Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Yαλοπίνακες μεγάλων και πολλών ανοιγμάτων.


sundance

Recommended Posts

προσφτατα ενας φιλος γυρισε απο φινλανδια οπου ολες τις γιορτες ειχε περιπου -15 και μου ειπε οτι στο διαμερισμα που εμεινε ειχε πολλα ανοιγματα και φοβερη ζεστη μεσα στο σπιτι απο μικαρα θερμαντικα σωματα.

 

ειναι προφανες οτι εκμεταλλευονται και τη θερμικη ηλιακη ενεργεια μεσω των ανοιγματων αλλα μηπως ειναι και διαφορετικοι οι υαλοπινακες οσον αφορα τη θερμικη τους αντισταση γιατι πιστευω και εδω ελλαδα αν ειχες ενα σπιτι σε ορεινο μερος με μεγαλα ανοιγματα στη νοτια πλευρα του δεν θα ειχες τοσο θετικα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά παρ' όλη την ηλιακή εκμετάλλευση που θα κάνεις, δεν θα έχεις και πάλι θερμικές απώλειες οι οποίες θα είναι μεγάλες λόγω και μεγάλου ανοίγματος? Το τζάμι εξακολουθεί να είναι τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν.

Να υποθέσω ότι:

1. Χρησιμοποιούν καλά κουφώματα, πχ ξύλινα-συνθετικά-αλουμινίου με θερμοδιακοπή.

2. Οι υαλοπίνακες είναι διπλοί με μεγαλύτερο διάκενο ή μήπως τριπλοί ή με το ειδικό αέριο στο διάκενο που έχει καλύτερες θερμομονωτικές ικανότητες.

3. Τα όποια θερμαντικά σώματα δουλεύουν στο full.

4. Η θερμοκρασία εσωτερικού χώρου των 18 βαθμών θεωρείται ικανοποιητική ενώ εδώ οι 22 θεωρούνται λίγοι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι η απάντηση οφείλεται κυρίως στα 1 και 2 Χάρη. Δες και εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/Insulated_glazing

 

οι διαφορές στα k (U-value) είναι πολύ μεγάλες. Κόστος δε ξέρω βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.