Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

5 Ιουλίου 2015 – το Δημοψήφισμα


Didonis

Recommended Posts

Όντως είχες αναλύσει με λεπτομέρεια τις πιθανές επιλογές. 

1) Η διαφωνία μου μαζί σου έγκειται στο γεγονός πως το εργαλείο δραχμή δεν σου προσφέρει κάτι παραπάνω στην οικονομία. Μια χαρά υποτίμηση μπορείς να κάνεις και εντός του ευρώ και επιπλέον έχεις στα χέρια σου ένα ισχυρό νόμισμα για να εισάγεις πρώτες ύλες σε τομείς που χρειάζεσαι η οικονομία της χώρας. Ο λόγος, ότι δεν βρίσκω όφελος από την δραχμή, με κάνει να διατηρώ μια επιφυλακτικότητα μαζί σου διότι έχω την υποψία πως χρησιμοποιείς την δραχμή ως δούρειο ίππο για κάποιο μυστικό απώτερο σκοπό. Δεν έχω διαβάσει κάποια σοβαρή μελέτη υπέρ της. Ο Καζάκης - που ίσως σε εμπνέει - στα πρώτα πέντε λεπτά των ομιλιών του αυτοακυρώνεται.

2) Η υπόσχεση για το χρέος υπάρχει από το 2012. Μάντεψε ποιος; Το γράφω για να σου δώσω λαβή να γράψεις καμιά υστερία για τους κακούς ξένους. 

3) Τελικά αναρωτιέμαι πόσο υπεύθυνος πατριώτης είσαι που έχεις αφήσει την πατρίδα σου να κάνει στριπτίζ εμφανίζοντας μέρα - μέρα τις αδυναμίες της στον εχθρό;

1) Καλά κάνεις και διαφωνείς μαζί μου στο θέμα της Δρχ. Είναι δύσκολο θέμα και θα ήταν περίεργο να μην διαφωνούσες. Δεν είναι όμως του παρόντος. Είμαι πρόθυμος να συνεχίσουμε την κουβέντα στις "κωλοτούμπες". Απλώς θέλω να ξεκαθαριστεί ότι ο συσχετισμός Δραχμής - ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ δεν έχει απολύτως καμία βάση. Ήταν απλώς προπαγάνδα. Απόδειξις ότι κανείς από το στρατόπεδο των "νικητών" δεν αξιοποίησε το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος με το νόημα που του είχε αρχικά δώσει ο Φον Αντωνάκης ο ψεύτης. Δεν άκουσα λέξη για επιστροφή στη δραχμή με 61% υπέρ. Ούτε ο Λαπαβίτσας...Τέλος. 

2) http://www.crashonline.gr/%CE%BD%CF%84%CE%AC%CE%B9%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC-%CE%B7-%CF%85%CF%80%CF%8C%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-2012-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%87/

Ο Βαρουφάκης ζήτησε σαφή δέσμευση για το κούρεμα του χρέους η οποία να περιλαμβάνει και σχέδιο αναδιάρθρωσης.

3) Γίνε πιο σαφής.  

Link to comment
Share on other sites

2) http://www.crashonline.gr/%CE%BD%CF%84%CE%AC%CE%B9%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC-%CE%B7-%CF%85%CF%80%CF%8C%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-2012-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%87/

Ο Βαρουφάκης ζήτησε σαφή δέσμευση για το κούρεμα του χρέους η οποία να περιλαμβάνει και σχέδιο αναδιάρθρωσης.

3) Γίνε πιο σαφής.  

 

2) Καταλαβαίνω ότι θέλεις να αποφύγεις τις κακοτοπιές. Η δήλωση του Γερούν ισχύει επειδή στις 30/06/2015 έληξε το πρόγραμμα και άρα όποια υπόσχεση το συνόδευε δεν υπάρχει. Μολονότι βγάζεις σπυριάκια με τον "Φον Αντωνάκη" καλό θα ήταν να παραδέχεσαι ορισμένα θετικά πράγματα που πέτυχε.

 

3) Γράφεις πατριωτικούς λόγους συνεχώς ή κάνω λάθος; Πως είναι δυνατόν λοιπόν ένας πατριώτης σαν εσένα να μην βλέπει ότι η πατρίδα του μετράει μέρες να καταρρεύσει και να μην διαμαρτύρεται. Πως είναι δυνατόν ένας πατριώτης σαν εσένα να αφήνεις την πατρίδα σου να καταρρέει δείχνοντας έτσι τις αδυναμίες της στον εχθρό και να μην την προστατεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ο Σαμαράς - χάρηκα στην αρχή που επικράτησε - πέτυχε κάποια θετικά πράγματα στην Ν. Δημοκρατία. Πέτυχε όμως και πολλά αρνητικά. Απεύχομαι τη λύση Ν. Δένδια.

Διαμαρτύρομαι σφόδρα για την κατάρρευση της λογικής μέσα σε αυτή την Πατρίδα. Προσπάθησα σε αυτό το δημοψήφισμα να μιλήσω με επιχειρήματα. Το είδες. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Θα συνεχίσω να κάνω το ίδιο. Αν δεν δώσει ο φανατισμός τη θέση του στην ενημέρωση, τη γνώση και τον διάλογο την έχουμε βάψει.    

Link to comment
Share on other sites

 ΑΥΤΟ το ξέρουμε εδω 2500χρονια, τωρα,  το μαθατε κ εσεις  κωλογερε   

Link to comment
Share on other sites

COSTAS T έχεις καταλάβει τι σημαίνει εσωτερική υποτίμηση?

 

Σύμφωνα με το ΔΝΤ αφού τα υπόλοιπα βαλκάνια έχουν μισθό 200-300 το ίδιο πρέπει να εφαρμοστεί και εδω.

Επίσης είναι απαράδεκτα μεγάλη η μικροεπιχειρηματικότητα και η μικροιδιοκτησία στην Ελλάδα και αυτό πρέπει να αλλάξει άμεσα.

Τα αποτελέσματα αυτής της  εφαρμογής τα βιώνουμε καθημερινά τα τελευταία 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αρκετά καλά - πιτσεύω - τι σημαίνει εσωτερική υποτίμηση. Όμως δεν συζητάμε αυτό. Συζητάμε ότι στο ενδεχόμενο δραχμής το όπλο της είναι η υποτίμηση. Αυτήν την υποτίμηση μια χαρά μπορούμε να την κάνουμε εντός ευρώ άρα δεν υπάρχει κανένας λόγος για δραχμή.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης είναι απαράδεκτα μεγάλη η μικροεπιχειρηματικότητα και η μικροιδιοκτησία στην Ελλάδα και αυτό πρέπει να αλλάξει άμεσα.

πριν σου τα χώσω  , γιατί θα στα… χώσω   ……..εξήγατω.    εγω δλδ μ που ειμαι ενας μικρος ΕΕ , κ που εχω μια  μικρη περιουσια σε γη, δεν πρεπει να υπαρχω ? δεν εχω δικαιωμα για μια θεση  στον ηλιο ?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αρκετά καλά - πιτσεύω - τι σημαίνει εσωτερική υποτίμηση. Όμως δεν συζητάμε αυτό. Συζητάμε ότι στο ενδεχόμενο δραχμής το όπλο της είναι η υποτίμηση. Αυτήν την υποτίμηση μια χαρά μπορούμε να την κάνουμε εντός ευρώ άρα δεν υπάρχει κανένας λόγος για δραχμή.

Με την διαφορά ότι επειδή είμαστε δεμένοι σε ένα νόμισμα που δεν το ελέγχουμε αλλά και που είναι πολύ ισχυρό δεν εξυπηρετεί τίποτα η εσωτερική υποτίμηση. Ακόμα και να ματώσεις για να μειώσεις το κόστος ο απέναντι (Τουρκία) θα κάνει απλά μια υποτίμηση της λίρας και θα είναι κομπλέ· χωρίς να χρειαστεί να αιμορραγήσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορά ότι επειδή είμαστε δεμένοι σε ένα νόμισμα που δεν το ελέγχουμε αλλά και που είναι πολύ ισχυρό δεν εξυπηρετεί τίποτα η εσωτερική υποτίμηση. Ακόμα και να ματώσεις για να μειώσεις το κόστος ο απέναντι (Τουρκία) θα κάνει απλά μια υποτίμηση της λίρας και θα είναι κομπλέ· χωρίς να χρειαστεί να αιμορραγήσει κανείς.

 

Κάπου έχει γίνει μια παρανόηση.

 

Έστω ότι παίρνεις 1000€. Αυτά σε δρχ είναι 340750 δρχ. Αν πάμε σε δραχμή τότε για ένα δευτερόλεπτο θα παίρνεις 340750 δρχ και εκείνο το συγκεκριμένο δευτερόλεπτο θα μπορείς να αγοράσεις ότι αγόραζες πριν με 1000€.

Το επόμενο δευτερόλεπτο που θα γίνει υποτίμηση π.χ. 50% εσύ με τις δραχμές θα παίρνεις πάλι 340750 δρχ.

Η δυστυχία θα αρχίσει μόλις συνειδητοποιήσεις πως με τις νέες και υποτιμημένες 340750 δρχ μπορείς να αγοράσεις ότι αγόραζες πριν με 500€ !!!

 

Αν θέλεις να κοροϊδέψεις τον εργαζόμενο κάντο. Αν θέλεις να συμπεριφερθείς υπεύθυνα χωρίς παράλληλα να χάσεις τις δυνατότητες που σου δίνει ένα ισχυρό νόμισμα τότε απλά επιλέγεις να πεις την αλήθεια και μειώνεις τον μισθό.

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πουνε οι υποστηριχτες του ΣΥΡΙΖΑ, αν το δημοσιευμα ΑΥΤΟ εινα αληθες.

Αυτο θα πει αφθαρτο κομα, με νεες ιδεες και πολεμος κατα των συμφεροντων.

 

μα τι συγκρίνεις ? Τους 100 του ΣΥΡΙΖΑ με τους 1.000.000 των άλλων ?!!!! Είπαμε κόμμα είναι όχι άγγελοι. Έλεος άμα είστε τόσο κάθετοι δεν γίνεται δουλειά. Ξεκολλήστε. Σας φάγανε τους παππούδες οι αντάρτες ? Έλεος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.