Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Πάντως ας παραδεχτούμε ότι η κυβέρνηση έχει απλώσει δίκτυο προπαγάνδας πάντού, social media, forum κτλ. mdkarch ελπίζω κάπου να σε βολέψουν μετα. Πέρα απο συνθηματολογία μηδενικό.

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν πάτε να κάνετε καμια κατάληψη στο ΤΣΜΕΔΕ; Ξέρετε εσείς μια ζωή καταλήψεις και αναρχία. Ακομη ονειρευεσαι οτι θα βγει όχι... Το τσίρκο σου δεν βγάζει τη μερα.. Μεχρι το βραδυ θα εχει πέσει. Για να μην βλεπεις τι γινεται γυρω σου η εχεις σεντούκια η δεν παιζει σάλιο και το παίζεις καμικάζι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν είχα σκοπό να το παραθέσω για να μην επηρεάζω τον κόσμο αλλά με αναγκάζεις αφού παραπληροφορείς. Η δημοσκόπηση με το μεγαλύτερο στατιστικό δείγμα που βρήκα άλλα δειχνει

 

http://dimopsifisma2015.gr/

Link to comment
Share on other sites

Aυτή είναι η Κρητικιά που πήγε στην τράπεζα και έκανε κατάθεση 700 ευρώ: "Έκανα αυτό που θεώρησα σωστό - Να συνεχίσω τη ζωή μου κανονικά"

 

Την ώρα που στα ΑΤΜ των τραπεζών της Κρήτης όπως και ολόκληρης της χώρας...
σχηματίζονταν τεράστιες ουρές για λίγα μετρητά, η Άννα από την Ιεράπετρα αποφάσισε να τους τρελάνει όλους πηγαίνοντας κόντρα στο ρεύμα.

Στήθηκε, όπως, όλοι στην ουρά και περίμενε καρτερικά να έρθει η σειρά της μέχρι να βρεθεί μπροστά από τη θυρίδα του ΑΤΜ υποκαταστήματος της Τράπεζας Πειραιώς στην Ιεράπετρα. Μόλις έφτασε εκεί, το πρωί του περασμένου Σαββάτου, αντί να κάνει ανάληψη, έκανε… κατάθεση.

Όπως λέει στη «Νέα Κρήτη» την κατάθεση την έκανε με την κάρτα της, βάζοντας στον ειδικό φάκελο 700 ευρώ. Στην ερώτηση αν σκέφτηκε την έκπληξη των τραπεζοϋπαλλήλων που είχαν αναλάβει τον ανεφοδιασμό του ΑΤΜ αναφέρει «Να πω την αλήθεια, δεν το σκέφτηκα. Εγώ απλώς έκανα αυτό που θεώρησα σωστό. Να συνεχίσω απλώς τη ζωή μου κανονικά. Για κατάθεση πήγαιναν αυτά τα 700 ευρώ, για κατάθεση πήγαν».

Η Άννα έχει οικογένεια, σύζυγο και δύο κόρες, και ασχολείται με αγροτικές καλλιέργειες. Άραγε, αν ήξερε ότι την Κυριακή θα έμπαινε πλαφόν 60 ευρώ για τις αναλήψεις από ΑΤΜ, θα έκανε πάλι το ίδιο; «Ναι», απαντά κατηγορηματικά, «και με λιγότερα από 60 ευρώ την ημέρα μπορούμε να ζήσουμε, άνετα. Ειδικά από τότε που έκοψα το τσιγάρο, τα έξοδά μας έχουν μειωθεί κατά πολύ».

Όμως, πώς αντιμετώπισαν οι δικοί της άνθρωποι μια τόσο… αντισυμβατική ενέργεια; Η αλήθεια είναι πως κάποιοι δεν την είδαν με καλό μάτι, τη θεώρησαν παρακινδυνευμένη. Η Άννα, ωστόσο, εξηγεί: «Ορισμένοι δεν καταλαβαίνουν εμένα, ορισμένους δεν τους καταλαβαίνω εγώ. Κι εμένα μου κάνει εντύπωση να βλέπω ανθρώπους στο σούπερ-μάρκετ να γεμίζουν τα καρότσια τους κονσερβάκια. Ξεχνούν ότι ζούμε στην Ιεράπετρα;

 

Στην Κρήτη, που είναι παράδεισος; Μια γύρα να κάνουμε θα βρούμε τους χοχλιούς μας, τα χόρτα μας. Τώρα, εδώ γύρω όλοι ξεμποστανίζουν, τόνοι ντομάτες κι άλλα οπωροκηπευτικά πάνε για πέταμα. Τροφή υπάρχει, δε θα πεθάνουμε, οπότε ας μη μας πιάνει πανικός. Εδώ οι Κρητικοί δεν πέθαναν από την πείνα στην Κατοχή, σήμερα φοβούνται;».

«Για να βλέπετε ανθρώπους να «φορτώνουν» κονσέρβες στο σούπερ-μάρκετ, σημαίνει όμως ότι το επισκεφθήκατε κι εσείς», τη ρωτάμε. «Ναι», μας απαντάει, «αλλά όχι εκτάκτως, λόγω της κατάστασης. Θα πήγαινα έτσι κι αλλιώς για να ψωνίσω και προμηθεύτηκα μόνο τα πράγματα που μου έκαναν άμεση ανάγκη. Αυτά, δηλαδή, που θα αγόραζα έτσι κι αλλιώς».

 

tromaktiko636.jpg
 
Link to comment
Share on other sites

Project, θα σου μιλήσω εντελώς ειλικρινά. Αυτοί που θα ζημιωθούν περισσότερο ΣΕ ΗΘΙΚΟ επίπεδο θα είναι οι γνήσιοι δημοκράτες που λόγω ελλείψεως πολιτικών επιλογών στηρίζουν ΣΥΡΙΖΑ. Ότι δεν υπάρχουν πολιτικές επιλογές είναι αλήθεια. Αλλά οι πραγματικοί δημοκράτες που θα παγιδευτούν στα μικροκομματικά παιχνίδια των ΣΥΡΙΖΑ και ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ θα είναι χαμένοι όχι μόνο σε οικονομικό αλλά και σε ηθικό επίπεδο. Από κει και περα εδώ θα είμαστε από Δευτερά και θα τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

πόσο είναι αυτοί ποσοστιαία από το κόσμο που θα ψηφίσει ΟΧΙ Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν αλλά είναι ένα ασήμαντο τμήμα  ή θέλεις να πιστέψω ότι όλος αυτός ο χαμός γίνεται αποκλειστικά για να κερδίσουν κάποιοι χρήματα Αυτοί μπορεί να το κάνουν αλλά δεν είναι κινητήριος δύναμη της ρήξης Εγώ τουλάχιστον για αυτό έχω πειστεί διότι  τα κανάλια δεν θα είχαν λυσάξει  τόσο πολύ για το ΝΑΙ 

 

Εγώ έχω κάνει μια προφητεία ότι θα έχουμε συμφωνία και τίποτα από τα τρομερά δεν θα γίνουν και στο ευρώ θα μείνουμε και θα περάσουμε αυτοί καλά και εμείς χειρότερα Τα γεγονότα πάνε ακριβώς όπως τα έγραψα ακόμα και τώρα άκουσα ότι ο Τσίπρας αποδέχτηκε μεγάλο μέρος από την βελτιωμένη πρόταση Σε ένα χρόνο και του ΝΑι και του ΟΧι θα πρέπει να βροντοφωνάξουν είμαστε χαζοί ειδικά οι μη προνομιούχοι 

 

Τώρα είναι αργά για συμφωνία. Αυτοί οι λίγοι που βγάλανε τα φράγκα έξω θα αγοράσουν τους πολλούς. 

Link to comment
Share on other sites

"Τροφή υπάρχει, δε θα πεθάνουμε..."

Άλλος ένας μύθος. Η "τροφή" έγινε από τρακτέρ John Deere, που κινούνταν με πετρέλαιο Σαουδικής Αραβίας....

Και η Ελλάδα εισάγει σιτηρά και όσπρια, από αρχαίων χρόνων.

 

Δεύτερος μύθος: Οι "τοκογλύφοι" δανειστές. Δανείζουν με απίστευτα χαμηλό επιτόκιο (1-2%, ίσως και μηδενικό). Από ιδιώτες η Ελλάδα μπορεί να δανειστεί με επιτόκιο 15-20%, στην πράξη απαγορευτικό.

Τώρα αν συνεχίζει να νομίζει κάποιος ότι θα βρεθεί κράτος ανά την υφήλιο που θα δεχθεί να δανείσει την Ελλάδα χωρίς βαρύτατους όρους, πρέπει να κολυμπάει στη δεξαμενή ψεκαστικού υγρού.

Edited by Τιμολέων
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να το παραθέσω για να μην επηρεάζω τον κόσμο αλλά με αναγκάζεις αφού παραπληροφορείς. Η δημοσκόπηση με το μεγαλύτερο στατιστικό δείγμα που βρήκα άλλα δειχνει

 

http://dimopsifisma2015.gr/

Μαλλον δεν τα ξέρεις καθόλου καλα... Εχεις καταλάβει οτι η κυβέρνηση εχει ηδη πέσει; Κακό όνειρο ηταν και παει. Καλύτερα να εισαι με τους δυνατούς παρα στην απομόνωση. Αν και πιστευω οτι θα γυρίσει κλαιγοντας να εκλιπαρεί για βοήθεια και εσε τα δημοψηφίσματα και ολα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Project, θα σου μιλήσω εντελώς ειλικρινά. Αυτοί που θα ζημιωθούν περισσότερο ΣΕ ΗΘΙΚΟ επίπεδο θα είναι οι γνήσιοι δημοκράτες που λόγω ελλείψεως πολιτικών επιλογών στηρίζουν ΣΥΡΙΖΑ. Ότι δεν υπάρχουν πολιτικές επιλογές είναι αλήθεια. Αλλά οι πραγματικοί δημοκράτες που θα παγιδευτούν στα μικροκομματικά παιχνίδια των ΣΥΡΙΖΑ και ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ θα είναι χαμένοι όχι μόνο σε οικονομικό αλλά και σε ηθικό επίπεδο. Από κει και περα εδώ θα είμαστε από Δευτερά και θα τα λέμε.

 

Συνάδελφε, είμαι 32 ετών και αναγκάστηκα να μεταναστεύσω αφού πρώτα πάλεψα αρκετά χρόνια με νύχια και με δόντια χωρίς να κυνηγήσω ποτέ μέσω ρεμούλας και λαμογιάς να "χωθώ" κάπου. Δυστυχώς ήμουν σε αυτή την άτυχη γενιά που η καριέρα μας ξεκίνησε πάνω ακριβώς στην κρίση και δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να εργαστώ και να παραγώ αυτό που μπορώ να παράγω. Κανείς όλα αυτά τα χρόνια δεν με ρώτησε τί πραγματικά πιστεύω για τα μνημόνια ή γιατί το να ψηφίσω κάποιον στις εκλογές σημαίνει ότι θα πρέπει να δίνω λευκή επιταγή και να δέχομαι όλα όσα αποφασίζει για το μέλλον μου. Δεν είμαι ανόητος, ξέρω πως το timing για το δημοψήφισμα δεν ήταν το κατάλληλο αλλά όπως λέμε εδώ στα εξωτερικά:"Desperate times call for desperate measures". Όλο αυτό που συμβαίνει είναι terra incognita  για όλους μας καθώς δεν το έχουμε ξαναζήσει. Δεν ξέρω ποιός έχει δίκιο και ποιός έχει άδικο, κανείς δεν ξέρει μην γελιόμαστε. Δεν μου πάει όμως ρε γαμώτο να ψηφίσω ναι, δεν μπορώ να πώ ότι θέλω να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση που έκανε εμένα και τον αδερφό μου μετανάστες, που ανάγκασε τους γονείς μου να κάνουν επαναδιαπραγμάτευση των δανείων με την τράπεζα για να μειωθεί η δόση, που έχει κάνει τον θείο μου στα 53 του να πλένει πιάτα στην Γερμανία.Δεν μπορώ, κατάλαβέ με

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.