Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

5 Ιουλίου 2015 – το Δημοψήφισμα


Didonis

Recommended Posts

και γιατί να πιστέψω τους Ευρωπαίους που έχω δείγμα περί τίνος πρόκειται και είδα τις αποτυχημένες πολιτικές τους 6 χρόνια τώρα που οδήγησαν όπως είδα ποιο πάνω σε αύξηση των αποθανόντων στην περιοχή μου και όχι την κυβέρνησή της χώρας μου ? Δηλαδή να πιστέψω ότι πήγαν εκεί και δεν τους είπαν τίποτα μετά από 5 ώρες συζητήσεις με τους πολιτικούς αρχηγούς ? Προφανώς οι αξιωματούχοι  της ΕΕ δεν ακούν αυτά που θέλουν να ακούσουν ? Και αυτά που θέλουν να ακούσουν εκτός ότι θα οδηγήσουν σε εκατόμβη νεκρών στην χώρα μας αλλά και δεν θα οδηγήσουν πουθενά για τον απλό λόγο ότι δεν θα αποδώσουν γιατί τα ζητούν από αυτούς που δεν έχουν (την εργατική τάξη) Τι να πάρεις πια από κάποιον που πλέον δεν έχει σάλιο Εγώ πάντως αυτό το πρόγραμμα που είδα δεν μπορώ να ανταποκριθώ ακόμα και αν καταργήσω τις 4 ώρες που κοιμάμαι και να δουλεύω και αυτές 

 

περιμένω να δω τι θα γίνει και εγώ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

και γιατί να πιστέψω τους Ευρωπαίους που έχω δείγμα περί τίνος πρόκειται και είδα τις αποτυχημένες πολιτικές τους 6 χρόνια τώρα που οδήγησαν όπως είδα ποιο πάνω σε αύξηση των αποθανόντων στην περιοχή μου και όχι την κυβέρνησή της χώρας μου ? Δηλαδή να πιστέψω ότι πήγαν εκεί και δεν τους είπαν τίποτα μετά από 5 ώρες συζητήσεις με τους πολιτικούς αρχηγούς ? Προφανώς οι αξιωματούχοι  της ΕΕ δεν ακούν αυτά που θέλουν να ακούσουν ? Και αυτά που θέλουν να ακούσουν εκτός ότι θα οδηγήσουν σε εκατόμβη νεκρών στην χώρα μας αλλά και δεν θα οδηγήσουν πουθενά για τον απλό λόγο ότι δεν θα αποδώσουν γιατί τα ζητούν από αυτούς που δεν έχουν (την εργατική τάξη) Τι να πάρεις πια από κάποιον που πλέον δεν έχει σάλιο Εγώ πάντως αυτό το πρόγραμμα που είδα δεν μπορώ να ανταποκριθώ ακόμα και αν καταργήσω τις 4 ώρες που κοιμάμαι και να δουλεύω και αυτές 

Από Δευτέρα θα καταλάβεις τι σημαίνει 6 χρόνια αποτυχημένες πολιτικές.

Και θα δεις τι σημαίνει αύξηση των αποθανόντων στην περιοχή σου. 

Και θα καταλάβεις τι του είπαν του Τσίπρα και τι δεν του είπαν.

Εσύ θα καταλάβεις, εμείς και τα παιδιά μας και η πατρίδα τι φταίει;

Ευτυχώς για όλους εγώ ελπίζω και είμαι αισιόδοξος, ότι και ο Τσιπρας και ο πρόεδροςτης Δημοκρατίας και τα άλλα κόμματα θα αποτρέψουν την απόλυτη εξαθλίωση και καταστροφή. 

Link to comment
Share on other sites

Η Μέρκελ σήμερα δήλωσε αναποφάσιστη· άρα έπεσε στο τραπέζι το κούρεμα ως αναγκαία προϋπόθεση για οποιαδήποτε άλλη κίνηση. Διότι την τελευταία φορά που η Μέρκελ ήταν αναποφάσιστη ήταν πριν το προηγούμενο κούρεμα, σύμφωνα με το wikileaks (ο Σόιμπλε ήθελε κούρεμα ενώ η Μέρκελ κοιτούσε τον ουρανό για κάποιο σημάδι). Επίσης μίλησε για μακροχρόνιο πρόγραμμα οπότε μάλλον θα συνοδεύεται από επενδυτικό πρόγραμμα αντίστοιχο του Μάρσαλ. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η σύνοδος και των 29 την Κυριακή. Πιθανώς να πρόκειται για νέο τελεσίγραφο και για ενδεχόμενο Grexit. Ίσως από την άλλη να είναι ένας τρόπος να δικαιολογήσει η Μέρκελ την αναγκαιότητα της όποιας απόφασης στο Κοινοβούλιο της: "Εντάξει, την Ευρωζώνη κάπως την ελέγχουμε αλλά τώρα έπεσε πάνω μας όλη η ΕΕ".

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ελπιζω οτι ο Τσιπρας δεν το παει για δραχμη.

Θα τον φανε ζωντανο....

 

Αλλα το ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ειναι οτι το "νεο πακετο" θα τσουξει περισσοτερο απο το αντιστοιχο, προ του δημοψηφισματος.

Ασχετα, ποσα κερασακια θα βαλλει πανω ο Τσιπρας για να το πλασάρει στο κομμα του και στους πολιτες του ΟΧΙ....

Link to comment
Share on other sites


By Mick Krever, CNN

Updated 2231 GMT (0531 HKT) July 7, 2015


 

Why Greece may have already won

 

As it careens from one crisis to the next, many see Greece -- and its prime minister, Alexis Tsipras -- as a rudderless ship heading aimlessly toward inevitable and total economic collapse.

 

But the editor of a major German newspaper, Die Zeit, believes Tsipras' "very clever game of chicken" will almost certainly pay off.

 

German Chancellor Angela Merkel "knows she does not want to have a dead body on her hands -- not in Europe, not in her Europe," Josef Joffe told CNN's Christiane Amanpour on Monday.

 

"German threats, and everybody else's threats, are not credible."

 

"There will be no Grexit, neither enforced nor voluntary," Joffe said, using the shorthand term for a Greek exit from the eurozone. "The simple reason, which many people don't understand, is that even with a Grexit, Greece still remains in Europe, and therefore it will have access to all kinds of zillions of money. ... The only thing that will change is the spigots where the money runs through."

 


Two days after Greeks overwhelmingly rejected the austerity inherent to Europe's bailout offers, Tsipras will discuss the path forward with European leaders on Tuesday.

 

There appears to be some splintering of resolve among the so-called "institutions" -- the Europeans, the European Central Bank and the International Monetary Fund.

 

French President Francois Hollande took a somewhat softer tone after meeting with Merkel in Paris on Monday, and the IMF has bucked the line by releasing a preliminary report last week that admitted Greece would likely need the debt relief its government is so desperately trying to get.

 

"They said, listen, boys and girls, Greece cannot pay," Joffe said. "If the IMF tells you that, that's a resounding victory for Tsipras."

 

European leaders -- despite their, by varying degrees, hardline rhetoric -- understand that the country will collapse without an injection of money, he said.

 

"Merkel knows that; Hollande knows it; and, above all, who else knows this? Tsipras."

 

"He has told Europeans, 'You know what? Come and punish us. You'll punish yourselves even more. Do you really want to collapse your economy? Do you really want chaos in the streets? Do you want another storm on the Bastille? You don't, do you?'

 

"Nobody wants to be in the position where he cuts his nose to spite his face.

 

"And that's why it is my considered bet that the Greeks have won this game of chicken. Wait a few days and you'll see."

 


Link to comment
Share on other sites

πάρτε χαμπάρι είναι λύκοι Αν πεθάνουμε τουλάχιστον να μην μας έχουν φάει οι λύκοι Αλλά βλέπω στην τηλεόραση τόσους φοβισμένους αν βγούμε εκτός ευρώ λες και θα έρθει το τέλος του κόσμου καμία εμπιστοσύνη στις δυνατότητες της χώρας που τους γέννησε Φοβισμένα ανθρωπάκια παντού Και αν ο λύκος σε βλέπει φοβισμένο τότε είναι σίγουρο ότι θα σε κατασπαράξει 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ελπιζω οτι ο Τσιπρας δεν το παει για δραχμη.

 

Δυστυχώς ΟΛΑ συνηγορούν σε αυτό...και η σύνοδος των 28 της Ε.Ε. την Κυριακή νομίζω ενδεικτική του τι έχουμε να ζήσουμε από εδώ και πέρα!

 

Δεν καταλαβαίνω όμως...ο Τσίπρας τόσο ανόητος είναι να παίζει την ίδια του τη ζωή κορώνα γράμματα;

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

 

Η Μέρκελ σήμερα δήλωσε αναποφάσιστη· άρα έπεσε στο τραπέζι το κούρεμα ως αναγκαία προϋπόθεση για οποιαδήποτε άλλη κίνηση. Διότι την τελευταία φορά που η Μέρκελ ήταν αναποφάσιστη ήταν πριν το προηγούμενο κούρεμα, σύμφωνα με το wikileaks (ο Σόιμπλε ήθελε κούρεμα ενώ η Μέρκελ κοιτούσε τον ουρανό για κάποιο σημάδι). Επίσης μίλησε για μακροχρόνιο πρόγραμμα οπότε μάλλον θα συνοδεύεται από επενδυτικό πρόγραμμα αντίστοιχο του Μάρσαλ. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η σύνοδος και των 29 την Κυριακή. Πιθανώς να πρόκειται για νέο τελεσίγραφο και για ενδεχόμενο Grexit. Ίσως από την άλλη να είναι ένας τρόπος να δικαιολογήσει η Μέρκελ την αναγκαιότητα της όποιας απόφασης στο Κοινοβούλιο της: "Εντάξει, την Ευρωζώνη κάπως την ελέγχουμε αλλά τώρα έπεσε πάνω μας όλη η ΕΕ".

cna στο παρελθόν είχαμε κάποιες διαφωνίες αλλά ειλικρινά φίλε μου αρέσει να σε διαβάζω....

 

 

Από Δευτέρα θα καταλάβεις τι σημαίνει 6 χρόνια αποτυχημένες πολιτικές.

Και θα δεις τι σημαίνει αύξηση των αποθανόντων στην περιοχή σου.

Και θα καταλάβεις τι του είπαν του Τσίπρα και τι δεν του είπαν.

Εσύ θα καταλάβεις, εμείς και τα παιδιά μας και η πατρίδα τι φταίει;

Ευτυχώς για όλους εγώ ελπίζω και είμαι αισιόδοξος, ότι και ο Τσιπρας και ο πρόεδροςτης Δημοκρατίας και τα άλλα κόμματα θα αποτρέψουν την απόλυτη εξαθλίωση και καταστροφή.

Ευτυχώς για όλους εγώ ελπίζω και είμαι αισιόδοξος, ότι και ο Τσιπρας ............................................χαχαχα

Σε διαβάζω κάποιες μέρες τα έχεις παίξει ε;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

cna #304,
Το τι θα σκαρώσουν στο τέλος η Μέρκελ και ο Σόϊμπλε δεν το ξέρει κανείς απο τωρα, ούτε και αυτοί οι ίδιοι.
Η λέξη κούρεμα όταν δεν συνοδεύεται απο αριθμούς καλύτερα να μην αναφέρεται κάν.


Antiermitianos,
αισιόδοξο το άρθρο, αν δεν έβαζες την πηγή θα έλεγα ότι τόγραψε συριζαίος.
Πολύ το τραβάει ο Αλέξης, δεν φοβάται μηπως του σκάσει τίποτα στα χέρια?
οι υπόλοιποι θα μας έχουν βαρεθεί να γίνονται συσκέψεις κάθε τρείς και λίγο. Να δείτε που με το Grexit δεν θα τρεχει μία για τους Ευρωπαίους, είναι πρετοιμασμένοι απο χρόνια.

 

Εμείς (ή κυβέρνηση) είμαστε προετοιμασμένοι για Grexit θα το αφήσουμε για μετά?

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.