Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δέκα αρχιτέκτονες σχεδίασαν το σπίτι της φαντασίας τους


Engineer

Recommended Posts

Πάνος Σόμπολος: "Η αστυνομία έχει εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό για τη σύλληψη των 10 αδίστακτων αρχιτεκτόνων! "

 

Πόνεσαν τα μάτια μας...έχει χαθεί η άισθηση του ωραίου ή η αρχιτεκτονική των "μετρ" του είδους δεν είναι τίποτα άλλο από μια διαστροφή που όχι μόνο δεν έχει τον άνθρωπο ως εφαλτήριο δημιουργίας αλλά περισσότερο προσπαθεί να προκαλέσει σοκάροντας!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.....

Πόνεσαν τα μάτια μας...έχει χαθεί η άισθηση του ωραίου ...

εμένα χρόνια τώρα πονάνε τα μάτια μου απ αυτή την καθημερινή εικόνα που έχουμε στα πέριξ μας.... 

 

three.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και όμως...ακόμη και αυτό. Αν....

 

1) Αφαιρούσαμε τις κεραίες τηλεόρασης με κάποιον τρόπο.

2) Δεν βάζαμε ηλιακό πάνω σε απολήξεις δώματος.

3) Δεν κλείναμε με τζαμιλίκια τα μπαλκόνια.

4) Βάφαμε κάγκελα και όψεις.

5) Προσθέταμε και λίγο πράσινο.

 

..... Το πράγμα θα ήταν πολύ καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

κι όμως όχι... δεν φτάνει για αυτό το αίσχος

 

Αν με το μπόλικο πράσινο βάζαμε και χρώμα στα πάντα και όχι μόνο αυτό το γκρί μπίχλα μπορεί να κάλυπτε λίγο την κακή γεωμετρία κακή λειτουργία κάκιστη χωροταξία κι όλη αυτή την αηδία που η δική μας μπετατζήδικη μαστοράντζα με την καθοδήγηση των ελλήνων μηχανικών έφτιαξε....

 

Αυτά κάναμε... δεν μας τα έκαναν άλλοι

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

εμένα χρόνια τώρα πονάνε τα μάτια μου απ αυτή την καθημερινή εικόνα που έχουμε στα πέριξ μας.... 

 

 

Ναι, είναι άσχημο, κακάσχημο και κανένα "καμουφλάρισμα" δεν θα το κρύψει.

Πρέπει να παραδεχτείς όμως ότι είναι "ζωντανό", αναπνέει. Μπορεί η ανάσα του να βρωμάει, αλλά αναπνέει.

Σε αντίθεση με τα καθαρά, αποστειρωμένα, νεκρά "πυρηνικά καταφύγια" και τα "δεντρόσπιτα".

Link to comment
Share on other sites

φίλε Didonis από τους αρχιτέκτονες περιμένουμε πολύ περισσότερα! Για να μην πω πως δεν περιμένουμε τέτοια χάλια. Περιμένουμε να προοδεύσουν την αισθητική του κτιρίου. Όχι να την υποβιβάζουν

Link to comment
Share on other sites

... προοδεύσουν την αισθητική του κτιρίου...

 

Μπορείς να προσδιορίσεις τι εννοείς «πρόοδος αισθητικής» ή «πρόοδος αισθητικής κτιρίου». Εγώ προσωπικά δεν ξέρω για αυτό σε ρωτάω, μπας και λέμε κάτι άλλο με άλλα λόγια. Συμβαίνει καμιά φορά.

Link to comment
Share on other sites

Κανόνες και μέτρα στην αισθητική δεν μπορεί να βάζει κανείς παρά μόνο για τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

οι άνθρωποι είναι καλλιτέχνες και καλά κάνουν. Ούτως η άλλως η αρχιτεκτονική είναι Art. Στην Ελλάδα είναι engineering για τους γνωστούς λόγους. Στην τέχνη δεν υπάρχει κανένας περιορισμός και είναι ο μόνος τρόπος να προχωρήσει μπροστά. Μετά απο μερικά χρόνια κάποιοι θα πάρουν μερικά κομματάκια και θα τα αντιγράψουν.  Το σχέδιο με τους κορμούς είναι απίθανο και με μερικές μετατροπές σίγουρα θα βρει αγοραστικό κοινό.

 

επιτρέψτε μου να έχω γνωρίσει εκκεντρικούς ανθρώπους με πολλά χρήματα.

 

Κοιτάξτε το Aqua Building Chicago και βρείτε ομοιότητες με κτήρια στην Βαρκελώνη!!!

post-25466-0-82070400-1437475802.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.