Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες ρυθμίσεις και επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας για τους ασφαλισμένους του ΕΤΑΑ (ΤΣΜΕΔΕ)


Engineer

Recommended Posts

Σχετικά με την επιλογή κατώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας το ΤΣΜΕΔΕ έβγαλε εδώ την παρακάτω ανακοίνωση ... με πολύ μεγάλη δόση δημιουργικής ασάφειας ...  :grin:

 

Αν κάποιος κατάλαβε ότι η ανακοίνωση αυτή δίνει οδηγίες για τον τρόπο-διαδικασία επιλογής της κατώτερης κατηγορίας, πέραν της προυπόθεσης που αναφέρει, ας με ενημερώσει ... κι εμένα που δεν το κατάλαβα .... 

 

Ρε πουσ..... μου μια ανακοίνωση της προκοπής δεν μπορούν να βγάλουν ... όλες είναι Προκόπης .... κατά το έμεινε Παυλόπουλος ....

post-2272-0-03263500-1438159434_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλά επισημαίνει το γεγονός πως όποιος θέλει να πέσει κατηγορία (όποτε γίνει αυτό), θα πρέπει αναγκαστικά ή να μην οφείλει ή να έχει υπαχθεί στη ρύθμιση των 100 δόσεων.

Οπότε εμμέσως λέει να τρέξουμε να κάνουμε ρύθμιση 100 δόσεων για να μπορούμε να πέσουμε κατηγορία.

Εγώ αυτό κατάλαβα από το ομολογουμένως κακογραμμένο κείμενο ανακοίνωσης.

 

ΥΓ: να υποθέσω πως ο ολοκαίνουριος κλιματισμός στο νέο σύγχρονο σπίτι μας στο κέντρο της Αθήνας δεν λειτουργεί και η ζέστη τους έχει βαρέσει κατακούτελα;

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Απλά επισημαίνει το γεγονός πως όποιος θέλει να πέσει κατηγορία (όποτε γίνει αυτό), θα πρέπει αναγκαστικά ή να μην οφείλει ή να έχει υπαχθεί στη ρύθμιση των 100 δόσεων.

Οπότε εμμέσως λέει να τρέξουμε να κάνουμε ρύθμιση 100 δόσεων για να μπορούμε να πέσουμε κατηγορία.

 

Ακριβώς αυτό λένε. 

Αντί να δώσουν λεπτομέρειες για το θέμα (κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία) ουσιαστικά "πιέζουν" για να έρθει ο κόσμος και να ρυθμίσει οφειλές.

Link to comment
Share on other sites

Αν δώσουν λεπτομέρειες για το θέμα (π.χ. ότι μηχανικός 10ετίας που δίνει 1925 ευρώ με τις παλιές εισφορές θα κατέβει δύο κατηγορίες και θα δίνει 2075 ευρώ) δεν νομίζω να πάει και κανείς μετά για τη ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια λογικό να πιέζουν για ρύθμιση. Αν ειναι ενας να μην πληρώνει τι να κατέβει μια και δυο κατηγορίες δεν εχει νόημα... Με τα χρωστούμενα του πχ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok στη ρύθμιση μπήκαμε αλλά το ερώτημα είναι πόσο θα μείνουμε σε αυτήν? Για τους περισσότερους απο εμάς η πρώτη κρίσιμη ημερομηνία είναι (για την ώρα) η 30 Σεπτεμβρίου... Τουλάχιστον γιατί να μην μπορεί κάποιος να πληρώνει μόνο τον κλάδο υγείας? Δηλαδή ή πληρώνεις όλο το τσμέδε ή δεν μπορείς οχι καν να πάρεις ασφαλιστική ενημερότητα και να δουλέψεις αλλά ούτε να αρρωστήσεις? ΕΛΕΟΣ πια, υπάρχουν και συνάδελφοι με μικρά παιδιά... Και μην μου πείτε για την κοροϊδία ότι δήθεν μπορείς να ανανεώσεις βιβλιάριο ακόμα και αν χρωστάς... Απορώ με την υπομονή μας σαν κλάδο, άντε εμείς, αλλά να την πληρώνουν και τα παιδιά? Πραγματικά θλίβομαι απίστευτα ακούγοντας συναδέλφους που έχουν μικρά παιδιά και χρειάζονται εμβόλια κτλ... :sad:

Edited by Gauss
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια αφελή ερώτηση...

 

Δεν έχω πληρώσει το τρέχον εξάμηνο-Α'2015-. Αυτό δεν μπορώ να το εντάξω στις ρύθμιση των 100 δόσεων;

 

Διότι μπηκα στη καρτέλα μου, μετα κόπων και βασάνων σήμερα, πήγα στο tab με τη ρύθμιση αλλά δεν μου βγάζει το ποσό της ειδοποίησης...

 

Edit: και μόλις κατάφερα να μπω, δοκίμασα να τυπώσω το ειδοποιητήριο αλλα μου βγάζει μήνυμα, πως "δεν εχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το Α 2015".

 

Εχω χάσει μάλλον κάποια επεισόδια...; :shock:

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια αφελή ερώτηση...

 

Δεν έχω πληρώσει το τρέχον εξάμηνο-Α'2015-. Αυτό δεν μπορώ να το εντάξω στις ρύθμιση των 100 δόσεων; (Οχι, γιατί δεν θα είναι εκπρόθεσμη η πληρωμή του βάσει των νέων ημερομηνιών: Για τους προ του '93 έκδοση ειδοποιητηρίου έως 31/7/15 και πληρωμή έως 31/8/15, για τους μετά το '93 έκδοση ειδοποιητηρίου έως 31/8/15 και πληρωμή έως 31/9/15. Εξάλλου 31/7/15 είναι η καταληκτική ημερομηνία για την υπαγωγή στην ρύθμιση, δες κι εδώ

 

Διότι μπηκα στη καρτέλα μου, μετα κόπων και βασάνων σήμερα, πήγα στο tab με τη ρύθμιση αλλά δεν μου βγάζει το ποσό της ειδοποίησης... (Στην καρτέλα δεν θα δεις το ποσό, αλλά στην αρχική σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ πάνω δεξιά. Αν βέβαια έχει εκδοθεί)

 

Edit: και μόλις κατάφερα να μπω, δοκίμασα να τυπώσω το ειδοποιητήριο αλλα μου βγάζει μήνυμα, πως "δεν εχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το Α 2015".

 

Εχω χάσει μάλλον κάποια επεισόδια...; :shock: (Τα επεισόδια που έχασες είναι η απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.