Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσθήκη ορόφου σε τακτοποιημένο ισόγειο


Dafni Spathara

Recommended Posts

ενδέχεται ο Da-mi να έχει ένα δίκιο. Δεν είναι ...σίγουρο,αν εξαιρείται οριστικά.

Οπότε θα έπρεπε να έβλεπε Μηχανικό. Ισως το forum να βοηθούσε. Δεν είναι σίγουρο όμως. Δεν είναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα,

αν έχει ασχοληθεί κάποιος με αντίστοιχη περίπτωση...θα ήθελα τα φώτα του....εγώ έχω την εξής περίπτωση: 

ισόγεια κατοικία η οποία είχε κάποια οικοδομική άδεια, αλλά λόγω διαφορετικής θέσης τακτοποιήθηκε από συνάδελφο με Ν.4178/13 ως «χωρίς Ο.Α.», τμήμα της κατοικίας ως ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1 και το υπόλοιπο ως ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5 ενώ τακτοποιήθηκαν και διάφορες αποθήκες εντός οικοπέδου ως ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3.

Τι πρέπει να ελέγξω εγώ?

Οι σκέψεις μου είναι οι εξής....με ΔΕΔΟΜΕΝΑ ότι στατικά έχω ήδη ελέγξει ότι το κτίσμα επαρκεί για προσθήκη και εφόσον έχω πολλή περίσσεια δόμησης:

πρέπει να ελέγξω αν οι αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια είναι σωστές, αν όχι σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω προσθήκη καθ'ύψος,σωστά?

Αν οι αποθήκες είναι χύμα μέσα στο οικόπεδο και δεν τηρούνται οι αποστάσεις (Δ)  που πρέπει ανάμεσα σε κτίσμα και αποθήκες, τότε πρέπει να γκρεμισθούν οι αποθήκες ή εφόσον είναιτακτοποιημένες τις αφήνω ως έχουν?

Τέλος, αφού τμήμα του ισογείου είναι κατηγορία 5....που σημαίνει διατήρηση για 30 χρόνια, μπορώ να κάνω εγώ προσθήκη?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Προσθήκη καθ' ύψος μπορείς να κάνεις εφόσον:

α)Τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις, δηλαδή υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, ύψους, τηρούνται οι πλάγιες αποστάσεις κλπ.

β)Το ισόγειο τμήμα του κτιρίου έχει εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης και άρα θεωρείται νομίμως υφιστάμενο (κατηγορίες 1-4). Σε τμήμα που έχει απλώς ανασταλεί η διαδικασία κατεδάφισης δεν μπορείς να κάνεις προσθήκη καθ' ύψος γιατί θα σου πει κάποιος, τι θα γίνει μετά απο 30 χρόνια που θα πρέπει να έρθω να γκρεμίσω το ισόγειο (λέμε τώρα). Οπότε δεν γίνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Οκ κατάλαβα αυτό που λες....ερώτηση:
αν πω ότι χτίζω μόνο πάνω από την κατοικία κατηγορίας 1, τότε:

εφόσον τμήμα της είναι εντός προκηπίου και τμήμα της είναι εντός δ, μπορώ να χτίσω με περίγραμμα ορόφοπυ τέτοιο ώστε να μην είμαι ούτε στο προκήπιο ούτε στο δ?

Link to comment
Share on other sites

Δες το άρθρο 23 του ΝΟΚ+τεχνικές οδηγίες:

"Ειδικά για τα κτίρια της παραγράφου 1.δ. του άρθρου 23 του παρόντος νόμου (τακτοποιημένα) η επέκταση καθ' ύψος επιτρέπεται να εκτείνεται έως το νόμιμο περίγραμμα αυτών όπου αυτό ορίζεται ως το τμήμα εκείνο το οποίο δεν αντίκειται είτε στις ισχύουσες διατάξεις είτε σε εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του, εάν αυτές είναι ευμενέστερες"

Προσθήκη καθ' ύψος μπορείς να κάνεις στο τμήμα που δεν είναι σε προκήπιο ή Δ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 7/4/2020 at 3:42 ΜΜ, danaikaterina said:

Δες το άρθρο 23 του ΝΟΚ+τεχνικές οδηγίες:

"Ειδικά για τα κτίρια της παραγράφου 1.δ. του άρθρου 23 του παρόντος νόμου (τακτοποιημένα) η επέκταση καθ' ύψος επιτρέπεται να εκτείνεται έως το νόμιμο περίγραμμα αυτών όπου αυτό ορίζεται ως το τμήμα εκείνο το οποίο δεν αντίκειται είτε στις ισχύουσες διατάξεις είτε σε εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του, εάν αυτές είναι ευμενέστερες"

Προσθήκη καθ' ύψος μπορείς να κάνεις στο τμήμα που δεν είναι σε προκήπιο ή Δ.

Καλησπέρα

Το ίδιο ισχύει και για προσθήκη στέγης? (ΜΗ υποχρεωτική, ούτε προβλεπόταν)

Έχω περίπτωση 2οροφου με άδεια προ 75 και κάποιες αυθαιρεσίες από κατασκευής και θέλουν να κάνουν στέγη. Όμως το κτίριο είναι πάνω στη ρυμοτομική. Τότε δεν υπήρχε προκήπιο. Σήμερα, μετά την πράξη εφαρμογής έχω προκήπιο 3 μέτρα. Δε μπορώ να κατασκευάσω στέγη στην περιοχή του προκηπίου? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας, έχω ένα θέμα λίγο αρκετά σύνθετο. 

Θέλω να κάνω προσθήκη σε κτίριο με 4 οριζόντιες ιδιοκτησίες, εκ των οποίων 1) η μία είναι δικαίωμα υψούν σε μελλοντικό όροφο (50τμ σύμφωνα με τα συμβόλαια), 2) ένα κατάστημα στο ισόγειο, 3) ένα διαμέρισμα υμιπόγειο και 4) ένα διαμέρισμα ορόφου, όλες του ίδιου ιδιοκτήτη. Η άδεια του κτιρίου είναι του 1989. Η υπολειπόμενη δόμηση είναι 150τμ σύμφωνα με το διάγραμμα κάλυψης του 1989.

Επίσης έχουν γίνει οι εξής νομιμοποιήσεις:

i) Στο 2) το κατάστημα, έχει γίνει πατάρι 70τμ εντός όγκου καταστήματος, και 15τμ στο υπόγειο (εντός περιγράμματος κτιρίου-κάλυψης)

ii) Στο 3) 15τμ επέκταση διαμερίσματος (εντός κάλυψης)

iii) 5τμ εξωτερικό λεβητοστάσιο

Οι παραπάνω νομιμοποιήσεις περιγράφονται στα συμβόλαια αλλά η συμβολαιογράφος είχε μόνο 2 από τα 5φυλλα (δεν ξέρω πως και γιατί περιγράφονται τα υπόλοιπα) και ως μηχανικός του νέου ιδιοκτήτη δεν έχω και δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στις άλλες 2 προγενέστερες νομιμοποιήσεις. 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Θα λάβω υπόψη μου για την προσθήκη όλη την υπολειπόμενη δόμηση (150τμ) από το διάγραμμα κάλυψης του 1989; ή θα πρέπει να αφαιρέσω τα νομιμοποιημένα όλα όπως περιγράφονται στα συμβόλαια; 

2) Κι αν όχι όλα, ποια θα λάβω υπόψη μου για να αφαιρέσω για να βγάλω την υπολειπόμενη δόμηση;

     α) Θα λάβω υπόψη μου το πατάρι της οριζόντιας ιδιοκτησίας 2) του καταστήματος (που πλέον εξαιρείται της δόμησης);

     β) την επέκταση του υπογείου του καταστήματος (από τη στιγμή που το υπόγειο δεν είναι κύριος χώρος και δεν μετράει στη δόμηση);

 

3) Επίσης στο νέο διάγραμμα κάλυψης, θα αφαιρέσω το κλιμακοστάσιο που είχε μετρηθεί στα δομήσιμα στο προγενέστερο διάγραμμα κάλυψης;

 

Ευχαριστώ,

 

 

Link to comment
Share on other sites

   Ολες οι τακτοποιησεις/νομιμοποιησεις, εγιναν απο εναν, ο οποιος ειχε κρατησει,  με βαση την συσταση , το δικαιωμα στον αερα. Αρα αφαιρουνται απο τον αχτιστο σδ.

[ποιος ειναι αυτος που λες και ως μηχανικός του νέου ιδιοκτήτη]

Ποια πραξη εγινε και πότε;

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.