Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία δουλειάς μέσω internet


Recommended Posts

1. Σου αναθέτω εργασία και σε πληρώνω μεσω paypal πως θα αποδείξεις στον ελεγκτή οτι είμαι στo Dover του Delaware όπως ισχυρίζομαι και οχι στην Αθήνα;

2. Διάβασε εδώ για αρχή.

Το έγγραφο W-8BEN που ανεφερες το γνωρίζω, όπως επίσης και το (1) ακούγεται λογικό.

 

Όμως...έχεις άποψη λογιστή περί αυτών που αναφέρεις; Tα έχεις δει να εφαρμόζονται στην πράξη;

Link to comment
Share on other sites

Το έγγραφο W-8BEN που ανεφερες το γνωρίζω, όπως επίσης και το (1) ακούγεται λογικό.

 

Όμως...έχεις άποψη λογιστή περί αυτών που αναφέρεις; Tα έχεις δει να εφαρμόζονται στην πράξη;

Nα προσθέσω και κάτι άλλο προκειμένου να 'διαφωτίσω' λίγο σε τι συγκεκριμένα αναφερόμουν εγώ.

 

Αναφέρομαι σε δουλειές που γίνονται από freelancers ( προγραμματιστής ) στην Ελλάδα σε site τύπου elance.com, όπου δεν έρχεσαι σε άμεση επαφή με τον πελάτη , αλλά μέσω του elance, το οποίο λειτουργεί ως μεσαζων και από αυτό λαμβάνεις επι της ουσίας τα χρήματα.

 

Γι' αυτό ίσως και το αρθρο 14 παρ. 3 που αναφέρεται σε 'μεσάζοντες'

 

"3. Παροχή υπηρεσιών από μεσάζοντες προς μη υποκείμενα στον φόρο πρόσωπα

Ο τόπος παροχής υπηρεσιών που πραγματοποιούνται από πρόσωπα που μεσολαβούν, ενεργώντας στο όνομα και για λογαριασμό άλλων προσώπων, στην περίπτωση που ο λήπτης των υπηρεσιών αυτών είναι μη υποκείμενο στον φόρο πρόσωπο:

α) Είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον ο τόπος πραγματοποίησης της πράξης την οποία αφορά η μεσολάβηση είναι το εσωτερικό της χώρας, σύμφωνα με τον παρόντα νόμο.

β) Δεν είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον ο τό­πος πραγματοποίησης της πράξης την οποία αφορά η μεσολάβηση δεν είναι το εσωτερικό της χώρας, σύμφωνα με τον παρόντα νόμο."

 

Στην περίπτωση αυτή η απόδειξη της μεταφοράς των χρημάτων της αμοιβής του freelancer από το paypal ( όπου αναγράφεται ο αποστολέας των χρημάτων ), δεν μπορεί να λειτουργήσει ώς 'αποδεικτικό' ότι ο πελατης ειναι εγκατεστημένος στο usa ?

Link to comment
Share on other sites

Για διάβασε αυτό : Αρ. πρωτ.: Δ6Δ 1095210 ΕΞ 25.6.2014

Παρέχονται διευκρινίσεις σε θέματα που αφορούν στο κύρος των αλλοδαπών δημοσίων εγγράφων, που προσκομίζονται από τους ενδιαφερόμενους στις Δ.Ο.Υ.

 

Ο λογιστής μου είπε αν δεν μπορείς να αποδείξεις απο ποιόν και γιατί πληρώθηκες υπάρχει πρόβλημα  και μπορεί να μπλέξεις πολύ άσχημα .

Εάν βγάζεις αρκετά λεφτα τότε προτείνω να βρείς κάποιον λογιστή που ειδικευεται σε τετοια θέματα για να κοιμάσαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ρώτησα λογιστή... και μου είπε αυτά που ανέφερα στο αρχικό μου ποστ..

Τα λινκ που παραθετεις ειναι ενδιαφεροντα, αλλα γενικα και γνωστά εν πολλοις..

 

Ξαναρωτάω λοιπόν αν βασίζεις αυτά που ανέφερες για το προξενείο και το άλλο έγγραφο σε άποψη λογιστή ή είναι προσωπική άποψη (καλοδεχούμενη μεν αλλα ενός μη ειδικού δε :) ) Ή αν έχεις κάποιο λινκ που να αναφέρεται σε κάποιον νόμο ή απόφαση που να αναφέρεται σε αυτά ( όπως εγώ ανεφερα τον νόμο) σε παρακαλώ στείλε το.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου (οχι elance η παρόμοιο) ο λογιστής μετά απο έρευνα κατέληξε σε αυτό που προανάφερα σχετικά με την Ελληνική εφορία και προειδοποίησε οτι μπορεί να είμαι υπόχρεος φόρου και στις χώρες των πελατών.

Μπορεί για μεγάλες και γνωστές εταιρείες όπως elance google κλπ να είναι πιο ελαστικοί ή να έχει αλλάξει η νομοθεσία.

Ρώτα στο Taxheaven ή στο υπουργείο αν δεν θες να πληρώσεις φοροτεχνικό.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου (οχι elance η παρόμοιο) ο λογιστής μετά απο έρευνα κατέληξε σε αυτό που προανάφερα σχετικά με την Ελληνική εφορία και προειδοποίησε οτι μπορεί να είμαι υπόχρεος φόρου και στις χώρες των πελατών.  ΦΠΑ

Μπορεί για μεγάλες και γνωστές εταιρείες όπως elance google κλπ να είναι πιο ελαστικοί ή να έχει αλλάξει η νομοθεσία.

Ρώτα στο Taxheaven ή στο υπουργείο αν δεν θες να πληρώσεις φοροτεχνικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1ον: Ο ν. 2859/00 αρθρο 14 παρ. 3 δεν λεει ότι απαλάσσεσαι από την φορολόγηση. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, δεν είμαι λογιστής.

2ον: Το αρθρο του linkedin σχετικά με το w8 ben αναφέρεται στο να ζητάνε οι επιχειρήσεις των ΗΠΑ το συγκεκριμένο δικαιολογητικό από τον πελάτη τους για να αποδείξουν ότι είναι εκτός ΗΠΑ. Υπάρχει κάτι ανάλογο για το αντίστροφο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μετά από ψάξιμο η λύση που βρήκα για μένα προσωπικά είναι το Skrill. Βγάζεις πιστωτική κάρτα στην Αγγλία και μπορείς να τραβάς τα λεφτά από την Ελλάδα χωρίς να φαίνονται σε κάποιον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό. Δεν το έχω ψάξει για το τι προεκτάσεις μπορεί να έχει αυτό σε φορολογία στην Αγγλία, αλλά δε νομίζω, χωρίς να είμαι και σίγουρος, ότι μπορεί να με πιάσει η εφορία στην Ελλάδα. Δεν είχα καμιά όρεξη να τρέχω με ενάρξεις, φόρους επιτηδεύματος κτλ. Ο καιρός μου στην Ελλάδα είναι μετρημένος άλλωστε πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξεις λογαριασμό στην Αγγλία και να βγάλεις κάρτα είναι αδύνατο αν δεν είσαι μόνιμος κάτοικος με εργασία.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.