Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες ρυθμίσεις και επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας για τους ασφαλισμένους του ΕΤΑΑ (ΤΣΜΕΔΕ)


Engineer

Recommended Posts

@inzaghi

Ο πίνακας που παραθέτεις (και τον έχω βρει και εγώ στην αγωνιώδη προσπάθεια να καταλάβω τί γίνεται) ενώ έχει τη "σφραγίδα" του ΤΣΜΕΔΕ έχει ένα βασικό πρόβλημα ότι δεν μπορώ να εντοπίσω τις εισφορές που πλήρωσα μέχρι και το Β εξάμηνο του 2014 (1924 Ευρώ, είμαι του 2006 χωρίς προσαύξηση)! Εσύ και οι υπόλοιποι συνάδελφοι, τις βρήκατε?

Συνάδελφε εσυ πλήρωσες τη 2η ασφαλιστική κατηγορια με τις νέες τιμές χωρίς φυσικά την ειδική προσυαξηση. Το ποσό που πλήρωσες είναι (423,1-102,32)*6.

Εξηγω για να καταλαβαίνουν όλοι την πράξη. Τα 423,1€ είναι οι αυξημένες εισφορές της 2ης κατηγορίας με την ειδική προσαυξηση. Επειδή δεν την έχεις αυτήν αφαιρούνται απο το πλήρες ποσό τα 102,32 μηνιαίως που αντιστοιχούν σε αυτήν.

Απλά ο παρακάτω ο πίνακας που κυκλοφορεί απο το 2011 δεν περιέχει την μετα (πολύ πονηρα φτιαγμένη) νέα 1η ασφαλιστική κατηγορία άνω 5ετίας... Ο λόγος που έγινε αυτή η κατηγορία είναι προφανής...για να πληρώνουμε περισσότερα :sad: ...

 Untitled-1.jpg

Edited by Gauss
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Με αυτες, ναι, βγαινει ακρη.

 

Με αυτες που εχει στη σελιδα του ΤΣΜΕΔΕ δεν βγαινει...

 

 

Συναδελφε υπαρχει και αλλο θεμα.

πχ βλεπω εδω οτι 2η Κατηγορια (ανω 5ετιας) ειναι απο 5 εως 8 χρονια.

Σε αλλο πινακα φαινεται οτι η 2η Κατηγορια (ανω 5ετιας) ειναι απο 5 εως 6 χρονια και μετα πας στην 3η (αυτο ειναι μαλλον το σωστο).

 

ΥΓ. Το οτι ειμαστε 20 μηχανικοι και δεν βγαζουμε ακρη σε κατι ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ εχει δυο ερμηνειες:

1. Ειμαστε ολοι στοκοι

2. Στο ΤΣΜΕΔΕ και στο Υπ. Εργασιας ειναι ολοι στοκοι

.......

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@inzaghi

Ο πίνακας που παραθέτεις (και τον έχω βρει και εγώ στην αγωνιώδη προσπάθεια να καταλάβω τί γίνεται) ενώ έχει τη "σφραγίδα" του ΤΣΜΕΔΕ έχει ένα βασικό πρόβλημα ότι δεν μπορώ να εντοπίσω τις εισφορές που πλήρωσα μέχρι και το Β εξάμηνο του 2014 (1924 Ευρώ, είμαι του 2006 χωρίς προσαύξηση)! Εσύ και οι υπόλοιποι συνάδελφοι, τις βρήκατε?

Εισαι στη 2η ασφαλιστικη κατηγορια, ανω 5ετιας.

Πληρωσες μηνιαιως 423,11€ μειον την ειδικη προσαυξηση 102,32€ ητοι 320,79€

Επι 6 μηνες προκυπτει 1924,74€  8-)

Καλημερες!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτες, ναι, βγαινει ακρη.

 

Με αυτες που εχει στη σελιδα του ΤΣΜΕΔΕ δεν βγαινει...

Απλά στου τσμέδε υπάρχει και η 1η ασφαλιστική κατηγορία άνω 5 ετίας το νόημα της οποίας είναι προφανές...

Στην ουσία τώρα όσοι μεταπηδήσουν στην 1η ασφαλιστική κατηγορία θα πληρώνουν για 2 χρόνια 345.92€ το μήνα αν έχουν την ειδική προασυξηση και κάτι λιγότερο αν δεν την έχουν (δεν έχω βρει το ακριβές ποσό για αυτό δεν το αναφέρω).

Link to comment
Share on other sites

+οο terry για το ΥΓ
Μπράβο και στον Gauss για την επιπέδου Gauss ανάλυση του θέματος!

 

Από εκεί και πέρα, γιατί είμαστε τόσο large εμείς οι μηχανικοί και απλά περιμένουμε να μας πούνε τί θα πληρώσουμε για να πάμε να το πληρώσουμε, δεν το πιάνω!

Και επιπλέον αυτό που είμαι 32 και πληρώνω παραπάνω ασφάλεια από τον 52χρονο, επίσης δεν το πιάνω!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Με αυτες, ναι, βγαινει ακρη.

 

Με αυτες που εχει στη σελιδα του ΤΣΜΕΔΕ δεν βγαινει...

 

 

Συναδελφε υπαρχει και αλλο θεμα.

πχ βλεπω εδω οτι 2η Κατηγορια (ανω 5ετιας) ειναι απο 5 εως 8 χρονια.

Σε αλλο πινακα φαινεται οτι η 2η Κατηγορια (ανω 5ετιας) ειναι απο 5 εως 6 χρονια και μετα πας στην 3η (αυτο ειναι μαλλον το σωστο).

 

ΥΓ. Το οτι ειμαστε 20 μηχανικοι και δεν βγαζουμε ακρη σε κατι ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ εχει δυο ερμηνειες:

1. Ειμαστε ολοι στοκοι

2. Στο ΤΣΜΕΔΕ και στο Υπ. Εργασιας ειναι ολοι στοκοι

.......

Είμαστε όλοι εμείς στόκοι που τους ανεχόμαστε και τους πληρώνουμε κιόλας.

Επιτρέψτε μου ένα παλιό ανέκδοτο πρωϊνιάτικα για να χαλαρώσουμε νομίζω κατάλληλο σε αυτο που αναφέρει ο συνάδελφος...

 

Η υπόθεσις μας υπενθυμίζει το ανέκδοτο που ένας "τρελλός" οδηγώντας στο αντίθετο ρεύμα στην Πανεπιστημίου "διπλής κατευθύνσεως" ακούει την έκτακτη ραδιοφωνική ενημέρωση προς τους οδηγούς:"Προσοχή!Προσοχή! Ένας τρελλός οδηγεί στο αντίθετο ρεύμα".Κι αυτός γελώντας,χα χα χα! μονολογεί."Μα είναι χιλιάδες οι τρελλοί!", γιατί τους έβλεπεν ο ίδιος όλους στο αντίθετο ρεύμα...

Edited by Gauss
Link to comment
Share on other sites

Δειτε στο link που παραθετω

 

http://www.tsmede.gr/LinkClick.aspx?fileticket=%2Frf0E3JzeJ8%3D

 

1η και 2η ασφαλιστικη κατηγορια για ανω και κατω 5ετιας...

 

Αν βγαλεις την ειδικη προσαυξηση (προσωπικα ειχα ηδη ζητησει αφαιρεση της εξ αρχης), τοτε στην 1η ασφαλιστικη ανω 5ετιας βγαινει 1.576,32€ και στη 2η ασφαλιστικη κατηγορια επισης ανω 5ετιας βγαινει 1.924,74€ το εξαμηνο...

 

Διαλιεχτι...

 

 

Aυτή φαίνεται να είναι η πιο σωστή και τεκμηριωμένη ανάλυση για την 1η ασφαλιστική κατηγορία άνω 5ετίας...

Αλλά από την άλλη ας περιμένουμε τι θα πει κι μηχανοργανωση? Γιατί μόνο αυτή ξέρει όπως φαίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

 Λέει το άρθρο:

Κατ’ εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 44 παρ. 15 του ν.3986/2011, οι νέοι ασφαλισμένοι του ΕΤΑΑ υπάγονται σήμερα υποχρεωτικά, βάσει του χρόνου ασφάλισής τους, στην 1η, 2η ή 3η ασφαλιστική κατηγορία, ενώ στις λοιπές ανώτερες ασφαλιστικές κατηγορίες (4η έως 14η ασφαλιστική κατηγορία) έχουν υπαχθεί προαιρετικά κατόπιν σχετικής αίτησης

 

 

 

Λέει το http://www.tsmede.gr/LinkClick.aspx?fileticket=%2Frf0E3JzeJ8%3D στο κάτω μέρος της σελίδας

 

Η μετάταξη σε ασφαλιστική κατηγορία ανά 3ετία και μέχρι την 14η είναι υποχρεωτική

 

 

 

Μηχανικοί ρε...πρακτικοί άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με τις προσαυξήσεις απο 1/7/2011 και μετά? Εν τέλει η μείωση δύο κατηγοριών είναι για να δεχτούμε πιό έυκολα τις προσαυξήσεις? Και μετά τί? Μετά τις 31/12/2016 το παλούκι ποιός θα το πληρώσει όχι οτι υπάρχει περίπτωση να πληρώσουμε τα υπάρχοντα, απλά δεν υπάρχει σάλιο. Δέν υπάρχουν δουλειές και αυτές που υπήρχαν δέν πληρώνουν οπότε γιατί μιλάμε? Αν δέν έχεις να πληρώσεις και κυρίως δεν διαμαρτύρεσαι τότε σε τί ωφελεί ο υπολογισμός των τρέχουσων εισφορών με +/- 2 ασφαλιστικές κατηγορίες, απλά δεν έχεις.... Τις καλημέρες μου σε όλους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.