Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χαλαρή κουβέντα - ψηφοφορία.


AMHxaNos

Χαλαρή κουβεντα: ανοιχτό ή κλειστό?  

69 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Το 'Χαλαρή κουβέντα' να ανοίξει ή να μείνει κλειστό? Ψηφίστε.

    • ΝΑΙ αν θέλετε να ξανανοίξει
      52
    • ΟΧΙ αν θέλετε να παραμεινει κλειστο
      17


Recommended Posts

atsalovergas  δεν τοπα για σένα 

συνέχεια έγραψα

 

και στο λεω ξεκάθαρα ότι δεν θεωρώ ότι θατολεγες

 

στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ μαζί σου

 

απλά να τονίσω ότι όπως οι ''συμμαχοι'' δεν θεωρούσαν ΠΟΤΕ ότι η ελλάδα θα δεχόταν να δώσει την ανατ θράκη (είχαμε 70κ στρατό κι ναυτικό που δεν πέρναγε κουνούπι )  ΑΛΛΆ από μόνοι μας  ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑΜΕ και τη δώσαμε (ας είχαμε χάσει Σμύρνη, με ανατ θράκη θα μιλάγαμε για ΑΛΛΗ ΕΛΛΑΔΑ και η τουρκια θαταν ΑΣΙΑΤΙΚΗ δεν θα έλεγε κανείς για ευρωπαικη τουρκια)

κουράστηκε ο έλληνας να πολεμά στα @@@  η σμύρνη

κουράστηκε ο έλληνας   στα @@@ του η ανατ θράκη

 

έτσι είναι και τώρα  

ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕ ο έλληνας  

γιαυτό προσωπικά  με καταγωγή από ΣΜΎΡΝΗ και τον παππού που φέρω το όνομα του να μου λέει μια ζωή ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ

είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ  ότι τα χειρότερα δεν ΤΑΔΑΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα  ο παππούς μου που πολέμησε στην μικρά Ασία και σώθηκε από μια τουρκική οικογένεια που τον έκρυψε στο σπίτι της κατά την οπισθοχώρηση , γλυτώνοντας τον από τους Τσέτες Μετά παραδόθηκε στον Τουρκικό στρατό ο οποίος του φέρθηκε πολύ καλά μέχρι την ανταλλαγή και την επιστροφή του στην Ελλάδα  Επίσης ο παππούς μου , μου είχε διηγηθεί ότι ο Ελληνικός Στρατός είχε αφεθεί στην τύχη του από τους αξ/κους που την είχαν κοπανήσει πρώτοι Δεν ξέρω τι έγινε τις πρώτες μέρες της εκστρατείας , γιατί ο παππούς μου είχε έρθει από το σώμα που ήταν με την Ατάντ στην Ουκρανία για να ενισχύσουν το μέτωπο στην Μικρά Ασία 

 

Επομένως όπως κατάλαβες εγώ έχω μια διαφορετική εικόνα για τον Τουρκικό λαό 

Link to comment
Share on other sites

ναι τοπαμε και σε άλλο θέμα είσαι σε ΟΛΑ στη φυσαλίδα σου 

 

ΑΦΟΥ εσένα τον παπού σου τον έσωσαν οι τουρκοι επομένως ισοφαρίζει ότι κάψανε τη Σμύρνη

τα τάγματα εργασίας,, τους Πόντιους, τις πορείες στο ΠΟΥΘΕΝΑ, τα  γεγονότα στην ΠΌΛΗ και την Κύπρο και τους αγνοούμενους

Link to comment
Share on other sites

Καλά αφού βγάλαμε τα Τουρκιά τον πιο μπαμπέσικο λαό (εξού και η καταγωγή της λέξης) φιλεύσπλαχνους, οκ δεν μεταδίδω άλλο..... Οκ και εγώ ήξερα έναν συμφοιτητή καλό παιδί ή τον κεμπαμπτζή της γειτονίας... Τι πάει να πει αυτό ότι γίναμε και φίλοι με τα Τουρκιά? Αυτοί περιμένουν την πρώτη ευκαιρία να μας κατασπαράξουν, δουλεύουν με τους δουλέμπορους εις βάρος μας, καλά Γιώργο δεν έχεις πάρει χαμπάρι τι γίνεται με την Τουρκία και τι επιδιώκει? Η έχετε κανεναν στην Κάρυστο από καταγωγή και επειδή του έφτιαξες το σπίτι, βγάζεις και την γενικότερη εικόνα ως συνήθως?

Link to comment
Share on other sites

όσο για τους αξιωματικούς που την κοπάνησαν τότε, μάλλον την είχαν καταλάβει την προδοσία που ετοιμαζόταν και θα τους οδηγούσε στη βέβαιη σφαγή. διότι τελικά αποδείχθηκε ότι όλη η εκστρατεία έγινε για λογαριασμό των ευρωπαίων που θέλανε να ρίξουν το σουλτάνο και να φέρουν τον κεμάλ. διότι μόλις ο σουλτάνος έπεσε, αμέσως οι ευρωπαίοι σύμμαχοι μας τα γύρισαν και ξαφνικά πήγαν με την τουρκία.

 

οι τούρκοι περιμένουν πότε θα απαιτήσουμε να μην αφήνουν τους μετανάστες να σαλπάρουν από τις ακτές τους για να μας ζητήσουν λεφτά για να τους ταϊζουν. αλλιώς σου λέει θα αναγκαστούμε και μεις να κλείσουμε τα σύνορα και να τους αφήσουμε στα χέρια των εχθρών τους να τους σφάξουν. εκτός αν μας αφήσετε (θα πουν) να επέμβουμε στη συρία ώστε να σταματήσει ο πόλεμος που δημιουργεί τους μετανάστες. κι όταν λέμε να μας αφήσετε, εννοούμε να μας αφήσετε και κανα φράγκο για τα έξοδα του πολέμου έτσι? διότι εμείς για σας θα το κάνουμε!

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Στην Κάρυστο υπάρχει μια βρύση που λέγεται η βρύση της Αρετής Την έφτιαξε περί τα 1810  ο Ισμαήλ Χασάν Οσμάν όταν έχασε από αρρώστια την Ελληνίδα και χριστιανή γυναίκα του  Το έχουμε σε μεγάλη πινακίδα γραμμένο και εκεί το διάβασα και εγώ Υπάρχουν πολλές οικογένειες με συγγενή τουρκικής καταγωγής έχω ένα φίλο με το παρατσούκλι Καραμπάσης που η γιαγιά του ήταν Τουρκάλα  Όμως εδώ έζησε και ένας από μεγαλύτερους και πιο σκληρούς Τούρκους τυχοδιώκτης ο Οσμάν πασάς Εγώ αυτό που λέω είναι ότι οι άνθρωποι παντού είναι ίδιοι ειδικά αν έχουν μεγαλώσει σε ένα ίδιο σχετικά κλιματολογικό περιβάλλον 

 

για το τουρκικό κράτος δεν έχω ψευδαισθήσεις ότι είναι ένα κράτος τυχοδιωκτικό και έτοιμο να εκμεταλλευτεί κάθε φορά που θα του δοθεί ευκαιρία Για αυτό εγώ έχω γράψει ότι οφείλουμε να είμαστε σε εγρήγορση ακόμα και από φυσική κατάσταση και να μην γινόμαστε κοιλαράδες  ή να λουφάρουμε στο Στρατό Αλλά ο Τουρκικός λαός είναι για μένα κάτι διαφορετικό Αν μου λέγανε από όσους ξένους γνώρισα ποιους συμπάθησα και έκανα καλύτερη παρέα οι Τούρκοι που γνώρισα σίγουρα δεν είναι τελευταίοι στην λίστα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δεν ήξερα που να τα αναρτήσω και είπα να τα βάλω εδώ ... είναι μια προσέγγιση της σελίδας του forum από τα παλιά ... περίπου πριν 14 χρόνια ... αξίζει θεωρώ να δει κανείς τα στατιστικά ... αλλά και όλη την φωτογραφία ... 

Καλό απόγευμα ...

Binder1_Page_1.jpg

Binder1_Page_3.jpg

Binder1_Page_5.jpg

Edited by georgegaleos
  • Like 3
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

κωλογεροι :P η μισοι απο εσας εχετε βγει στην συνταξη...τοπο στα νιατα  ΡΕ  ...georgegaleos καλο θα ηταν να το ανεβασεις εδω 

 

 

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

... θα κάνω παραπομπή από την σελίδα που γράφεις (γιατί αν το διαγράψω από εδώ θα μένει "ξεκάρφωτη" η ανάρτησή σου) ... όντως εκεί ταιριάζει περισσότερο ...

 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.