Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή Κέντρου Φύλλου Χάρτη Hatt (παλαιό Ελληνικό) - Τυπολόγιο


Recommended Posts

Προσπαθώ να κάνω αλλαγή κέντρου φύλλου χάρτη σε τιμές τριγωνομετρικών της Τ.Υ.Υ.Γ..

Χρησιμοποιώντας τις εξισώσεις απεικόνισης του νέου Hatt, έχω συστηματικά σφάλματα της τάξης των μερικών μέτρων, και είναι λογικό. Παρατήρησα κάποιους υπολογισμούς στα αρχεία της τοπογραφικής, μα δεν υπάρχει διαθέσιμο τυπολόγιο και οι συνάδελφοι που εργάζονται είναι σχετικά νέοι στην υπηρεσία και δεν το γνωρίζουν. Έχει ασχοληθεί κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές. Αυτές οι μετατροπές δίνουν σφάλματα περί τα 5μ (και αν δεν υπάρχει και γνώση γίνονται και 7μ). Οι δουλειές στις διανομές ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται στο «μητρικό σύστημα». Αυτές όλες οι διανομές έγιναν τις δεκαετίες του 30, 40…60.  Για την εποχή τους ήταν άριστες. Οι εξαρτίσεις των τρ. σημείων έγιναν από ένα παλιό Τρ. σύστημα που η διόρθωσή του από την ΓΥΣ (στα τέλη του 70 αρχες 80) έδωσε  αυτά τα 5-6 μέτρα. Να ζητάτε στοιχεία από «παλιούς» συναδέλφους (και μάλιστα εργοδηγούς) που πάντα κάτι έχουν. Διαφορετικά αποτυπώνεις πάρα πολλά σημεία από όλη την «πλάκα» ή το Ο.Τ. ,προπάντων γύρο από τις κορυφές του και… «επίθεση» σχεδίων. Αυτό σημαίνει τρέξιμο. Αφού όμως κάνατε, εσείς οι νέοι, το τοπογραφικό δυο κατοστάρικα καλά να πάθετε. Με την ευκαιρία θέλω να πω, πως πριν από πολλά χρόνια, οι Τοπογρ. υπηρεσίες έδιναν τους πίνακες του Ρίζου που ήταν ένα καλό βοήθημα για την αλλαγή φύλλου χάρτου. Η τοπογραφική υπηρεσία πάντως για τις μετατροπές, που έκανε, αυτούς τους πίνακες χρησιμοποιούσε. Αν κάποιος συνάδελφος έχει το έντυπο, ας το σκανάρει και να το ανεβάσει στο φορουμ. Εγώ πάντως το χρησιμοποιούσα αρκετά. Είναι πολύ καλό.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, πάντα σε διανομές δουλεύω με μετασχηματισμούς ομοιότητας (χρησιμοποιώντας ορόσημα & τριγων.) μεταξύ των δικτύων και νομίζω πως και αυτό σημαίνει τρέξιμο  :mrgreen: !! Και δεν παίρνω μόνο διακοσάρικο!! Το κακό όμως με τη μεθοδολογία που ακολουθώ είναι όταν δεν υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία στην τοπογραφική (τα ορόσημα βγάλαν φτερά!).

Για τη συγκεκριμένη περίπτωση, προσπαθώ να ξαναλύσω την αποτύπωση των οροσήμων. Η αποτύπωση των οδεύσεων όμως, είναι σε διαφορετικό κέντρο και ξεκινάνε τα προβλήματα! 

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα τους αναζητήσω και αν τους τσιμπήσω θα τους ανεβάσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Επαναφέρω αυτό το θέμα καθότι έχω όμοιο πρόβλημα.

Προσπαθώ να κάνω τοπογραφικό διάγραμμα σε αναδασμό του 1969. Από την τοπογραφική υπηρεσία τα μοναδικά διαθέσιμα στοιχεία είναι συντεταγμένες οροσήμων (δεν γνωρίζουν σε ποιο σύστημα είναι) και ο χάρτης της περιοχής. Θεωρώντας ότι είναι συντ/νες νέου HATT, η μετατροπή σε ΕΓΣΑ και εφαρμογή δεν μου άρεσε (διαφορά με την υλοποιημένη κατάσταση περίπου 3.5μ.). Κατέβηκα στο αρχείο της τοπογραφικής και διάβασα τις σημειώσεις του αναδασμού. Κατάφερα να εντοπίσω 5 τριγωνομετρικά. Από αυτά τα 5, στην ΓΥΣ βρήκα συντ/νες HATT μόνο στο 1. Η διαφορά των συντ/νων της τοπογραφικής και της ΓΥΣ είναι περίπου 13.5μ.

Μετά τα παραπάνω, έχω καταλήξει (??) ότι οι συντ/νες της τοπογραφικής είναι αφενός σε φύλλο 30'x30' (δεν μπορεί λόγω τιμών να είναι 6'x6') αλλά σε παλαιό HATT. Σωστά?

Χωρίς περαιτέρω στοιχεία, πώς εργάζομαι?

Χαρακτηριστικά σημεία στο χάρτη για αξιόπιστη αγκύρωση του δεν υπάρχουν (2 ρέματα και ένα από τα παραπάνω τριγωνομετρικά μόνο).

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Επαναφέρω αυτό το θέμα καθότι έχω όμοιο πρόβλημα.

Προσπαθώ να κάνω τοπογραφικό διάγραμμα σε αναδασμό του 1969. Από την τοπογραφική υπηρεσία τα μοναδικά διαθέσιμα στοιχεία είναι συντεταγμένες οροσήμων (δεν γνωρίζουν σε ποιο σύστημα είναι) και ο χάρτης της περιοχής. Θεωρώντας ότι είναι συντ/νες νέου HATT, η μετατροπή σε ΕΓΣΑ και εφαρμογή δεν μου άρεσε (διαφορά με την υλοποιημένη κατάσταση περίπου 3.5μ.). Κατέβηκα στο αρχείο της τοπογραφικής και διάβασα τις σημειώσεις του αναδασμού. Κατάφερα να εντοπίσω 5 τριγωνομετρικά. Από αυτά τα 5, στην ΓΥΣ βρήκα συντ/νες HATT μόνο στο 1. Η διαφορά των συντ/νων της τοπογραφικής και της ΓΥΣ είναι περίπου 13.5μ.

Μετά τα παραπάνω, έχω καταλήξει (??) ότι οι συντ/νες της τοπογραφικής είναι αφενός σε φύλλο 30'x30' (δεν μπορεί λόγω τιμών να είναι 6'x6') αλλά σε παλαιό HATT. Σωστά?

Χωρίς περαιτέρω στοιχεία, πώς εργάζομαι?

Χαρακτηριστικά σημεία στο χάρτη για αξιόπιστη αγκύρωση του δεν υπάρχουν (2 ρέματα και ένα από τα παραπάνω τριγωνομετρικά μόνο).

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

 

Συνάδελφε

 

1. Η ΗΑΤΤ των διανομών (παλιό Μπέσελ) δεν συμπίπτει σε καμία περίπτωση με την ΗΑΤΤ της ΓΥΣ (νεο Μπέσελ). Η πρώη αφορά τις περισσότερες φορές ντάτουμ προ του 40.

 

2. Αποτύπωσε το σε ΕΓΣΑ87 και χτύπα καποια χαρακτηριστικά στοιχεία (όριο ιδιοκτησίας, κατασκευή) που να υπάρχει στη διανομή. Μετά, μετάφερε εφάρμοσε τη διανομή στο ΕΓΣΑ87 (πρακτικά 2-Δ μετασχηματισμός ομοιότητας).

 

3. Εφόσον δεν έχεις σου προτείνω την εξής διαδικασία:

 

   α. έχεις ένα τριγωνομετρικό με διπλές τιμές. Αυτό που προτείνω είναι:

 

   αα. πήγαινε με GPS και έχοντας σταθερό το τριγωνομετρικό στην ΗΑΤΤ, θα σου δώσει το πρόγραμμα επεξεργασίας δΧ και δΥ ως προς μία προβολή (ΤΜ)

   ββ. με τα δΧ και δΥ θα υπολογίσεις αζιμούθιο και απόσταση

   γγ. αυτά θα τα κανεις μετασχηματισμό στο ΗΑΤΤ

   δδ. θα εφαρμόσεις θεμελιώδη αι θα βρεις συντεταγμένες ως προς ΗΑΤΤ

   εε. Στα ίδια σημεία θα υπολογίσεις τιμές ΕΓΣΑ87

   ζζ. Θα υπολογίσεις παραμέτρους μετασχηματισμού από ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ87

   

 

Για το οτιδήποτε, στη διάθεση σου!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση και πλήρη απάντηση σου.

 

Στα 1 και 2 συμφωνούμε, έχω πει τα ίδια παραπάνω με άλλα λόγια. Το 2 είναι η λύση που θέλω να αποφύγω, αλλά θα εφαρμόσω, αν δεν βρω κάτι καλύτερο...

 

Στο 3, σκέφτηκα μια παρόμοια προσέγγιση με γραφικό τρόπο, καθώς θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να μετράω με GPS σε σύστημα HATT, αλλά πως στο καλό θα μετατρέψω ένα διάνυσμα από το ένα σύστημα στο άλλο??? Έχω ένα μόνο κοινό τριγωνομετρικό και στα 3 συστήματα. Είναι βέβαια σε απόσταση 4 χιλ. από την περιοχή εργασίας μου αλλά αυτό θα το αξιολογήσω μετά που θα βρω τον τρόπο λύσης του προβλήματος μου.  

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα στα downloads τους πίνακες Του Ρίζου, που κάποτε η Τ.υ. Θεσ/νίκης όπως και ο σύλλογος του έδινε τζάμπα. Είναι ο καλύτερος τρόπος για τις αλλαγές Φ.Χ. Η τοπογράφική σε όλες της δουλειές της είχε "μπούσουλα" αυτούς του πίνακες. Εμένα με ξελάσπωσαν αμέτρητες φορές. Και με απορία βλέπω πως δεν τους κατέβασε σχεδόν κανένας(?) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε συγνωμμη που επεμβαίνω...οι πίνακες αφορούν την μετατροπή γειτονικών μικρών Φ.Χ. ; 

 

(αυτή δηλαδή που κάνουμε με τα προγράμματα μετασχηματισμών ;  )

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

@nbr Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω περιεχόμενο από εσένα στα downloads. Αν έχεις κάποιο link ή μπορείς να μου τα στείλεις με e-mail, θα με διευκόλυνες πάρα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.