Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύση κεραμοσκεπής


Nicolas

Recommended Posts

Στο σπίτι μου εχω κεραμοσκεπή πάνω από πλάκα. Έχω παρατηρήσει ότι ακόμα και με λίγη βροχή, κάποια νερά στάζουν και από το χείλος της πλάκας (κάτω από τα κεραμίδια).

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις οικοδομής (είμαι μηχανικός άλλου κλάδου) έριξα μια ματιά στη στέγη και είδα ότι η ρύση της είναι σχετικά με μικρή με αποτέλεσμα ουσιαστικά να 'αναιρείται' από το πάχος των κεραμιδιών (σουηδικού τύπου). Έτσι το κάθε κεραμίδι είναι σχεδόν οριζόντιο και κάποια από τα νερά κυλούν και ανάποδα από τη ρύση κάτω από την προηγούμενη σειρά.

Η άποψη μου είναι ότι πρόκειται για κακοτεχνία και προσανατολίζομαι σε επισκεύη (αύξηση ρύσης). Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι αναλογό; Πέραν από το τεχνίτη (κεραμιδά) που θα πρέπει να καλέσω, χρειάζεται κάποιο είδος πραγματογνωμοσύνης; Υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί με αντίστοιχο θέμα στο παρελθόν;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην εχεις προβλημα οταν βρεχει και εχει αερα "κοντρα" στα κεραμιδια απαιτειται μια κλιση τουλαχιστον 25%(στα 100 εκ. οριζοντια - 25 εκ. καθετα). Εχω δει ομως σε υποστεγα- χαγιατια με μικροτερη κλιση που δεν ειχαν προβλημα. Μηπως εχουν σπασει κεραμιδια και δεν ειναι προβλημα ρυσης; Προσοχη για να μην εχεις προβληματα αν αλλαξεις η επισκευασεις τη στεγη απαιτειται αδεια (μικρης κλιμακασ ή κανονικη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.