Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Το λογισμικό που θα «σώσει» τους μηχανικούς


Engineer

Recommended Posts

Eχουν στους υπολογιστές τους την πρώτη έκδοση του πρωτοπόρου, παγκοσμίως, λογισμικού ισογεωμετρικής ανάλυσης και σχεδίασης Geomiso. Η αξία του εκτιμάται σε 5 εκατ. ευρώ και η πρόβλεψη για κέρδη από την εμπορική του διάθεση έως το 2019 φτάνει συνολικά στα 51 εκατ. ευρώ. Αυτή η προοπτική, όμως, δεν είναι η πιο σημαντική για τη δεκαμελή ερευνητική ομάδα Geomiso, που από το γραφείο της στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου έχει βάλει στόχο τη δημιουργία και την κυριαρχία σε μια νέα παγκόσμια αγορά σχεδιασμού και ανάλυσης φορέων μηχανικού, δηλαδή προϊόντων και κατασκευών.

 

Μέχρι σήμερα οι σχεδιαστές χρησιμοποιούσαν εξειδικευμένο λογισμικό για το σχεδιασμό ενός προϊόντος και έπειτα παρέδιδαν το σχέδιο στους μηχανικούς. Το Geomiso ενοποιεί τα δύο στάδια σε ένα λογισμικό, το οποίο υπερτερεί και στο κομμάτι του σχεδιασμού, γιατί ενσωματώνει τα πλέον σύγχρονα εργαλεία computer aided design (CAD), και στο κομμάτι της ανάλυσης, γιατί χρησιμοποιεί την ισογεωμετρική ανάλυση, η οποία αυξάνει την ακρίβεια των αποτελεσμάτων, μηδενίζει το γεωμετρικό λάθος και μειώνει τον υπολογιστικό χρόνο, έναντι της κυρίαρχης μέχρι σήμερα μεθόδου των πεπερασμένων στοιχείων. Γι’ αυτό χαρακτηρίζεται disruptive innovation, καινοτομία που διαταράσσει την υπάρχουσα αγορά και δημιουργεί μια νέα.

 

Ο υποψήφιος διδάκτωρ της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών και συντονιστής της ομάδας κ. Παναγιώτης Καρακίτσιος είναι ο πρώτος Ελληνας ερευνητής που ασχολήθηκε με την ισογεωμετρική ανάλυση. Η πρώτη έκδοση του Geomiso βρίσκεται σε στάδιο δοκιμαστικής χρήσης, η οποία θα γίνει από τα Πανεπιστήμια Χάρβαρντ και Στάνφορντ. «Στόχος είναι μέχρι τον Σεπτέμβριο να έχει εξασφαλιστεί χρηματοδότηση 700.000 ευρώ, ώστε το προϊόν να διατεθεί στην παγκόσμια αγορά για πρώτη φορά, από Ελληνες επιχειρηματίες». Θα απευθύνεται σε μηχανολόγους, αεροναυπηγούς και ναυπηγούς. Οι πελάτες θα μπορούν να το αγοράσουν ή να το χρησιμοποιούν μπαίνοντας στον σέρβερ της Geomiso με χρέωση ανάλογα με το χρόνο χρήσης.

 

«Φιλοδοξία μας είναι να ηγηθούμε της νέας ενοποιημένης αγοράς και να δημιουργήσουμε συν τοις άλλοις θέσεις εργασίας για Ελληνες επιστήμονες υψηλού επιπέδου», επιμένει ο κύριος Καρακίτσιος. «Είμαστε υπερήφανοι που δεν εγκαταλείψαμε τη χώρα μας στην πιο δύσκολη περίοδο, πήγαμε αντίθετα στο ρεύμα, επιλέξαμε να μείνουμε εδώ και τα καταφέραμε».

 

 

Εφαρμοσμένη Ερευνα: Geomiso, το πρώτο παγκοσμίως λογισμικό ισογεωμετρικής ανάλυσης και σχεδιασμού (CAD & CAE).

Φορέας: Ερευνητική ομάδα Geomiso.

Εκπρόσωπος: Παναγιώτης Καρακίτσιος.

 

Πηγή: http://www.kathimeri...toys-mhxanikoys

 

Δείτε περισσότερα: http://users.ntua.gr...GAProducts.html

 

Click here to view the είδηση

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το καλλίτερο σύστημα το είχαν στο prequel του Alien, το Προμηθέας. Στέλνανε ένα drone, αυτό σκάναρε και σου έβγαζε τοπογραφικά, όψεις, κατόψεις, τρελά πράγματα. Μόνο αρτιότητα και οικοδομησιμότητα χρειαζόταν να βάλεις και την δήλωση. 

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

ΑΚΚ στο έβαλα το +1, αλλά θέλω να πω και κάτι.

Αν μπορούσαμε να επιβραβεύουμε σαν κοινωνία αυτά τα παιδιά

(σε όλα τα επίπεδα, οικονομικά, κοινωνικά, κλπ κλπ)

και όχι αυτά που περιμένουν το τζόκερ,

(και δεν το λέω για σένα, που καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς, 

αφού κι εγώ παίζω τζόκερ για πρώτη φορά στα 42 μου)

τότε ίσως να μην φτάναμε εδώ που φτάσαμε.

(και δεν ξέρουμε και που θα φτάσουμε ακόμα)

Και βέβαια όχι μόνο να τα επιβραβεύουμε, 

αλλά κυρίως να δημιουργούμε τις συνθήκες ώστε να μπορούν να υπάρχουν.

Και θα έρθει μόνη της η επιβράβευση.

Ή έστω να επιτρέπουμε να υπάρχουν,

ακόμα κι αν δεν δημιουργούμε θετικό περιβάλλον.

Δυστυχώς το μόνο που κάνουμε είναι να δημιουργούμε αρνητικό περιβάλλον,

και πνίγουμε (συλλογικά) κάθε τι καλό που πάει να γίνει,

και οι εξαιρέσεις είναι για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

ΑΚΚ στο έβαλα το +1, αλλά θέλω να πω και κάτι.

Αν μπορούσαμε να επιβραβεύουμε σαν κοινωνία αυτά τα παιδιά

(σε όλα τα επίπεδα, οικονομικά, κοινωνικά, κλπ κλπ)

και όχι αυτά που περιμένουν το τζόκερ,

(και δεν το λέω για σένα, που καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς, 

αφού κι εγώ παίζω τζόκερ για πρώτη φορά στα 42 μου)

τότε ίσως να μην φτάναμε εδώ που φτάσαμε.

(και δεν ξέρουμε και που θα φτάσουμε ακόμα)

Και βέβαια όχι μόνο να τα επιβραβεύουμε, 

αλλά κυρίως να δημιουργούμε τις συνθήκες ώστε να μπορούν να υπάρχουν.

Και θα έρθει μόνη της η επιβράβευση.

Ή έστω να επιτρέπουμε να υπάρχουν,

ακόμα κι αν δεν δημιουργούμε θετικό περιβάλλον.

Δυστυχώς το μόνο που κάνουμε είναι να δημιουργούμε αρνητικό περιβάλλον,

και πνίγουμε (συλλογικά) κάθε τι καλό που πάει να γίνει,

και οι εξαιρέσεις είναι για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα

 

 

Προσυπογράφω ως εκεί που δεν πάει...εννοείται ότι χιούμορ έκανα!

Μακάρι η αριστεία  όχι απλά να επιβραβευόταν αλλά να ήταν προαπαιτούμενο και τρόπος λειτουργίας και σκέψης της ίδιας της κοινωνίας και του κράτους...θα ήταν όλα αλλιώς!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχει δει κανείς σας ένα βίντεο ή έστω μία screenshot από αυτό το πρόγραμμα που θα μας σώσει;

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι στην βιβλιοθήκη του ΕΜΠ; και πολύ σακάκι ρε παιδί μου, εγώ αλλιώς ξέρω τους περισότερους μηχανικούς.

 

και τώρα τέλος στο τρολάρισμα

 

Μπράβο και πάλι μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.