Μετάβαση στο περιεχόμενο

5 Ιουλίου 2015 – το Δημοψήφισμα


Didonis

Recommended Posts

Τέτρις αυτά λέγαμε κι εμείς για το ΟΧΙ και μας λοιδωρούσαν ότι κινδυνολογούμε.

 

 

Αλλά στο φινάλε συμφωνώ μαζί σου. Κάποιοι βολεμένοι (1Μ ΔΥ) θα ξεβολευτούν και κάποιοι από εμάς (οι Ελέυθεροι Επ) θα φύγουμε για άλλες πολιτείες. Ο καθένας μέχρι εκεί που τον παίρνει και μέχρι εκεί που του κόβει. 

Link to comment
Share on other sites

18 12 2012

 

Συνάντηση του Προέδρου της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ, Αλέξη Τσίπρα με τον τ. Πρόεδρο της Βραζιλίας, Λουίς Ινάσιο Λούλα ντα Σίλβα (γνωστού και ως πρόεδρο Λούλα).

 

Τι είπε ο Λούλα:
«Το μήνυμα που θέλω να στείλω στον ελληνικό λαό είναι ότι σ’ αυτή την στιγμή της κρίσης πρέπει να είναι ψύχραιμοι, να έχουν μεγάλη θέληση και να αναζητήσουν λύσεις. Να μην γίνονται πολλά σχόλια για την κρίση , αλλά να συζητούν ποιες είναι οι λύσεις. Εδώ στην Βραζιλία η λέξη κλειδί ήταν η οικονομική ανάπτυξη μαζί με το εμπόριο, μαζί με τις επενδύσεις, μαζί με τις θέσεις εργασίας, μαζί με την κατανάλωση και για αυτό η Βραζιλία έχει ανέβει από την δέκατη στην έκτη θέση στην παγκόσμια οικονομία.»

 

Από όλο αυτό τι κατάλαβε ο Τσίπρας:

«Στο πρόσωπο του Προέδρου Λούλα βρήκαμε ένα ισχυρό σύμμαχο στην προσπάθεια του ελληνικού λαού να ξεπεράσει την κρίση, να αντέξει και να νικήσει τις βάρβαρες νεοφιλελεύθερες πολιτικές.»

Link to comment
Share on other sites

πήγα λοιπόν και εγώ και ψήφισα Όλα καλά και όμορφα είδα και αρκετούς συγχωριανούς μου που είναι Αθήνα (πώς άλλαξαν τα πράγματα παλαιά ήμουν εγώ Αθήνα και αυτοί στο χωριό) Βλέπω ένα ξάδερφο της γυναίκας μου και του λέω

 

Νίκο ψήφισες ? 

 

Ναι , ψήφισα 

 

(για να τον πειράξω ) 

 

Ναι ψήφισες εσύ δεν ήσουν ΟΧΙ δαγκωτό ? 

 

Οχι ψήφισα 

 

 

 

ε τέλος πάντως ψήφισες , ΝΑΙ  ή  ΟΧΙ , ?  ( τον σακάτεψα που έλεγε και ο Ξαρχάκος στις θαλασσιές τις χάντρες ) 

 

 

Το μόνο πρόβλημα που έχουμε με τα ΑΤΜ εδώ στην πόλη μου , είναι ότι έχουν γεμίσει όλοι με  ψήλους Προφανώς οι παραγωγοί κατεβαίνουν αμέσως από τα κοπάδια τους στο ΑΤΜ για να προλάβουν να βγάλουν χρήμα ( από τρομοκρατία γιατί ουσιαστικά δεν έχει πολύ κόσμο)  και μεταφέρουν και τους ψήλους Αυτά δεν τα σκέφτηκε η κυβέρνηση Που είναι το ΣΚΑΙ να κάνει ρεπορτάζ ? 

 

Πάω να κάνω μπάνιο πρώτα στην μπανιέρα μου ......

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που έχουμε με τα ΑΤΜ εδώ στην πόλη μου , είναι ότι έχουν γεμίσει όλοι με  ψήλους...

προβοκάτσια είναι   για να πιέσουν προς το ΝΑΙ , μάλλον είναι άλλο ένα κόλπο του Άδωνη  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να πρεπει να ξεβολευτουμε η να φτωχεινουμε δεν το καταλαβαίνω... Λες και οτι απόκτησε καθενας το απόκτησε παράνομα. Δηλαδη αν εμένα με πληρώνει καποιος εργοδότης καλα θα πρεπει να ξεβολευτω να να περιοριστω επειδή έτσι το θελουν κάποιοι. Μάλιστα... Ωραια προσέγγιση

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα πρέπει να ξεβολευτούμε ως κοινωνία. Εμείς, για παράδειγμα, βιώνουμε επί πολλά χρόνια το άγχος του ανταγωνισμού ακόμα και όταν υπήρχαν οι ελάχιστες αμοιβές. Άλλοι κλάδοι δεν ήταν μαθημένοι έτσι. Όπως επίσης πολλοί πλέον είχαν καταφύγει στην σιγουριά της δημόσιας θέσης. Ό,τι και να γίνει, από αύριο κανείς δεν θα είναι σίγουρος για τίποτα εκτός κι αν έχει ξεσκιστεί για να πετύχει το οτιδήποτε. Μοιραία αυτό θα οδηγήσει πολλούς για κάποιο διάστημα εκτός αγοράς, καθώς λόγω αδρανείας δεν θα προλαβαίνουν να προσαρμοστούν στις εξελίξεις. Μέχρι, λοιπόν, να προσαρμοστεί και ο τελευταίος θα πάμε λίγο (ή πολύ) χειρότερα, από οικονομικής άποψης, μέχρι να ανακάμψουμε προς το καλύτερο. Αυτά έχουν οι ραγδαίες μεταρρυθμίσεις, δυστυχώς. Από την άλλη, επειδή έχουμε ένα τραπεζικό σύστημα που κανείς δεν μπορεί να το χρηματοδοτεί για πάντα η μπάλα θα πάρει και τους έχοντες. Έχω την αίσθηση πως στο τέλος τέλος θα τους τεθεί το δίλημμα (όχι αναγκαστικά από εμάς αλλά μπορεί από την ΕΕ): ή φέρνετε τα κεφάλαια που βγάλατε πίσω ή προχωρούμε σε άμεση απαίτηση των δανείων που έχετε πάρει από τις τράπεζες. Είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους τους είδαμε να είναι αναφανδόν υπέρ του ΝΑΙ όλη την εβδομάδα που πέρασε.

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το αποτέλεσμα, θα πρέπει να μην οδηγηθούμε σε διχαστικές πρακτικές και να στοχοποιούμε "τίμιους" εργαζομένους. 

 

Κων/νος Μπογδάνος

Link to comment
Share on other sites

Μετά την δήλωση της EBA που ξεκαθαρίζει κατά πολύ τα πράγματα απο πλευράς EU και μιάς και εγώ πρώτος το ανάρτησα εδώ στο forum οφείλω να αναγνωρίσω δημόσια ότι το άθρο της κιτρινοφυλλάδας FT ήταν 100% προπαγανδίστικο και υπηρετούσε σκοπιμότητες και όπως αποδείχτηκε ήταν και 200% λάθος.

Με παραπλάνησε το γεγονός ότι το διέψευσαν η Κατσέλη και οι διοικήσεις των τραπεζών. Αν ήταν μόνον το δημοσίευμα FT τότε κανένας δεν θα έδινε σημασία.

Στο link του Antiermitianos βλέπουμε και το:
"... Το Euro2day.gr επικοινώνησε με ανώτατα τραπεζικά στελέχη οποία τονίζουν πως δεν επεξεργάζονται κούρεμα καταθέσεων σημειώνοντας ότι έτσι κι αλλιώς αν τεθεί τέτοιο θέμα δεν θα είναι… εκείνοι, αλλά οι αρμόδιες αρχές που θα αποφασίσουν ποσό και ποιοι θα «κουρευτούν».
... " (τα bold δικά μου)

 

Οι αρμόδιες να πα να κουρευτούν.

Ευχαριστούμε cna και Antiermitianos που ξεκαθαρίσατε τα πράγματα. Από +1 κάπου και στους 2.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλών διαβαθμίσεων ξεβολέματα και ο καθένας το βλέπει από τη σκοπιά του.

 

Εγώ πόσο ακόμα να ξεβολευτώ? Απλήρωτος από το Νοέμβρη του 2014 χωρίς περιουσία (ούτε μισή γκαρσονιέρα) δεν έχω κάτι άλλο να δώσω. Οπότε, η λογική επιλογή είναι να φύγω από τη χώρα.

 

Αλλά οι ΔΥ, οι συντεχνίες και η πλουτοκρατία μαζί με τα κόμματα που μας έφτασαν μέχρι εδώ, από το 2010 σαμποτάρουν συστηματικά ακόμα και τις λογικές αλλαγές που θα έπρεπε να είχαν γίνει, όπως αξιοκρατία, εννιαίο μισθολόγιο, άνοιγμα επαγγελμάτων, απολύσεις πλαστών πτυχιούχων, επίορκων κλπ. Και για αυτά φταίνε όλα τα κόμματα κυρίως ΝΔ και ΠΑΣΟΚ με τις συνδικάλες. Αλλά και ο Συριζα έδειξε δείγματα γραφής πολύ άσχημα και δεν πιστεύω ότι η συγκυβέρνηση θέλει το καλό όσων δεν είναι διορισμένοι του καθεστώτος.

 

Οπότε τώρα, επειδή δεν υπάρχει σάλιο, το ξεβόλεμα δεν θα είναι ο εξορθολογισμός των δαπανών και η μείωση των ανισοτήτων αλλά η οριζόντια φτωχοποίηση όλων, ΔΥ, ΙΥ και ΕΕ.

 

Πάντως, βλέπω ότι το βαθύ (παρα)κράτος των Αθηνών θα βγεί αλώβητο και μεις θα τσακωνόμαστε: γερμανοτσολιάδες vs συριζαυγήτες.

Edited by Dio_the_Theo
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ στο Δήμο Περιστερίου.

 

Μια χαρά όλα..

ήρεμα χαλαρά και ο κόσμος γενικά με καλή διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ στο Δήμο Περιστερίου.

 

Μια χαρά όλα..

ήρεμα χαλαρά και ο κόσμος γενικά με καλή διάθεση.

 

Έκανες δηλώσεις βγαίνοντας; Έχεις λίνκ με το βίντεο;

 

Πάντως με τις δηλώσεις Κουτσούμπα απόρησα. Σκέφτηκα πως είναι αδύνατο να έχουν κρυφή ατζέντα, να το έχουν κρύψει από το λαό ζητώντας του να ψηφίσει ένα συγκεκαλλυμένο ερώτημα.

 

Οι δηλώσεις:

"Η εργατική τάξη, τα λαϊκά στρώματα της πατρίδας μας, με ενότητα, σε συμμαχία με ετοιμότητα και εγρήγορση, πρέπει να αντιμετωπίσουν τις οποιεσδήποτε εξελίξεις είτε αυτές οδηγήσουν σε μια νέα συμφωνία καρμανιόλα, μνημόνιο ουσιαστικά με σκληρά μέτρα, είτε δρομολογήσουν εξελίξεις εξόδου από το ευρώ, διπλού νομίσματος με χρεοκοπημένο τον λαό μας. Το ΚΚΕ θα συνεχίσει να βρίσκεται στην πρώτη γραμμή του αγώνα έτσι ώστε ο λαός μας να ανακουφιστεί από άμεσα προβλήματα επιβίωσης, να ανοίξει ο δρόμος για να καταργηθούν όλα τα αντιλαϊκά μέτρα σε ρήξη με την ΕΕ, το κεφάλαιο και την εξουσία τους για μια νέα κοινωνία με λαϊκή ευημερία για όλους."

 

Το bold είναι δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.