Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία δουλειάς μέσω internet


Recommended Posts

Δε δήλωσα χώρα διαμονής. Έδωσα διεύθυνση (στην Ελλάδα) για να μου στείλουν την κάρτα. Τι φάση; Ανάκριση;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μετά από ψάξιμο η λύση που βρήκα για μένα προσωπικά είναι το Skrill. Βγάζεις πιστωτική κάρτα στην Αγγλία και μπορείς να τραβάς τα λεφτά από την Ελλάδα χωρίς να φαίνονται σε κάποιον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό. Δεν το έχω ψάξει για το τι προεκτάσεις μπορεί να έχει αυτό σε φορολογία στην Αγγλία, αλλά δε νομίζω, χωρίς να είμαι και σίγουρος, ότι μπορεί να με πιάσει η εφορία στην Ελλάδα. Δεν είχα καμιά όρεξη να τρέχω με ενάρξεις, φόρους επιτηδεύματος κτλ. Ο καιρός μου στην Ελλάδα είναι μετρημένος άλλωστε πλέον.

 

Δεν χρησιμοποιώ το skrill οπότε δεν ξέρω ακριβώς τους κανόνες που έχει αλλά το paypal που είναι παρόμοια υπηρεσία όταν σου έρχονται χρήματα στον paypal account μετά από ένα συγκεκριμένο ποσό (άθροισμα των εισερχόμενων ποσών) ή μετά από ένα συγκεκριμένο αριθμό εισερχόμενων κινήσεων (ακόμα κι αν είναι ποσά του ενός ευρώ) σου ζητάει να στείλεις τιμολόγια, εκκαθαριστικά κλπ για να αποδείξεις ότι τα χρήματα αυτά είναι νόμιμα και δηλωμένα. Έχε το νου σου σε αυτό για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων. Σίγουρα θα τα αναφέρει αυτά κάπου στους όρους χρήσης του skrill.

Link to comment
Share on other sites

Του στέλνω ΄'ενα τιμολόγιο ηλεκτρονικά που δημιούργησα ο ίδιος στο excel. Οι πελάτες είναι εκτός Ευρώπης. Επίσης δε μιλάμε για δουλειά μηχανικού.

Και το τιμολόγιο αυτό έχει αντίκρυσμα εδώ? Δλδ σε ενδεχόμενο έλεγχο εφορίας είσαι κομπλε?

Και η κάρτα δεν είναι ούτε πιστωτική ούτε χρεωστική. Είναι προπληρωμένη (prepaid) mastercard.

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Εχω λογαριασμό στην Αγγλία απο την εποχή που ήμουν φοιτητής και αγγλική κάρτα.. Αν μου κανουν κατάθεση απο εξωτερικο σε αυτόν τον λογαριασμό για να τραβάω λεφτα απο εδω υπαρχει περιπτωση να φανώ καπου, η να θεωρηθεί έξτρα εισόδημα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω λογαριασμό στην Αγγλία απο την εποχή που ήμουν φοιτητής και αγγλική κάρτα.. Αν μου κανουν κατάθεση απο εξωτερικο σε αυτόν τον λογαριασμό για να τραβάω λεφτα απο εδω υπαρχει περιπτωση να φανώ καπου, η να θεωρηθεί έξτρα εισόδημα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν έχεις εκδόσει το κατάλληλο φορολογικό παραστατικό και το έχεις καταχωρήσει στα βιβλία σου και στις δηλώσεις που υποβάλλεις , δεν έχεις κανένα πρόβλημα , αν προκειται για επαγγελματική συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχα ρωτήσει παλιότερα κάποιο λογιστή για μία ανάλογη περίπτωση παροχής υπηρεσιών μηχανικού στο εξωτερικό και μου είχε πει ότι υπάρχει κάποιος ΚΑΔ για εργασίες εκτός Ελλάδας τον οποίο πρέπει να δηλώσεις.

Επίσης νομίζω ότι απαλλάσσεσαι από το ΦΠΑ αν ο εργοδότης έχει παρόμοια επαγγελματική δραστηριότητα (μηχανικός - τεχνική εταιρία) το οποίο θα πρέπει να το επιβεβαιώσει με κάποιο επίσημο έγγραφο, σε περίπτωση που ζητηθεί από την εφορία.

Μήπως γνωρίζει ο SOTHRIS περισσότερα για αυτό το θέμα και συγκεκριμένα:

 

1. Ποιος είναι ο ΚΑΔ που αναφέρεται σε εργασίες στο εξωτερικό?

2. Ισχύει η απαλλαγή ΦΠΑ για όλες τις χώρες? Επίσης ισχύει μόνο για συνεργασίες με μηχανικούς ή και για υπηρεσίες προς ιδιώτες ή άλλους επαγγελματίες?

3. Γίνεται διασταύρωση στοιχείων μεταξύ κρατών της ΕΕ ή και μεταξύ κρατών εκτός ΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με τα παρακάτω? 

 

Είχα ρωτήσει παλιότερα κάποιο λογιστή για μία ανάλογη περίπτωση παροχής υπηρεσιών μηχανικού στο εξωτερικό και μου είχε πει ότι υπάρχει κάποιος ΚΑΔ για εργασίες εκτός Ελλάδας τον οποίο πρέπει να δηλώσεις.

Επίσης νομίζω ότι απαλλάσσεσαι από το ΦΠΑ αν ο εργοδότης έχει παρόμοια επαγγελματική δραστηριότητα (μηχανικός - τεχνική εταιρία) το οποίο θα πρέπει να το επιβεβαιώσει με κάποιο επίσημο έγγραφο, σε περίπτωση που ζητηθεί από την εφορία.

Μήπως γνωρίζει ο SOTHRIS περισσότερα για αυτό το θέμα και συγκεκριμένα:

 

1. Ποιος είναι ο ΚΑΔ που αναφέρεται σε εργασίες στο εξωτερικό?

2. Ισχύει η απαλλαγή ΦΠΑ για όλες τις χώρες? Επίσης ισχύει μόνο για συνεργασίες με μηχανικούς ή και για υπηρεσίες προς ιδιώτες ή άλλους επαγγελματίες?

3. Γίνεται διασταύρωση στοιχείων μεταξύ κρατών της ΕΕ ή και μεταξύ κρατών εκτός ΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ερώτηση για το ακριβώς "ανάποδο" θέμα.

Έστω ότι εγώ σαν μηχανικός βρίσκω μέσω της πλατφόρμας upwork κάποιον να μου ετοιμάσει σχέδια στο archicad βάσει αποτυπώσεών μου. Τον πληρώνω και είμαστε και οι δύο ευχαριστημένοι. Τι γίνεται με το κομμάτι της φορολογίας? Αυτό το "έξοδο" από την μεριά μου μπορώ να το βάλω στα λογιστικά έξοδα και αν ναι με τι τιμολόγια? Πλατφόρμες τύπου upwork σε συνδέουν απλά με τον freelancer ή τελικά παίρνεις απόδειξη πληρωμής από την πλατφόρμα? Πληρώνεις στην πλατφόρμα ή κατευθείαν στον freelancer. Αν το ποσό είναι σωρευτικα μεγάλο τότε αξίζει τον κόπο να το περάσεις στα έξοδα. Αλλά και στην περίπτωση που είναι μικρό το ποσό μήπως έτσι κι αλλιώς πρέπει να το δηλώσω κάπου? Αν ο freelancer δεν είναι νόμιμος φορολογικά στη χώρα του υπάρχει περίπτωση να έχω συνέπειες και εγώ? Το γεγονός ότι θα έχω "συναλλαγή" με το εξωτερικό σημαίνει επιπλέον δηλώσεις και χαρτούρα κτλ κτλ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.