Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέες ρυθμίσεις και επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας για τους ασφαλισμένους του ΕΤΑΑ (ΤΣΜΕΔΕ)


Engineer

Recommended Posts

Εγώ θα τολμήσω το εξής παρανοϊκό:
Δεδομένου ότι τα νούμερα του πίνακα https://akea2011.fil...eisfores_12.jpg βγάζουν νόημα για τις μέχρι τώρα εισφορές μας (και άρα θα τα θεωρήσω σωστά),
και το ότι το άρθρο λέει: 
 

Οι νέοι ασφαλισμένοι του ΕΤΑΑ που ασκούν ελεύθερο επάγγελμα αποκτούν δικαίωμα υπαγωγής σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία και δύνανται να παραμείνουν σε αυτή μέχρι 31/12/2016. Κατ’ εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 44 παρ. 15 του ν.3986/2011, οι νέοι ασφαλισμένοι του ΕΤΑΑ υπάγονται σήμερα υποχρεωτικά, βάσει του χρόνου ασφάλισής τους, στην 1η, 2η ή 3η ασφαλιστική κατηγορία, ενώ στις λοιπές ανώτερες ασφαλιστικές κατηγορίες (4η έως 14η ασφαλιστική κατηγορία) έχουν υπαχθεί προαιρετικά κατόπιν σχετικής αίτησης. Ως εκ τούτου με τη νέα ρύθμιση όσοι βρίσκονται στη 2η ασφαλιστική κατηγορία μπορούν να επιλέξουν την υπαγωγή τους στην 1η ασφαλιστική κατηγορία, ενώ όσοι βρίσκονται στη 3η ασφαλιστική κατηγορία μπορούν να επιλέξουν την υπαγωγή τους στην 1η ή στην 2η ασφαλιστική κατηγορία.

 

 

 

 

καταλήγω στο πολύ βολικό για εμένα συμπέρασμα ότι η εγκύκλιος δίνει τη δυαντότητα να παρακαμθεί ο παράγοντας του χρόνου ασφάλισης ως περιορισμός-όρος κατάταξης σε κατηγορία ασφάλισης, και μπορούμε να ζητήσουμε υπαγωγή στην 1η κατηγορία με μηνιαίες εισφορές από 172,59 χωρίς προσαύξηση!
Και επειδή από καιρό λέω ότι και τα 200 το μήνα είναι πάρα πολλά αυτή τη στιγμή, πιστεύω ότι σε κάτι τέτοιο θα πάμε! (και γ@μώ τα επιχειρήματα ε?)
Διαφορετικά πιστεύω ότι και το Ταμείο-τομέας πάει για άμεσο φούντο!

Edited by AKK
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη κατηγορια δεν ειναι κοντά στο χιλιαρικο; Τι ειναι αυτα τα ποσά που λετε; Η πας 1η η δεν πας...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δειτε στο link που παραθετω

 

http://www.tsmede.gr/LinkClick.aspx?fileticket=%2Frf0E3JzeJ8%3D

 

1η και 2η ασφαλιστικη κατηγορια για ανω και κατω 5ετιας...

 

Αν βγαλεις την ειδικη προσαυξηση (προσωπικα ειχα ηδη ζητησει αφαιρεση της εξ αρχης), τοτε στην 1η ασφαλιστικη ανω 5ετιας βγαινει 1.576,32€ και στη 2η ασφαλιστικη κατηγορια επισης ανω 5ετιας βγαινει 1.924,74€ το εξαμηνο...

 

Διαλιεχτι...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα ηξερα πως ενεργοποιειτο αυτοματως, ομως δεν ξερω τι θα ισχυσει...

Κατω 10ετιας ειμαι οποτε δε μπορω να σε βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

Οι κατηγορίες προυπήρχαν του νόμου που προβλέπει την μεταταξη σε μεγαλύτερη καθε 3 χρόνια, γι' αυτό τυπικά υπάρχει αυτό που συμβαίνει με το πάνω/κάτω πενταετίας.

Η πρώτη κατηγορία είναι αυτό που πληρώναμε μέχρι και το 2014Α, δηλαδή τα 2000 ευρώ. Το "κάτω πενταετίας" είναι μια εξτρα εκπτωση για τους νέους, δεν είναι κατηγορία. Αρα πρακτικά για όσους κανονικά θα πήγαιναν στην τρίτη κατηγορία, δηλαδή 3000 το εξάμηνο, δινεται η ευκαιρία να πληρώσουν 2000, τουλάχιστον για τα 4 εξάμηνα του 15/16 (μετά βλέπουμε... εδω δεν ξέρουμε ούτε που θα πληρώνουμε, ούτε σε τι νόμισμα θα πληρώνουμε τοτε).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η ειδική προσαύξηση για όσους είναι πάνω απο 10 χρόνια είναι υποχρεωτική?

Πάνω απο 10 χρονια και αφου εχεις συμπληρώσει τα 35 χρονια. Πρεπει να ισχύουν και τα 2 για να μπει..

Το παράδοξο με εμένα ειναι οτι ενω εχω συμπληρώσει την ηλικία δεν εχω τα 10 χρονια μιας και γράφτηκα αργότερα :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε συνάδελφοι ότι χρωστάμε και αναδρομικά. Το παραθέτω όπως το διάβασα, μη με ρωτήσετε μόνο τη κατάλαβα. Απλά ελπίζω ότι αυτό το ισόποσες μηνιαίες δόσεις  δε σημαίνει ότι για τα επόμενα 3,5 χρόνια κάποιος θα πληρώνει τρέχουσες εισφορές, αναδρομικά και ρυθμισμένες δόσεις μαζί :shock: .

 

Παλαιοί και Νέοι Ασφαλισμένοι – Ρύθμιση οφειλών από την εφαρμογή του ν.3986/2011 Επίσης προβλέπεται ευνοϊκό καθεστώς εξόφλησης οφειλών των ασφαλισμένων του ΕΤΑΑ που αφορούν το χρονικό διάστημα από 1/7/2011 μέχρι 31/12/2014, οι οποίες οφείλονται αποκλειστικά στην εφαρμογή των ανωτέρω διατάξεων του ν.3986/2011. Συγκεκριμένα οι οφειλές αυτές εξοφλούνται σε ισόποσες μηνιαίες δόσεις, χωρίς την επιβολή των προβλεπόμενων ποινών λόγω καθυστέρησης εξόφλησής τους. Επισημαίνεται ότι οι οφειλές που ρυθμίζονται κατά τον ανωτέρω τρόπο αφορούν αποκλειστικά τα πρόσθετα ποσά εισφορών που έπρεπε να καταβληθούν λόγω της εφαρμογής των ρυθμίσεων του ν.3986/2011, δηλαδή οφειλές λόγω μη καταβολής της πρόσθετης εισφοράς για τους παλαιούς ασφαλισμένους και λόγω της υποχρεωτικής μετάταξης σε ανώτερη ασφαλιστική (υποχρεωτική υπαγωγή στη 2η ασφαλιστική κατηγορία). Λοιπά ποσά οφειλών από ασφαλιστικές εισφορές που αντιστοιχούν στην εν λόγω χρονική περίοδο δεν υπάγονται στην παρούσα ρύθμιση.

 


Link to comment
Share on other sites

@inzaghi
Ο πίνακας που παραθέτεις (και τον έχω βρει και εγώ στην αγωνιώδη προσπάθεια να καταλάβω τί γίνεται) ενώ έχει τη "σφραγίδα" του ΤΣΜΕΔΕ έχει ένα βασικό πρόβλημα ότι δεν μπορώ να εντοπίσω τις εισφορές που πλήρωσα μέχρι και το Β εξάμηνο του 2014 (1924 Ευρώ, είμαι του 2006 χωρίς προσαύξηση)! Εσύ και οι υπόλοιποι συνάδελφοι, τις βρήκατε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.