Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες ρυθμίσεις και επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας για τους ασφαλισμένους του ΕΤΑΑ (ΤΣΜΕΔΕ)


Engineer

Recommended Posts

Νομίζω ότι για όσους είναι πάνω από 10 χρόνια είναι περίπου 2000 ευρώ το εξάμηνο... Και πριν από αυτή τη διάταξη έδινα 1925 ευρώ. Τρομερή ευκολία :mrgreen:

 

Πάντως έχω την απορία τι νόημα έχει η 1η Κατηγορία άνω 5ετιας αφού ο μηχανικός με το που κάνει εγγραφή στο ΤΕΕ ξεκινάει να μετράει κ ο χρόνος στο ΤΣΜΕΔΕ 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά με την 1η κατηγορία ανω και κάτω της πενταετίας δείχνουν κατάφορα την κοροιδία του ΤΣΜΕΔΕ απέναντι μας. Στο ΤΕΒΕ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ελπίζω να μην ισχύσει τελικά και εδώ. ¨Οπως δείχνουν τα πράματα από πληροφορίες μου, οι αιτήσεις για μειώσεις θα αναρτηθούν αρχές Αυγούστου στο site του ΤΣΜΕΔΕ και τα ειδοποιητήρια τέλος του μήνα. Τώρα το τι μειώσεις θα γίνουν, θα φανεί. Θεωρώ πως ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τέτοιο κολοχανίο που είναι. Πάντως τα χρήματα που θα πρέπει να καταβάλουμε θα είναι σίγουρα περισσότερα από τους άλλους επαγγελματίες που ανήκουν στον ΕΤΑΑ (δικηγόροι και σία) και αυτό αποτελεί κατάφορη αδικία. Επίσης είναι τσάμπα λεφτά καθώς έχουμε τις ίδιες παροχές με τους άλλους και πολύ σύντομα θα γίνει και η οριστική ενοποίηση των ταμείων. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τέτοια λύσα και κακία ειδικά με τους νέους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

1η κατηγορια ανω 5ετιας

 

ΕΙΣΦΟΡΕΣ/6μηνο

ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΝΟΙΑ ΥΓΕΙΑ ΕΙΔ. ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΥΝΟΛΟ

 832,02 249,60 166,38 268,32 499,20 60,00 2075,52

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

Άρα κατεβαίνουμε δύο ασφαλιστικές κατηγορίες και από τα 1925 ευρώ το μήνα θα πληρώνουμε 2075 ευρώ...

 

Αυτά μόνο στους μηχανικούς μπορούν και τα κάνουνε!!!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Ειμαστε τοσο μπουρδελο που καλουμαστε να πληρωσουμε 400Ε γ@μισιατικα το μηνα και δεν μπορουμε να βρουμε πουθενα πως σκ@τα υπολογιζονται αυτα τα 400Ε.

 

 

Τα έχω πει και σε παλιότερο ποστ φίλε terry

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω για πλακα εχω ρωτησει στο τοπικο ΤΣΜΕΔΕ καμια 10αρια φορες.

 

Κανεις δεν ξερει, ουτε εχουν καποιον πινακα.

Η απαντηση ειναι "οτι βγαζει η μηχανογραφηση".

Η μεγαλυτερη πλακα ηταν, οταν για 2 μερες με χρεωσαν ολοκληρο το εξαμηνο ανω 5ετιας.

2 ωρες ψαχναμε, τελικα τα πληρωσα και ξεμπερδεψα.

 

Ειναι δυνατον το 2015 να μην μπορουμε να πληρωσουμε οτι ποσο θελουμε εναντι??

Ειναι δυνατον ολες οι ρυθμισεις να πανε με παγια εντολη στην ΕΤΕ ή Αττικα??

Ειναι δυνατον να μην μπορω να πληρωσω οσες δοσεις θελω μαζεμενες?

 

Ασε γιατι θα πω καμια βαρια...

Link to comment
Share on other sites

Στα άλλα ταμεία του ΕΤΑΑ το ίδιο μπάχαλο είναι? Εκεί έχει άραγε 1η ασφαλιστική κατηγορία για κάτω πενταετίας και άνω ή μόνο σε εμάς γίνονται αυτά. Ξέρει κάποιος πόσα θα πληρώνει ένας δικηγόρος 10ετίας αν κατέβει στην 1η κατηγορία? Είμαι σίγουρος οτι δεν θα πληρώνει πάντως 2075 ευρώ σαν εμάς!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.