Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Η ομιλία του Τσίπρα μου άρεσε, πραγματικά για αυτό που εξυπηρετεί ήτανε άψογη (και με παλιές ομιλίες του Φιντέλ συγκινούμε δεν κάνω πλάκα), όμως μου θύμισε πολύ πολύ, πάρα πολύ την τελευταία ομιλία του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου στο νόημά της. Για αυτό πλέον δεν τίθεται καμία αμφιβολία για το διακύβευμα του δημοψηφίσματος εάν γίνει: Δεν υπάρχει πιο ξεκάθαρο δραχμή ή ευρώ. Τελικά όντως είναι επαναστάτης στην ψυχή (προλετάριος), όμως όχι στην κατάλληλή εποχή. Πλεόν είναι ξεκάθαρο κατ' εμέ ότι δεν θα κάνει πίσω παρά μόνο αν κάνουν πρώτα αυτοί (που επειδή είναι αυτός δεν θα κάνουν, επίσης είναι και πιο ισχυροί), την επιλογή μας να τη ζυγίσουμε πολύ καλά, μετά την απομάκρυνση δεν θα έχει λάθος. Ο συναισθηματισμός δημιουργεί έντονη συμπάθεια άλλα δεν είναι πάντα ο καλύτερος σύμβουλος.

 

Επιμένω στο ΝΑΙ.

Edited by Spiderman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Α, βλέπω με πολύ μεγάλη σοβαρότητα κρίνεις τον κόσμο έξω από το παράθυρο.... πας σε μια εταιρία στοιχημάτων να σου πει τις πιθανότητες. Ρε μπράβο "πολιτικόν ζώον"

Βλεπω και κρίνω απο τον κόσμο που περιμέναμε μαζι στις ουρές των ΑΤΜ. Βλεπω και κρίνω απο τον κόσμο στη δουλεια μου. Εσυ που προφανώς δεν εχεις τιποτα απο αυτα δεν βλεπεις τιποτα παρα μονο διαβάζεις τη γραμμή του κόμματος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό άραγε εγείρει το δημοκρατικό συναίσθημα κανενός ή μήπως το περνάμε στο ντούκου; Είναι αστείο;

 

 

11542048_441682199346779_915023345853402

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ μία εξαιρετική συλλογή από μνημεία δημοκρατίας και αντικειμενικότητας. Δεν είναι κατευθυνόμενα τα ΜΜΕ και εγώ πρέπει να συνταχτώ μαζί τους, ταυτίζομαι!Τα σχόλια δικά σας. 
 
http://greekmediapropaganda.tumblr.com/
 
 
 
 
 




Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Όταν τον Σεπτέμβριο του 2011 αυτοπυρπολήθηκε πολίτης έξω από την τράπεζα Πειραιώς διαμαρτυρόμενος για την κατάσχεση του σπιτιού του το βούλωσες πατριώτη,τα αντικειμενικά ΜΜΕ το απέκρυψαν όπως και χιλιάδες άλλες περιπτώσεις. Σήμερα οι ουρές των ATM και η ταλαιπωρία όλων μας για ανάληψη χρημάτων χρησιμοποιούνται από τα παπαγαλάκια και τους έμμισθους συνεργάτες των δανειστών μας....

 

988565_10205497333245616_222952969303790

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω και κρίνω απο τον κόσμο που περιμέναμε μαζι στις ουρές των ΑΤΜ. Βλεπω και κρίνω απο τον κόσμο στη δουλεια μου. Εσυ που προφανώς δεν εχεις τιποτα απο αυτα δεν βλεπεις τιποτα παρα μονο διαβάζεις τη γραμμή του κόμματος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ikare αξιόπιστες πηγές χρησιμοποιείς Μα τις εταιρείες στοιχημάτων ?   του" διπλό ημίχρονο άσο τελικό"  αυτές που κατέστρεψαν το ποδόσφαιρο και είναι ότι πιο σίχαμα γέννησε ο καπιταλισμός τα μόνα που η τρόικα δεν ήθελε να πειράξουν Μα το τζόγο ? για πολιτικές εκτιμήσεις έλεος 

 

Εγώ πάντως περισσότερα ΟΧΙ βλέπω γύρω μου αλλά το γύρω μου είναι η εργατική τάξη Λίγο τους παππούδες και γιαγιάδες φοβάμαι ότι θα λακίσουν 

 

 

Ρε παιδιά από διαφημίσεις μάλλον το ΟΧI δεν θα έχει λογικά ? γιατί είδα μόνο του ΝΑΙ , αλλά ποιος θα την χρηματοδοτήσει αφού το χρήμα είναι στο ΝΑΙ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά μας τηλεφωνούν συριζαίοι και χρυσαυγήτες καταγγέλλοντας τα κανάλια και ταυτόχρονα αναμεταδίδουν τα δελτία και τις εκμπομπές του καναλιού του Κουρή.

Δυστυχώς βλέπω και στο φόρουμ των μηχανικών αριστεροί να μιλάνε για έλληνες σπαρτιάτες και λοιπές χρυσαυγήτικες πίπες.

Link to comment
Share on other sites

"Άνθρωπος που θυσιάζει την ελευθερία του για να του παρέχουν ασφάλεια,

δεν είναι άξιος ούτε της ελευθερίας,

αλλά ούτε και της ασφάλειας"

Αριστοτέλης

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

11665585_430932737114787_3054251575318398474_n.jpg

 

Βυθιζόμαστε αγαπητοί και αγαπητές αλλά όπως διαπιστώνω , επικρατεί πόλωση , διχόνοια , ισχυρογνωμοσύνη κ.λ.π. χαρακτηριστικά της ράτσας μας . Αντί να είμαστε ενωμένοι και να προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο , ακόμη και τον πάτο , σε κλίμα "ψυχροπολεμικό" θα τον φτάσουμε.

 

Πέρα από τα κόμματα , τις απαράδεκτες προπαγάνδες των ΜΜΕ και των απανταχού "ειδικών" καθώς και τις σκοπιμότητες των λόγων του Α του Β ή της Γ , θα έπρεπε ίσως ενωμένοι να το παλέψουμε για κάτι καλύτερο . Όπως φαίνεται ΔΕΝ μας θέλουν ενωμένους. Το διαίρει και βασίλευε είναι όπως αποδεικνύεται αλάνθαστη τακτική χειραγώγησης ...

 

 

 

Πρώτη φροντίδα των Ρωμαίων ήταν να κρατήσουν τους Έλληνες διχασμένους και να τους εμποδίσουν να συνεργαστούν μεταξύ τους. Γι' αυτό, αμέσως μετά την κατάκτηση, κατάργησαν τα δημοκρατικά πολιτεύματα και τις συμμαχίες των ηττημένων πόλεων-κρατών. Εφάρμοσαν δηλαδή για τη διακυβέρνησή τους το «διαίρει και βασίλευε».

 

Πηγή : Ιστορία Ε' Δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.