Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πολιτικος Μηχανικος ΤΕ...αξιζει??


Recommended Posts

Αρχικα καλησπερα!!!Ειμια καινουργιος στο φορουν και ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα.Εδωσα φετος πανελληνιες και με  τα μορια που εχω πιανω καποια σχολη πολιτκων μηχανικων (Τ.Ε.Ι Αθηνας,Πειραια και ΑΣΠΑΙΤΕ)Ειδα και απο προηγουμενα θεματα στο φορουμοτι δν αξιζουν καθολου αυτες οι σχολες.Θα ηθελα να μου πειτε την γνωσης σας για τα επαγγελματικα δικαιωματα(οτι εχουν δικαιωμα ασκησεις του επαγγελματος και οι αποφοιτοι ΤΕ) και αν τελικα παρχουν αποοπτικες απο τις συγκεριμενες

Σας ευχαριστω!!!

 

Υ.Γ:Δεν μου ειναι τοσο ευκολα να ξαναδωσω πανελλαδικες

Link to comment
Share on other sites

Οι σχολές αξίζουν και παρααξιζουν. Το γεγονος ότι για συντεχνιακους λόγους δεν τους δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα είναι άλλο θέμα. Το καλυτερο θα ήταν να φύγεις εξωτερικό και να ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου. Αν πρέπει να διαλέξεις μία από τις 3 σχολές, να πας  ΑΣΠΑΙΤΕ που σου δίνει μία επιπλέον επαγγελματική διέξοδο, αυτή του εκπαιδευτικού.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω ότι είσαι από Αθήνα. Η γνώμη μου είναι η εξής: Σπουδάζεις στην πόλη σου δουλεύοντας παράλληλα όποτε μπορείς είτε στο αντικείμενο είτε οπουδήποτε αλλού. Βάλε κάποια λεφτά στην άκρη και προσπάθησε να βγάλεις έναν σχετικά καλό βαθμό στην σχολή. Με τα λεφτά που θα έχεις μαζεμένα και με την συνδρομή των γονιών σου πήγαινε έξω για ένα μεταπτυχιακό κατά προτίμηση Σουηδία που είναι δωρεάν τα μεταπτυχιακά και χαμηλό το κόστος ζωής στις πόλεις πλην της Στοκχόλμης ή στην Αγγλία (με αυξημένο κόστος λόγω κόστους του μεταπτυχιακού). Συγχαρητήρια μόλις έθεσες σοβαρή υποψηφιότητα στο να εργαστέις σαν Μηχανικός σε μία ανεπτυγμένη χώρα με πολλές προοπτικές εξέλιξης.Ευχαρίστησέ με αργότερα

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Ή απλά ,δουλεύοντας παράλληλα αν δεν υπάρχει οικονομική ευχέρεια, ξαναδίνεις στοχεύοντας σε καλύτερες και πιο αποδοτικές ίσως επιλογές,με πιο ξεκάθαρα επαγγ.δικαιώματα ακόμα και σε άλλους κλάδους ή ειδικότητες.Ούτε ο πρώτος,ούτε ο τελευταίος θα είσαι. Όπως θα γνωρίζεις το επαγγέλμα του μηχανικού είτε ΠΕ είτε ΤΕ είναι ήδη υπερκορεσμένο και με πολύ δυσοίωνες προοπτικές. Ειλικρινά φίλε μου,απ'το να περάσεις κάπου και να ψάχνεσαι μετά με επαγγελματική αποκατάσταση,ασαφή επαγγελμ.δικαιώματα,κρίση στην οικοδομή,εσωτερικά-εξωτερικά,Σουηδίες,Δανίες κλπ όπως διάβασα παραπάνω πιο πολύ χρόνο θα σπαταλήσεις. Καλύτερα να ταλαιπωρηθείς ένα χρόνο ακόμα και να έχεις περισσότερες & καλύτερες επιλογές γενικότερα.Μην μπεις κάπου μόνο για να μπεις και ψάχνεσαι αργότερα. Ένας χρόνος δεν είναι τίποτα μπροστά σε μια καλύτερη προοπτική που θα σε ακολουθεί για όλη σου τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Oddball εφόσον του αρέσει το επάγγελμα είτε ΠΕ είτε ΤΕ δεν θα βρίσκει δουλειά πιστεύω στην Ελλάδα για τα επόμενα 10-15 χρόνια σίγουρα οπότε ποιός ο λόγος να ταλαιπωρηθεί ξανά με φροντιστήρια, ιδιαίτερα, εξετάσεις; Γι'αυτό του πρότεινα να "ανοίξει πόρτα" προς το εξωτερικό κάνοντας εκεί ένα μεταπτυχιακό

Link to comment
Share on other sites

Oxi breeze δεν είναι λύση να φύγουν όλοι έξω και κάποιοι Μηχανικοί θα ξαναδουλέψουν και ΑΣΠΑΙΤΕ θα ξαναδουλέψουν. Ο Odd ball τα είπε καλύτερα.

Εμένα η γνώμη μου είναι πας κάπου οπωσδήποτε ή όπως λέει ο Oddball να δουλέψεις  τον πρώτο χρόνο. Το διάβασμα υπόψη είναι δουλειά και κατεμένα τα ξενοδοχειακά έχουν  ακόμα μέλλον και οι νέες τεχνολογίες

Link to comment
Share on other sites

Oxi breeze δεν είναι λύση να φύγουν όλοι έξω και κάποιοι Μηχανικοί θα ξαναδουλέψουν και ΑΣΠΑΙΤΕ θα ξαναδουλέψουν. Ο Odd ball τα είπε καλύτερα.

Εμένα η γνώμη μου είναι πας κάπου οπωσδήποτε ή όπως λέει ο Oddball να δουλέψεις  τον πρώτο χρόνο. Το διάβασμα υπόψη είναι δουλειά και κατεμένα τα ξενοδοχειακά έχουν  ακόμα μέλλον και οι νέες τεχνολογίες

 

Το ότι ανοίγω πόρτα έξω δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα μείνω έξω, σημαίνει ότι εάν προκύψει ανάγκη θα έχω μια εναλλακτική. Μακάρι τα πράγματα να είναι όπως τα λέτε εγώ όμως διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, ακόμα και αν υπάρχει δουλειά στα ξενοδοχειακά και στις νέες τεχνολογίες θεωρώ πως δεν θα είναι αρκετή για την υπερπληθώρα των μηχανικών της Ελλάδας, προσωπική εκτίμηση είναι αυτή, δεν έχω κάποια στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη προοπτική για έναν νέο σήμερα είναι να φύγει εξωτερικό. Σε τέτοιες αποφάσεις δε χωράνε ρομαντισμοί. Είτε με μνημόνιο είτε με δραχμή, η Ελλάδα θα βρίσκεται σε κώμα για απροσδιόριστο χρονικό διάστημα. Όσοι μπορούν ας φύγουν. Εγώ αν ήμουν 18 τώρα θα είχα κλείσει ήδη εισητήρια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σας ευχαριστω για τις προτασεις.Το εκτιμω οτι για καποιον αγνωστο προσπαθειτε να του βρειτε πτοοπτικες!!!!Πηρα την αποφαση να ξαναδωσω Πανελληνιες αλλαζοντας λιγο πεδιο βαζοντας και τα οικονομικα μεσα.Πλεον στοχος ειναι καποιο ΑΕΙ ειτε σε τεχνολογικο ειτε οικονομικα για να εχω προοπτικες για εξωτερικο.Γιατι φετος ειχα και καποια θεματα και δν μπορεσα να γραψω καλα.Του χρονιζουν ελπιζω να πιασω πανω 15-16 γιατι εχω αλλο μυαλο πλεον.Και αν αποτυχω θα ειμαι σε μια σχολη και το παλευω απο εκει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.