Μετάβαση στο περιεχόμενο

Β.Δ. 164/Δ/1969 και οικισμοί με εγκεκριμένο ρυμμοτομικό δίχως όρους δόμησης


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, έχω την παρακάτω περίπτωση οικοπέδου και θα ήθελα λίγο να την βοήθειά σας...

 

Έχω μια διανομή του 1959, όπου ο τίτλος είναι Συνοικισμος χχχχχχ και με διακεκομένη φαίνεται το όριο του συνοικισμού....Εντός του συνοικισμού υπάρχουν οικόπεδα και κοινόχρηστοι χώροι (δρόμοι)...ο συνοικισμός έχει δηλαδή εγκεκριμμένο ρυμοτομικό σχέδιο αλλά στερείται όρων δόμησης...

 

 

Ψάχνωντας στην περιοχή μου, βρήσκω ότι δεν είναι οικισμός με ζώνη των 800μ, ούτε οικισμός προ του 23...οπότε αυτό που συμπαιρένω είναι ότι πάω με το Β.Δ. 164/Δ/1969...

 

Το οικόπεδό μου είναι 6590 τμ, αρκετά μεγάλο και εξετάζωντας τους όρους δόμησης του οικισμού, βάσει του Β.Δ. έχω δόμησης στο 80% και κάλυψη στο 70%....(για κεντρικό τμήμα οικισμού)... με αποτέλεσμα τα επιτρεπόμενα μεγάφη δόμησης και κάλυψης, να είναι τεράστια!!

 

Μήπως έχω κάποιον περιορισμό κατα ΝΓΟΚ:;;;;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κάλυψη 70% και δόμηση 0.8 είναι αρκετά σύνηθες σε χωριά.

το περίεργο στην υπόθεσή σου, είναι ότι έχεις τόσο μεγάλο οικόπεδο  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλη η διανομή έτσι..να φανταστείς, έχω τακτοποιήσει αυθαιρετο στον οικισμό, όπου είχε άδεια του 1992, και ανέφερε δόμηση 80% (1520τμ επιτρεπ), κάλυψη 70% (1330τμ επιτρεπ).....το εμβαδό του οικοπέδο ήταν 1900μ....απλά δεν έγραφε βάσει που ΦΕΚ ειναι οι όροι δόμησης....

Link to comment
Share on other sites

Τις (τελευταίες) οδηγίες για τους όρους δόμησης των εκ παραχωρήσεως οικισμών τις έχω παραθέσει εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/11006-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/page-5?do=findComment&comment=460757

Ο ΝΟΚ μετέβαλλε μόνο την μέγιστη κάλυψη στο πρώην συνεχές.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, οπότε συμπερασματικά, σε ότι αφορά την αρτιότητα, ειναι άρτιο, όπως παραχωρήθηκε, για το σύστημα δόμησης το συνεχές (τοτε), για την κάλυψη στο 70% και για την δόμηση το 80%....σωστά:;;

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα δόμησης που πρακτικά έχει εφαρμοσθεί στις περισσότερες περιπτώσεις οικισμών είναι αυτό των πτερύγων (δηλ. κάλυψη 60%).

Αν η περίπτωσή σου αφορά πράγματι συνεχές, τότε η κάλυψη κατά ΝΟΚ είναι και πάλι 60%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω από το βιβλίο της Λεμπέση....οπότε έχω ως όριο τον ΝΓΟΚ (για την κάλυψη) και εξετάζω αρτιότητα, κάλυψη και σύστημα δόμησης με βάση τον ΓΟΚ του 73

post-824-0-65417800-1438238723_thumb.jpg

Edited by panmyr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Να σας παραπέμψω στο ΝΟΚ, Άρθρο 1, Παράγραφος 5 β

β) Οι διατάξεις του παρόντος κατισχύουν των κα−
νονιστικών πράξεων της Διοίκησης (όπως αποφάσεις
Νομάρχη, πράξεις Δημοτικού Συμβουλίου κ.λπ.), με τις
οποίες θεσπίζονται όροι δόμησης (όπως ύψος, ποσοστό
κάλυψης, αριθμός ορόφων, θέση υπογείου κ.λπ.), εκτός
από: 1) οποιουδήποτε είδους διατάγματα και 2) πρά−
ξεις, με τις οποίες θεσπίζονται ειδικές και εντοπισμένες
ρυθμίσεις (όπως για διατηρητέα κτίρια, μνημεία, ειδικά
κτίρια κ.λπ.). Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος,
Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής μπορεί να διαπι−
στώνεται η μη εφαρμογή των παραπάνω κανονιστικών
πράξεων της διοίκησης.

 

Είναι βασιλικό διάταγμα. Άρα έχεις κάλυψη 70% ή 50% σύμφωνα με το άρθρο 2 του Β.Δ. Παραθυράκι στο Άρθρο 3 όπου ορίζει ως σύστημα το συνεχές και μπορεί να έχεις αντι 50, 70!

Edited by Ctzouvelekis
Συμπληρωματικές πληροφορίες
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.