Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόποι διάταξης συσσωρευτών στον χώρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχω μια απορία σε σχέση με τους πιθανούς τρόπους διάταξη των μπαταριών ενός μικρού συστήματος (φωτό). Το πρόβλημα είναι ότι θα ήθελα για λόγους λειτουργικότητας του χώρου οι μπαταρίες να έχουν τοποθετηθεί σε δύο ζευγάρια, το ένα πάνω από το άλλο.(έτσι ώστε να καταλαμβάνουν τη μισή επιφάνεια σε κάτοψη). Ο μηχανικός που έκανε την εγκατάσταση μου είπε ότι δε γίνεται για δύο λόγους:
1o γιατί πρέπει τα καλώδια απο το inverter στις μπαταρίες να έχουν συγκεκριμένο μήκος και το μήκος που απαιτεί η διαταξη που προτείνω θα δημιουργήσει πρόβλημα πτώσης τάσης..

2ο γιατί οι μπαταρίες που είναι κάτω βγάζουν αέρια, τα οποία θα καταλήγουν στις μπαταρίες που θα είναι απο πάνω, και θα διαβρωθούν οι πόλοι..

 

Αυτο που πρότεινα εγώ, χωρίς να έχω και πολλές γνώσεις επι του θέματος, ήταν για τη πτώση τάσης να χρησιμοποιήσει παχύτερη διατομή καλωδίων (και πάλι μου είπε ότι δε γινεται)

όσο για τα αέρια, να υπάρχουν δύο ξεχωριστοί εξαερισμοί, ένας για κάθε επίπεδο (ο τοίχος που φαίνεται στη φωτό είναι εξωτερικός οπότε ο εξαερισμός μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα) 

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε σχέση με τα επιχειρήματα του, αν και κατα πόσο ισχύουν.

 

 

post-87258-0-20727400-1435360165_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα επιχειρήματά σου είναι γενικώς σωστά.

Όταν έχουμε να κάνουμε με διατάξεις πολλών μπαταριών, εκτός από την πτώση τάσης λόγω του μήκους των καλωδίων, θα πρέπει να διασφαλίσουμε την συμμετρία της καλωδίωσης.

Αν οι μπαταρίες τοποθετηθούν σε ράφια θα πρέπει να υπάρχει επαρκής χώρος για να γίνεται έλεγχος και πλήρωση των στοιχείων με απιονισμένο νερό.

Το υδρογόνο είναι εξαιρετικά πτητικό και διαλύεται γρήγορα στον χώρο αν υπάρχει επαρκής εξαερισμός. Οι πόλοι μπορούν να επαλειφθούν με κατάλληλο γράσο για πόλους μπαταριών ή με βαζελίνη ώστε να μην έρχονται σε επαφή με τα διαβρωτικά αέρια.

 

Αν πρόκειται για το σύστημα της φωτογραφίας έχω να παρατηρήσω ότι οι διατομές των καλωδίων μου φαίνονται μικρές (οπτικά) και δεν βλέπω πουθενά ασφάλεια για τις μπαταρίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οτι ετοιμαζόμουν να πω ωραίο σύστημα :)

--- Συγχώνεψη---

Συνάδελεφε, αν θες μας λες τι σύστημα έχεις φτιάξει και για πιο λόγο.
Καθώς θέλω να φτιάξω ένα να τροφοδοτήσω μερικώς το σπίτι μου, αλλά κολλάω στο ότι δεν είναι δικιά μου ιδιοκτησία να κάνω τέτοια κατασκευή.

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ευχαριστω....

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας, όπως ζητούν οι κανόνες συμμετοχής.

Επίσης, οι διπλοί λογαριασμοί απαγορεύονται, οπότε αν έχεις κάποιο πρόβλημα με τον προηγούμενο λογαριασμό να βρούμε μια λύση.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε arche φυσικά και υπάρχουν, όπως λόγω ειδικότητας ξέρεις υπάρχουν διάφορα μεγέθη δοκαριών.....

 

'Ομως για να φτιάξεις ένα σύστημα δεν ξεκινάς από εκεί, ξεκινάς από ένα ηλεκτρολόγο που έχει ασχοληθεί με το θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Οταν το ζητούμενο είναι η επιφάνεια που καταλαμβάνει στο δάπεδο οι μπαταρίες, δεν ξεκινάς από τις διαστάσεις αυτών?

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.