Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία δουλειάς μέσω internet


Recommended Posts

Μέσω internet. Μπαίνεις στη σελίδα του Skrill κάνεις λογαριασμό και κάνεις αίτημα μέσω της σελίδας να σου εκδώσουν πιστωτική κάρτα (σε χρεώνουν 10€).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μετά από ψάξιμο η λύση που βρήκα για μένα προσωπικά είναι το Skrill. Βγάζεις πιστωτική κάρτα στην Αγγλία και μπορείς να τραβάς τα λεφτά από την Ελλάδα χωρίς να φαίνονται σε κάποιον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό. Δεν το έχω ψάξει για το τι προεκτάσεις μπορεί να έχει αυτό σε φορολογία στην Αγγλία, αλλά δε νομίζω, χωρίς να είμαι και σίγουρος, ότι μπορεί να με πιάσει η εφορία στην Ελλάδα. Δεν είχα καμιά όρεξη να τρέχω με ενάρξεις, φόρους επιτηδεύματος κτλ. Ο καιρός μου στην Ελλάδα είναι μετρημένος άλλωστε πλέον.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μετά από ψάξιμο η λύση που βρήκα για μένα προσωπικά είναι το Skrill. Βγάζεις πιστωτική κάρτα στην Αγγλία και μπορείς να τραβάς τα λεφτά από την Ελλάδα χωρίς να φαίνονται σε κάποιον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό. Δεν το έχω ψάξει για το τι προεκτάσεις μπορεί να έχει αυτό σε φορολογία στην Αγγλία, αλλά δε νομίζω, χωρίς να είμαι και σίγουρος, ότι μπορεί να με πιάσει η εφορία στην Ελλάδα. Δεν είχα καμιά όρεξη να τρέχω με ενάρξεις, φόρους επιτηδεύματος κτλ. Ο καιρός μου στην Ελλάδα είναι μετρημένος άλλωστε πλέον.

Από τη στιγμή που βάζεις την χρεωστικη κάρτα σε ελληνικό ΑΤΜ καταγράφεται η ανάληψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα δεν είναι όμως συνδεδεμένη με το ΑΦΜ μου (δεν το έδωσα πουθενά για να εκδοθεί). Καταγράφεται μια ανάληψη από μια βρετανική πιστωτική κάρτα. Ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Και τι απόδειξη θα δίνεις στον πελάτη?

Του στέλνω ΄'ενα τιμολόγιο ηλεκτρονικά που δημιούργησα ο ίδιος στο excel. Οι πελάτες είναι εκτός Ευρώπης. Επίσης δε μιλάμε για δουλειά μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω internet. Μπαίνεις στη σελίδα του Skrill κάνεις λογαριασμό και κάνεις αίτημα μέσω της σελίδας να σου εκδώσουν πιστωτική κάρτα (σε χρεώνουν 10€).

Δηλωσες χωρο διαμονης αγγλια?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πιστωτική κάρτα. Είναι χρεωστική.

 

Στοιχεία δεν σου ζήτησε το Σκρίλ για να σου εκδόσει τη κάρτα? Έστω ονομ/μο ; κάτι;

 

Ti καρτα είναι ; Mastercard ; Δεν γραφει πάνω το ονομ.μο σου;

Edited by soulrebel
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.