Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

H ζωή συνεχίζεται !


Recommended Posts

Η κρίση και πως θα την αντιμετωπίσουμε

 

Στο σημερινό μου σημείωμα θα αναφερθώ σε ένα θέμα που μας απασχολεί πιστεύω όλους , άλλους δραματικά και άλλους λιγότερο : Την οικονομική ,πολιτιστική , πολιτική , ανθρωπιστική , ιδεολογική κρίση και την κρίση αξιών που μαστίζουν την πατρίδα μας .

Όταν ξεκίνησε αυτή η « κατάσταση» το 2008 , ένας φίλος μου ευρισκόμενος σε δύσκολη κατάσταση και προ της πτώχευσης της επιχείρησης του μου είπε :
Φίλε η ζωή συνεχίζεται !

Τελικά πτώχευσε , έκλεισε την επιχείρηση του και όταν τον είδα μετά από λίγο καιρό , ενώ περίμενα ότι θα έβλεπα ένα δυστυχισμένο άνθρωπο , μου είπε πάλι : Φίλε η ζωή συνεχίζεται !

Είχε βρει τρόπους , αντί να πέσει στην μιζέρια και στη δυστυχία, να επιβιώσει , πιστεύοντας ότι θα έρθουν καλλίτερες μέρες .

Έτσι λοιπόν αποφάσισα και εγώ να σας γράψω αυτό το γράμμα συνεισφέροντας όπως μπορώ στην ανόρθωση της ψυχολογικής μας κατάστασης προτάσσοντας το παράδειγμα αυτού του ανθρώπου και εξειδικεύοντας το στην περίπτωση του επαγγέλματος μας . που είχε ήδη υποστεί έντονα πλήγματα : Συνάδελφοι η ζωή συνεχίζεται !

Πολλοί θα συνεχίζουν να ανοίγουν νέες επιχειρήσεις και να χρειάζονται άδειες λειτουργίας .

Πολλοί γονείς θα συνεχίζουν να θέλουν να γράψουν στα παιδιά τους την περιουσία τους και επομένως θα χρειάζονται σχέδια και πίνακες ποσοστών και πιστοποιητικά νομιμότητας.

Πολλοί θα συνεχίζουν να πουλούν και να αγοράζουν και θα χρειάζονται πιστοποιητικά ενεργειακής απόδοσης .

Πολλοί θα συνεχίζουν να χρειάζονται ανακαίνιση και διαρρύθμιση της κατοικίας τους ή του καταστήματος τους και πιθανά άδεια αλλαγής χρήσης ή άδεια διαρρύθμισης.

Πολλοί θα χρειάζονται ακόμα διαφορές εργασίες που απαιτούν τη συμμέτοχη μηχανικού , όπως τακτοποίηση αυθαίρετων , συμμετοχή στο πρόγραμμα εξοικονομώ κατ’ οίκον , κλειδιά Ε.Ο.Τ. , κ.λπ. , ακόμα και σε αυτή την κατάσταση .


Αυτό που χρειαζόμαστε τη στιγμή αυτή είναι να διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας και την αλληλεγγύη μας !

 

Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
Edited by advice4u
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου βγήκαν τα μάτια να το διαβάσω.

 

Τι σχέση εχει το ποστ με το βιοκλιματικό σχεδιασμό   :confused:  :confused:  :confused: ?

Επισης απευθύνεσαι σε μηχανικούς και όχι μαθητές ή φοιτητες ή ερωτευμένους....

Link to comment
Share on other sites

People change, things go wrong, shit happens but life goes on.

It might take a year, it might take a day, but what is meant to be will always find its way.

Keep trolling & saint the god #doitbioclimatic

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Ανάρτησες το θέμα στη Ενότητα Αρχιτεκτονική / Βιοκλιματικός Σχεδιασμός.

Προφανέστατα είναι εκτός θεματικής ενότητας το περιεχόμενο του θέματος σου.

 

Το θέμα κλειδώνει.

Εάν κρίνεις ή βρεις κατάλληλη ενότητα για το ψυχολογικό σου θέμα ενημέρωσε με ΠΜ να το εξετάσουμε αν θα μπορεί να πάει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.