Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διακοσμητικά υποστυλώματα εξωστών (Κολωνάκια προβόλων)


 
sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επισης αυτα τα κολωνακια υποβαλλονται και σε καμμη σε περιπτωση σεισμικης δονησης,αφου οι οριζοντιες μετατοπισεις των συνδεομενων προβολων ειναι διαφορετικες(ειδικα αν συνδεουν προβολους οχι διαδοχικους->δηλαδη τον προβολο του 1ου οροφου με αυτον του 3ου).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγαπητοί φίλοι, Καλώς σας βρήκα (πρώτη δημοσίευση γαρ)...

 

Καταρχήν να διευκρινύσω ότι δεν είμαι "συνάδελφος" και ότι το παρακάτω ερώτημα έχει να κάνει με το δικό μου σπίτι. Λόγω έλλειψης "πόρων", κάνω (σχεδόν) μόνος μου την επίβλεψη...

 

Στο θέμα τώρα:

 

Έχω 2 πρόβολους διάστασης πλάτος 5,00 μ. Χ βάθος 2,00 μ. στους οποίους (στα αρχιτεκτονικά) φαίνονται 2 κολωνάκια 0,50 μ. Χ 0,25 μ. σε έκαστο πρόβολο (στις έξω άκρες τους).

 

Είπα να μην επιβαρύνω με τόσο βάρος την κατασκευή (περίπου 0,75 m3 μπετού σε έκαστο πρόβολο, σχεδόν 1.800 κιλά) και αποφάσισα να τα κάνω από τσιμεντοσανίδα.

 

Έκανα όμως μια άλλη μ@λ@κια... Έφτιαξα τα περιμετρικά κούτελα (Υ 0,40 εκ. Χ Π 0,15 Χ Μ 9,20 μ.) από κανονικό μπετό και όχι ελαφρομπετό, κάτι που "φόρτωσε" σε κάθε μπαλκόνι περίπου 1 τόνο βάρος...

 

Ο οπλισμός του πρόβολου είναι ΑΝΩ Φ14/15 και ΚΑΤΩ (εάν θυμάμαι καλά) σχάρα από Φ10/15.

 

Πιστεύετε ότι αυτό το έξτρα βάρος είναι φυσιολογικό ή μείωσε κατά πολύ τις αντοχές τους και θα πρέπει να τα σπάσω και να τα ξαναρίξω με ελαφρομπετό (300 - 350 κιλά ανά m3) ;;;;

 

Ιδιαίτερα ανησυχώ για το μπαλκόνι του καθιστικού στο οποίο δεν είναι απίθανο να βρεθούν σε αυτό κάποια στιγμή και 20 άτομα μαζί...

 

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Ο οπλισμός είναι υπεραρκετός.

Το πάχος της πλάκας σου είναι 19cm στη βάση;

Όταν χοροπηδάς στην άκρη του προβόλου νιώθεις έντονη ταλάντωση;

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω την αίσθηση οτι ο οπλισμός Φ14/15 για πρόβολο 2 μέτρων φτάνει και περισσεύει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χάρη,

 

Είμαι στη δουλειά και δεν έχω τα σχέδια μαζί (γιαυτό και δεν θυμάμαι ακριβώς και το κάτω οπλισμό) .

 

Η πλάκα είναι τουλάχιστον 20 εκ. (πρέπει να είναι 21 ή 22 εκ.)

 

Όταν χοροπηδούσα (πριν) στην άκρη ένιωθα τρομερή ταλάντωση, αρκετά τρομακτική μπορώ να πω... Τώρα δείχνει να έχει "φορτιστεί" το όλο πράγμα και έχει μειωθεί αρκετά η ταλάντωση....

 

Καλό ή κακό στατικά δεν ξέρω, πάντως ψυχολογικά μάλλον καλύτερο.

Εσύ θα μου πεις...

 

Γενικά μπαλκόνια εκτεταμένα σαν αυτό (2 μ. +) για πόσο βάρος υπολογίζονται ;;;

 

ΥΣΤ.: Η συντήρηση που έκανα στα μπετά (για Ελληνικά δεδομένα της 1/2 μέρας καταβρέγματος) ήταν πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικός είναι ο άνω οπλισμός στον πρόβολο.

Ο κάτω χρειάζεται για την περίπτωση σεισμού, στην ακραία περίπτωση που θα καμφθεί ανάποδα το μπαλκόνι.

 

Ελάχιστο πάχος προβόλου βάθους 2μ είναι τα 19cm. Στην άκρη μπορεί να μειώνεται.

 

Όλοι οι πρόβολοι υπολογίζονται για το ίδιο βάρος τους, το φορτίο της επικάλυψης τους (πχ πλακάκια που μπορεί να είναι 130 κιλά/m²), για το βάρος του στηθαίου στο ελεύθερο άκρο τους (πχ 400 κιλά/m) και για ωφέλιμο φορτίο 500 κιλά/m².

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρεις τι ανακούφιση μου έδωσες τώρα...

 

Σε "ελεύθερη" μετάφραση το δικό μου σηκώνει τουλάχιστον 5 τόνους χωρίς στηθαίο οπότε τελείως τσάμπα ανησυχώ.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά !!!

 

Το θέμα "βάρος και μπαλκόνια" είναι πολύ "πιασάρικο" για εμάς τους "απ' έξω".

 

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως το θέμα αυτό με τα κολωνάκια, έχει κάνει σε λιγότερο από 2 μήνες, 1.100+ αναγνώσεις...

 

Thanks again ! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.