Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναγνώριση πτυχίου πολιτικού μηχανικού από εξωτερικό ΔΟΑΤΑΠ


Ramaya

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

Μόλις τελείωσα πολίτικος μηχανικός από το Edinburgh Napier University (Scotland). Η φοιτιση μου ήταν στο 5ετες πρόγραμμα MEngCivil Engineering, στο οποίο και εισαχθείσα κατευθείαν στην αρχή του 2ου έτους καθώς είχα περάσει σχεδόν 2 χρονιά από μαθήματα στην αντίστοιχη σχολή του Edinburgh University.  

Θα ήθελα αν κάποιος έχει εμπειρία να μου πει τι πρέπει να περιμένω από μαθήματα από το ΔΟΑΤΑΠ.  

Να σημειώσω εδώ ότι όπου μπορούσα έπαιρνα τις επιλογές για μαθήματα που θα χρειαζόντουσαν στην Ελλάδα τύπου StructuralDynamics & Earthquake design to Eurocode 8 κλπ.  Επίσης και η πτυχιακή μου ήταν πάνω στην σχεδίαση και απόδοση κατασκευών ενισχυμένων εσωτερικά με πολυμερούς μπάρες, για την οποία πραγματοποίησα κανονικά πειράματα και εξέδωσα ενδοπανεπιστιμιακα και ένα μικρο άρθρο.  

Τέλος, την σχολή την τέλειωσα με Master of Engineering (MEng) with First Class (70+) in Civil Engineering καθως και η πτυχιακή μου βραβεύτηκε ως το καλύτερο project από το έτος μου. 
Προς θεού αυτά δεν σας τα γράφω για να δείξω κατι, ζητώ εκ των πρότερων συγνώμη αν σε κάποιους φανεί αυτό. Άπλα θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος έχει εμπειρία στο αν θα παίξουν ρόλο στην αναγνώριση του πτυχίου μου. 

Ευχαριστώ  :smile:  :smile: 

Link to comment
Share on other sites

κάτσε εκεί που είσαι χωρίς καμιά αμφιβολία, για την αναγνώριση (αν σου χρειαστεί σε καμιά 30αρια χρόνια) ας βοηθήσει κάποιος άλλος συνάδελφος. Εγώ θα έστελνα κανένα γράμμα στο ΔΟΑΤΑΠ ότι μετά και τις τελευταίες εξελίξεις μάλλον θα πρέπει να κλείσουν γιατί δεν έχουν πλέον λόγο ύπαρξης. Ποιος θα έρθει να αναγνωρίσει πτυχίο από το εξωτερικό για να εργαστεί στην Ελλάδα? Ούτε ως ανέκδοτο. Σήμερα άκουγα για περιπτώσεις που πέρασαν πανελλήνιες και κοιτάνε να φύγουν εσπευσμένα για σπουδές εξωτερικό! Και πολύ καλά θα κάνουν.

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε αδελφέ λες και όλοι θελουν να ζήσουν έξω. Δεν ειναι λογικη αυτη δηλαδη αν ο άλλος επιθυμεί να έρθει ελλαδα τι του λες;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

του λέω καλοπροαίρετα τη γνώμη μου και προτρέπω όποιον συνάδελφο μπορεί να τον βοηθήσει στην αναγνώριση να το κάνει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα είναι ότι αν είχα την δυνατότητα αύριο το πρωί θα ήθελα να ήμουν στην χώρα μου. Την αναγνώριση την θέλω πάνω από όλα για την δικιά μου ηρεμία να ξέρω ότι αν μου δοθεί η ευκαιρία θα μπορώ να γυρίσω αν το θέλω.

 

Για τα μαθήματα ρωτάω ακριβός επειδή θα είμαι στο εξωτερικό και δεν θα μπορώ εύκολα να έρθω. 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά εγω απο Αγγλία με Beng+MSc έγραφα 5 μαθήματα στο ΕΜΠ. Για την περιπτωση σου δεν μπορω να σου πω στάνταρ. Το δείγμα λεει οτι πας για 3-5 μαθήματα αλλα δεν αποκλείεται και λιγότερα. Πάντως κάντο και μην το αφήσεις δεν ειναι τραγικό πιάνεις τους καθηγητές βρίσκεις σημειώσεις και περνάς

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η κρίση θα δικαιώσει όλους τους μηχανικούς από Βουλγαρία και Ρουμανία που έτρεξε το ΤΕΕ να τους δώσει άδεια και τώρα μην έχοντας άλλη επιλογή και αφού στέρησαν αντικείμενο από τους υπόλοιπους πραγματικούς Πολυτεχνίτες, θα έχουν όλη την ευκαιρία και δυνατότητα να διαπρέψουν στους τομείς της μηχανικής ανά τον κόσμο!

 

Οι μόνοι που δικαιώνονται στην Ελλάδα είναι κάποι τύποι του στυλ "είμαι μηχανικός... αλλά της πιάτσας" που είχα γνωρίσει κάποτε κάποιον σκιντζή να μου αναφέρει..

Edited by dzois1985
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η κρίση θα δικαιώσει όλους τους μηχανικούς από Βουλγαρία και Ρουμανία που έτρεξε το ΤΕΕ να τους δώσει άδεια και τώρα μην έχοντας άλλη επιλογή και αφού στέρησαν αντικείμενο από τους υπόλοιπους πραγματικούς Πολυτεχνίτες, θα έχουν όλη την ευκαιρία και δυνατότητα να διαπρέψουν στους τομείς της μηχανικής ανά τον κόσμο!

 

Συμφωνώ!! Αν είναι ποτέ δυνατόν να υπάρχουν μηχανικοί στον πλανήτη γη που έχουν τελειώσει σχολές πέραν ελληνικών πολυτεχνείων!!! Έρχονται και οι μετανάστες και μας παίρνουν τις δουλειές.... [sic!]

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η κρίση θα δικαιώσει όλους τους μηχανικούς από Βουλγαρία και Ρουμανία που έτρεξε το ΤΕΕ να τους δώσει άδεια και τώρα μην έχοντας άλλη επιλογή και αφού στέρησαν αντικείμενο από τους υπόλοιπους πραγματικούς Πολυτεχνίτες, θα έχουν όλη την ευκαιρία και δυνατότητα να διαπρέψουν στους τομείς της μηχανικής ανά τον κόσμο!

 

:D :D 

 

Η κουβέντα τώρα: Στην Ελλάδα δεν γυρίζω η συντέλεια του κόσμου να γίνει!!!

 

Δικαιολογημένα.

 

Χαίρομαι για αυτήν την εξέλιξη. Εύχομαι ότι καλύτερο! :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.