Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επισκεύη - πλήρωση κενού κάτω από το πάτωμα


 

Recommended Posts

Μαλιστα. Σιγουρεψου οτι δεν εχει ζημια πουθενα στο σπιτι. Εδω καλα καλα ουτε σιδερα δεν εχει η εδαφοπλακα. Κατα τα αλλα επιμενω μην πειραξεις τιποτα, τζαμπα λεφτα θα δωσεις...

 

ΥΓ : Ωραιος ο υδραυλικος, στον αερα η σωληνα...που να ριχνεις αμμους και τετοια τωρα....ειδικα αυτο που εκανε να την πιασει με μπετον σε καποια σημεια, ειναι χειροτερο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει πλάκα επί εδάφους, σε σπίτι, στο κόσμο, που να μην έχει κενό από κάτω. Ο λόγος πολύ απλός, δεν υπάρχει δυνατότητα να γίνει πλήρη συμπύκνωση του μπαζώματος, αυτή έρχεται με το χρόνο μόνο. Διόρθωσε την αποχέτευση σου και μετά ιδανικά θα ήταν να κοπεί η πλάκα γύρω από το άνοιγμα με τροχό για να δημιουργηθεί πρόσωπο στο μπετό ώστε να μπορείς να ανοίξεις τρύπες για να βάλεις σιδεράκια φυτευτά κάνοντας μια εσχάρα. Μετά γέμισε την τρύπα με μπετό κανονικό και τελείωσε το θέμα. Η παλιά πλάκα αφού δεν έχει ριγμάτωση είναι εντάξει, το σημείο της τρύπας θα υποστηριχθεί αφού θα πατήσει στο χώμα και όλα εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
Άμμος θα μπεί στο χαντάκι της αποχέτευσης,
Το βασικό μου πρόβλημα είναι τι να κάνω πρίν ριχτεί η τσιμεντοκονία.
 

Link to comment
Share on other sites

Οχι Γιαννακη μου, αμμος ΕΠΡΕΠΕ να εχει μπει στο χαντακι της αποχετευσης. Να χει βραχει και πατηθει και ΜΕΤΑ να μπει η σωληνα. τωρα ο μαγκας ο δικος σου απλα θα ριξει μεσα στο χαντακι οση αμμο μπορει και σιγουρα οχι σωστα κι αυτο γιατι θα του το χεις που το διαβασες εδω μεσα στο τσαμπα. Η 48ωρη ποσο σου πηγε; Ή ουτε αυτη εβγαλες;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου salpigoal.

Βασικά δεν ξέρω τι εννοείς 48ωρη;

Επίσης επειδή δεν είμαι μηχανολόγος ούτε υδραυλικός, εμπιστεύτηκα έναν συνεργάτη μου στο χώρο που εργάζομαι. Πολύ θα ήθελα να σου απαντήσω σε αυτά που με ρωτάς, αν μπορείς διευκρίνισε;

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη η συζήτηση να πάει στους ιδιώτες, στη χαλαρή-χαλαρή ή και πουθενά ... δεν είναι πάντως για να μείνει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠο την στιγμη που εχεις ελεγξει το σπιτι και δεν παρουσιαζεται κανενα προβλημα και πουθενα σε θεμα ρωγμων, κανε τον σταυρο σου και προχωρα.

 

Δεν εχει νοημα να κανεις τιποτα. Εισαι τυχερος που δεν εχει παθει ζημια γιατι για δαπεδο εχεις μια ψευτοπλακα χωρις καν ουτε ενα πλεγμα μεσα.

Προφανως επαιξε ρολο και το οτι ειναι ισογειο με μικρη επιφανεια, αρα δεν μιλαμε για μεγαλα φορτια.

 

Αν θες να πεταξεις λεφτα για να γεμισεις το κενο απο κατω, καντο. Αλλα δεν θα κερδισεις τιποτα. Το σπιτι υπαρχει και στεκεται οπως λες εδω και 40 χρονια. Τις ισορροπιες του τις εχει βρει...τα φορτια εχουν μοιραστει και αφου δεν εγινε ζημια ΤΟΤΕ δεν προκειται να γινει ουτε τωρα, αρκει οπως σου ειπα και σε προηγουμενο ποστ, να μην προσθεσεις επιπλεον φορτια απο τα υπαρχοντα.

 

Αυτο που λενε ''το μπετον εχει φιλοτιμο'' εχει απολυτη εφαρμογη στην περιπτωση σου. Προχωρα την ανακαινισουλα και να θυμασαι οτι τα λεφτα που δεν εδωσες για μηχανικο, θα τα πληρωσεις μπορει και παραπανω σε ενδεχομενες ζημιες και κακοτεχνιες. Νομος....

Καλη συνεχεια...

 

ΥΓ : Μακαρι να μπορουσες να εβλεπες με καποιον τροπο, την παραμορφωση της πλαστικης σωληνας, μολις την μπαζωσεις παλι. Αν δεν εχεις ριξει τα μπετα, ριξτου ενα χεσιμο και βαλτον να το διορθωσει. Ξερει αυτος τον τροπο τον σωστο....οπως θα το κανε σπιτι του πες του....

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Κάθε κουβέντα στη συζήτηση για μένα έχει ιδιαίτερη σημασία.

 

Υ.Γ: μάλλον κλαίω τα χρήματα που έχω δώσει σε μηχανικό με αυτά που ακούω και μάλλον κ σε υδραυλικό. Υπενθυμίζω μια δεύτερη γνώμη έψαχνα συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που ίσως έχει σημασία και εχω ξεχάσει να το πω είναι ότι το ισόγειο είναι υπερυψωμένο περιπου 1,5 μ στο συγκεκριμένο σημείο. Ίσως υπάρχει και πιο χαμηλά μπετό με πλέγμα κοκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.