Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τρόποι διάταξης συσσωρευτών στον χώρο


Christos Agelidhs

Recommended Posts

Καμμία πρόθεση για πλακίτσα ούτε και ειρωνεία. Καλύτερα να μην είμαστε τόσο informal.
 

... Καθώς θέλω να φτιάξω ένα να τροφοδοτήσω μερικώς το σπίτι μου, αλλά κολλάω στο ότι δεν είναι δικιά μου ιδιοκτησία να κάνω τέτοια κατασκευή. ...

Eπρεπε να δώ το post #4 απο 4 Ιούλίου για να καταλάβω. Χρειάζεσαι μπαταρίες για cyclic use.
Τι μπαταρίες έχεις?
Τι charger έχεις?

Ναί υπάρχουν μπαταρίες διαφόρων μεγεθών (σε όγκο).
Ναί μπορούν να τοποθετηθούν η μία πάνω στην άλλη για οικονομία χώρου εξαρτάται όμως και απο το βάρος τους, αν θέλουν υγρά, πως είναι οι ακροδέκτες κλπ. Καλύτερα σε ράφια για να τις βλέπουμε. Μπορεί μερικοί τύποι μπαταριών να απαγορεύονται σε διαμέρισμα πολυκατοικίας.

Ναί γίνεται να τροφοδοτήσεις μερικώς το σπίτι απο μπαταρίες. Ομως: πόσες και ποιές (οικιακές) συσκευές?

Υποθέτω ότι από κάποια δουλειά ή απο πληρωμή σε είδος έχεις τέτοιο, ή τέτοιο  ή και καλύτερο.

Αν σκοπεύεις να τις φορτίζεις με το νυχτερινό τιμολόγιο και να τις χρησιμοποιείς για τροφοδοσία του (πχ) ψυγείου, TV, κινητά-σταθερά, μικροσυσκευές, PC, λάπτοπ etc την ημέρα τότε ίσως και να μην συμφέρει διότι στην αλυσίδα παρεμβαίνουν charger+battery+inverter και το καθένα έχει βαθμό απόδοσης κάτω απο 1, πχ ο 4kW inverter απο 0.85 έως 0.9. Ολα μαζί στη σειρά μπορεί να ξοδεύουν 'τρώνε' το 30% όφελος στην τιμή του νυκτερινού.

Το πράγμα αλλάζει δραματικά άν εχεις τίποτα πανελάκια (ΦΒ) στον κήπο η ταράτσα που θα "σπρώξουν" το σύστημα.

Τέλος το όλο σύστημα με την τροφοδοσία οικιακών συσκευών απο μπαταρίες χωρίς να είναι πολύπλοκο είναι δουλειά για Ενεργειακό, Ηλ/γο μηχανικό. Μεταξύ άλλων θα πεί ΠΟΤΕ και ΠΩΣ συμφ€ρουν οι μπαταρί€ς που ίσως €ίναι και το πιό σημαντικό.

Εξήγησα ένα σκεπτικό, μία υπόθεση, δεν ξέρω αν σε βοήθησα ούτε αν η απάντηση ήταν επαρκής.

Πες που είδες πλακίτσα σε αυτό ή σε άλλο post.
Πές πόσες και ποιές οικιακές συσκευές θες να τροφοδοτήσεις.
Πες τι έχεις απο μπαταρίες, charger, inverter, photovoltaics.
 

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Ο Christos Agelidhs έκανε κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις. Η δική μου άποψη είναι:

 

1η  ερώτηση: Δεν απαιτείται συγκεκριμένο μήκος καλωδίων αλλά σωστός υπολογισμός τους. Ανάλογα με το αποτέλεσμα του υπολογισμού επιλέγουμε και την διατομή τους. Πράγματι όμως θα πρέπει να υπάρχει ίδιο μήκος καλωδίων σε όλη τη συστοιχία.

 

2η ερώτηση: όσο αφορά την διάβρωση των πόλων υπάρχει κατάλληλο γράσο για την αποφυγή της. Τώρα για τον εξαερισμό δεν χρειάζεται δυο ξεχωριστοί ανεμιστήρες αλλά ένας, για το λόγο της καθαρότητας του αέρα του χώρου και όχι για την διάβρωση των πόλων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.