Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

HP 8530w workstation T9600


kibari

Recommended Posts

Αγόρασα πρίν από 3 μήνες το HP 8530w workstation T9400, γιά το οποίο είχα ακούσει πολύ καλά λόγια... Και από τότε αρχίσαν τα προβλήματα...

Τι φταίει? Η έκδοση των windows xp και SP2 που μου δώσανε? Το μηχάνημα το ίδιο? Η εγκατάσταση του λειτουργικού? Το ρούτερ? Η γραμμή της forthnet?

Τα δοκίμασα όλα: φορμάτ τρείς τέσσερις φορές, άλλαξα δύο ρούτερ, τσακώθηκα με την φορθνετ αλλά η γραμμή είναι οκ μου λένε.

Τι παρουσιάζει? Μη σταθερή (ασύρματη) σύνδεση στο ιντερνετ, το word ξεκινάει με μύνημα σφάλματος, δεν εγκαθίσταται το windows media player v10, το windows media player v9 τελειώνει το παίξιμο με μύνημα σφάλματος, δεν κατεβάζω αρχεία που είναι συνημένα σε mail yahoo, flickering στο σταυρόνημα του autocad... και άλλα αν κάτσω και θυμηθώ...

Έχει κανένας άλλος αυτό το μηχάνημα? Τι μπορώ να κάνω πριν τρέχω στη ΗΡ?

αλέκος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξέτασε την ασύρματη σύνδεση κάπου αλλού για να τσεκάρεις αν φταίει τελικά.

 

Τι XP είχε οταν το πήρες?

μήπως είχε vista?

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τρία (3) ρούτερ, επομένως θεωρώ οτι αυτά δεν είναι χαλασμένα και τα τρία (3)!

VISTA δεν έβαλα καθόλου. Εγκατέστησα απο αρχή τα ΧΡ pro, και SP2.

αλέκος

Link to comment
Share on other sites

Έχoυμε 2 HP 8710w στο γραφείο, ποτέ δεν μας παρουσιάστηκαν τέτοια προβλήματα. Την εγκατάσταση την έκανα εγώ αρχικά (αφού είναι προεγκατεστημένα τα vista) σε Vista και μετά αφού ήρθε το dvd από την HP σε ΧP pro. Δεν έχουμε αντιμετωπισει τέτοια προβλήματα.

Τα XP είναι από την HP?

Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις είναι προβλήματα λογισμικού.

 

Έχεις κάνει update της κάρτας γραφικών?

Μήπως εγκατέστησες τα 64bit?

Έχεις βάλει SP3?

 

Κανονικά ότι και να κάνεις το μηχάνημα έρχεται με προεγκατεστημένα Vista (μόλις το ανοίξεις εγκαθίστανται θες δεν θες) και μετά πρέπει να γίνει format και εγκατάσταση των XP. An to format γίνει καθαρό τότε σβήνει και το προεγκατεστημένο partition της HP και τότε αρχίζουν τα προβλήματα.

Αν την παραπάνω δουλειά την έκανε ο προμηθευτής σου πρίν σου παραδώσει το μηχάνημα τότε υπάρχει περίπτωση να έκανε κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα εξετάσω αυτά που μου γράφεις.

Τι εννοείς "καθαρό φορμάτ"? Αν κατάλαβα καλά, δηλαδή, δεν μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας φορματ διότι θα σβήσει το partition της ΗΡ?

Τα ΧΡ-pro είναι της ΗΡ.

Απ' ότι έχω ακούσει το SP3 δεν δουλεύει καλά με το Autocad, και έτσι το έχω αποφύγει, όπως και τα vista.

Σε ευχαριστώ.

αλέκος

Link to comment
Share on other sites

Όχι καθαρό φορματ δηλαδή να πας ms-dos promtp και να γράψεις format c:.

Δεν χαλάει ο υπολογιστής αλλά σβήνεται ότι προεγκατεστημένο υπάρχει από την HP.

Link to comment
Share on other sites

... αρχίζω να βλέπω ελπίδες οτι ίσως εντοπισθεί το πρόβλημα, παραμένω όμως επιφυλακτικός... Θα κάνω νέο φορμάτ μόνος μου, και αν δεν γίνει τίποτα θα το πάω στην ΗΡ...

Μπορώ τώρα πια (μετά από προηγούμενα καθαρά φορμάτ) να κάνω μη καθαρό φορμάτ, ή πλέον δεν έχει νόημα?

αλέκος

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,αν έχει γίνει δεν υπάρχει νόημα...

 

Δεν μου απάντησες όμως στα άλλα ερωτήματα, κυριώς αν τα xp είναι της HP.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.