα δεν υπάρχει!

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

αν εργάζομαι ως μισθωτός σε επιχείρηση (μου κολλάει ένσημα ΙΚΑ εν τω προκειμένω), για ποιο λόγο δεν έχω το δικαίωμα υπογραφής?αφού οτι υπογράφω θα είναι για λογαριασμό της εταιρίας και όχι για εμένα ως ελεύθερος επαγγελματίας! (προφανώς αν ήθελα για την πάρτυ μου την υπογραφή, έπρεπε να κάνω έναρξη, αλλά από τη στιγμή που πρόκειται να εργαστώ ως μισθωτός σημαίνει οτι δεν έχω την οικονομική άνεση να ανοίξω ακόμη βιβλία!).

Link to comment
Share on other sites

αλλά από τη στιγμή που πρόκειται να εργαστώ ως μισθωτός σημαίνει οτι δεν έχω την οικονομική άνεση να ανοίξω ακόμη βιβλία!).

 

η έναρξη σου δίνει τη δυνατότητα υπογράφοντας να αποκτήσεις την οικονομική άνεση να έχεις τη δική σου επιχείρηση. κι όπως σε κάθε μαγαζί για να ξεκινήσεις χρειάζεται κεφάλαιο για να το εγκαταστήσεις κάπου και να φέρεις εμπορεύματα, έτσι και το γραφείο του μηχανικού. αν δεν έχεις τα λεφτά απλά δε ξεκινάς. ή παίρνεις ένα δάνειο όπως όλοι οι άλλοι επιχειρηματίες με την ελπίδα αφού κάνεις απόσβεση να σου μείνει και το καθαρό κέρδος για να ζήσεις. αν δεν είσαι σίγουρος ότι το γραφείο θα "πιάσει", επίσης απλά δε το ξεκινάς. 

 

τα ίδια ισχύουν και για τον εργοδότη σου, αν θέλει να παράγει εργασία μηχανικού, εφόσον αυτή θα του αποφέρει τα ανάλογα κέρδη, έχει την άνεση να καλύψει αυτός τις δαπάνες της απασχόλησης ενός μηχανικού είτε με μπλοκάκι, είτε με μισθωτή σχέση μηχανικού.

 

συμπέρασμα: πρέπει να ζητήσεις από τον εργοδότη να καλύψει το κόστος της έναρξής σου και να σε αμοίβει με δελτίο ή να σε προσλάβει ως μηχανικό ή να βρει κάποιον άλλο να υπογράφει τις μελέτες σου.

 

εφόσον πουλάει υπογραφές μηχανικού και όχι εργασία εργάτη θα πρέπει να πληρώνει τους φόρους και την ασφάλιση ενός μηχανικού κι όχι ενός εργάτη.

Link to comment
Share on other sites

αν εργάζομαι ως μισθωτός σε επιχείρηση (μου κολλάει ένσημα ΙΚΑ εν τω προκειμένω), για ποιο λόγο δεν έχω το δικαίωμα υπογραφής?αφού οτι υπογράφω θα είναι για λογαριασμό της εταιρίας και όχι για εμένα ως ελεύθερος επαγγελματίας! (προφανώς αν ήθελα για την πάρτυ μου την υπογραφή, έπρεπε να κάνω έναρξη, αλλά από τη στιγμή που πρόκειται να εργαστώ ως μισθωτός σημαίνει οτι δεν έχω την οικονομική άνεση να ανοίξω ακόμη βιβλία!).

 

αν είσαι μισθωτός, και θα κάνεις δουλεια μηχανικου πρεπει να σε δηλωσει ως μηχανικο και να πληρωνει εργοδοτικες εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

αν εργάζομαι ως μισθωτός σε επιχείρηση (μου κολλάει ένσημα ΙΚΑ εν τω προκειμένω), για ποιο λόγο δεν έχω το δικαίωμα υπογραφής?αφού οτι υπογράφω θα είναι για λογαριασμό της εταιρίας και όχι για εμένα ως ελεύθερος επαγγελματίας! (προφανώς αν ήθελα για την πάρτυ μου την υπογραφή, έπρεπε να κάνω έναρξη, αλλά από τη στιγμή που πρόκειται να εργαστώ ως μισθωτός σημαίνει οτι δεν έχω την οικονομική άνεση να ανοίξω ακόμη βιβλία!).

 

Λες πως σε ασφαλίζουν στο ΙΚΑ, αν πάρεις άδεια από το ΤΕΕ αυτόματα πέφτεις στην τσιμπίδα του ΤΣΜΕΔΕ και εκεί ασφαλίζεσαι ακόμη και εάν σε προσλάβουν ως θυρωρό.

Αυτό από μόνο του είναι παράξενο. Εκτός και εάν σε ασφαλίζουν ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ που είναι το λογικό σε μισθωτούς μηχανικούς.

 

Πρέπει να μας πεις τί μηχανολογικό θέλεις να υπογράψεις. Είναι κτιριακές εγκαταστάσεις; Βιομηχανικά;

Οπότε το ερώτημα είναι: 

1) Αυτό που υπογράφεις το γνωρίζεις; Ειδικά τα θέματα βιομηχανικής φύσης. Αυτό που λες περί λογαριασμού εταιρίας στην Ελλάδα δεν παίζει. Για λογαριασμό σου υπογράφεις, αστικά, ποινικά κλπ. τα φορτώνεσαι εσύ.

2) Με την εφορία είναι πολύ περίπλοκα τα πράγματα πλέον και ούτε και οι ίδιοι γνωρίζουν τί τους γίνεται. Δεν ξέρω που μπορεί να σκαλώσει το πράγμα (ημερομηνία παράδοσης εργασίας και τιμολόγηση, προκαταβολές φόρων κλπ) αλλά επειδή είμαστε στην Ελλάδα, το μόνο σίγουρο είναι ότι κάπου θα σκαλώσει... 
Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε το τι γνωρίζει ο καθένας και αν είναι σωστό να υπογράφει πράγματα που ίσως δε γνωρίζει κλπ. Καθαρά νομικίστικα ας ξεκαθαρίσει κάποιος τι μηχανολογικό μπορεί να υπογράψει ένας πολιτικός μηχανικός. Κι αν αυτό ανήκει σε ξεχωριστό ΚΑΔ που θα πρέπει να έχει εκ των προτέρων δηλωθεί στην έναρξη της επιχείρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.