Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η/Υ Χώρος ή όχι;


sundance

Recommended Posts

erling, επισυνάπτω μια εικόνα που βρήκα από την κωδικοποίηση του Γ.Ο.Κ. Πιστεύω ότι η περίπτωση σου αντιστοιχεί στην περίπτωση 3 του σχήματος 8.5. Αφού το σύστημα των δοκών θα είναι ασκεπές θα το ονόμαζα όπως προανέφερα ως πέργκολα. Ελπίζω να σε βοηθήσει πάντως η φώτο.

post-842-131887196122_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ptsounou ευχαριστώ για το σχήμα.

Για να κάνω περισσότερο ευκρινές τι θέλω να κατασκευάσω παραθέτω την παρακάτω εικόνα όπου είναι το σχ1.

Η πολεοδομία λέει ότι ολόκληρος ο Η/Χ (στεγασμένη εσοχή) μετράει στην δόμηση, διότι ο χώρος μπροστά του (σύστημα στύλων-δοκών) μετράει στην κάλυψη.

 

Μου προτείνετε λοιπόν να θεωρήσω ως Η/Χ όλο το εμβαδό του 3.00χ4.00 και να μετρήσει στην δόμηση μόνο το 3.00χ1.00

 

Και εγώ αντιδρώ στην λογική της πολεοδομίας, διότι αν ισχύει αυτό τότε δεν θα μπορούσα να θεωρήσω ως Η/Χ ούτε στο σχ2 τους άνω του ισογείου ορόφου ημιυπαίθριους χώρους.

Αφού ο ΓΟκ ορίζει σαν κάλυψη την προβολή των περιγραμμάτων σε οριζόντιο επίπεδο. Αρα σε όλους τους ορόφους έχω μπροστά από τους Η/Χ χώρο που μετράει στην κάλυψη.

Εκτός αν υπάρχει κάλυψη ανά όροφο, που νομίζω όμως ότι δεν υπάρχει ανά όροφο αλλά η κάλυψη είναι μία.

 

Αυτό λοιπόν είναι το πρόβλημά μου συνάδελφοι.

 

attachment.php?attachmentid=61&d=1204200323

post-437-131887196202_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο μετράει στην κάλυψη. Αν π.χ. δεν είχες τους εξώστες και ήταν μόνο τρύπα ή δοκάρια θα μετρούσε στην κάλυψη? Φυσικά και όχι. Αφού λοιπόν οι εξώστες σε κανένα σημείο τους δεν ενώνονται με τις δοκούς πως θεωρούνται Η.Χ.?

Link to comment
Share on other sites

Ελα μου ντε ptsounou. Αυτό είναι ένα σημείο που και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω. Εκτός αν το θεωρούν σαν "φωταγωγό"!!!!

Για αυτό ψάχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...

εχω 2 περιπτωσεις.

 

1)ισογειο-α-β οροφος

 

στην προσοψη η/χ

 

48017771.jpg

 

ποσες φορες μετραει στη δομηση?

 

οσα τα επιπεδα που συναντα δηλαδη επι 3 φορες (ισογειο-α-β οροφος) ή μονο μια?

2)ισογειο-α-β οροφος και εξωστες στον α-β οροφο

 

στην προσοψη η/χ

 

95708612.jpg

 

ποσες φορες μετραει στη δομηση?

 

οσα τα επιπεδα που συναντα δηλαδη επι 3 φορες (ισογειο-α-β οροφος) ή μονο μια?

 

οι εξωστες ποσο μετρανε?

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη περίπτωση νομίζω μία φορά σαν ημιυπαιθριος και όλος στον όγκο .

Στην δεύτερη ότι και στην πρώτη και επιπλέον οι εξώστες μετράνε σαν εξώστες .

Λογικά ότι πατάς και κάνεις χρήση μετράει ανάλογα .

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη περίπτωση μετράει 1 φορά σαν Η/Χ και όλο στον όγκο.

Στην δεύτερη περίπτωση μετράει 1 φορά σαν Η/Χ και όλο στον όγκο, οι εξώστες σαν εξώστες υπό την προϋπόθεση οι εξώστες δεν εφάπτονται στα πλαϊνά όρια.

Link to comment
Share on other sites

Για το 1 συμφωνώ και εγώ, αλλά για το 2 διαφωνώ ως προς τους εξώστες. Δηλαδή θεωρώ ότι ο Η/Χ μετράει μία φορά στη δόμηση, και εξολοκλήρου στον όγκο, αλλά οι εξώστες θα πρέπει να μετρήσουν όχι σαν εξώστες, αλλά σαν κανονικός ωφέλιμος χώρος στη Δόμηση, γιατί απλούστατα δεν είναι εξώστες:

 

Σύμφωνα με το ΓΟΚ, Άρθρο 2, 38: Εξώστης είναι η οριζόντια προεξοχή της πλάκας του δαπέδου ορόφου ή δώματος, η οποία προβάλλει, με ή χωρίς τη χρήση δοκών, πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση και την προσωρινή παραμονή ενθρώπων.

 

Εδώ οι πρόβολοι δεν βρίσκονται στις όψεις, αλλά στο εσωτερικό του κτιρίου... Όπως ακριβώς ένα πλατύσκαλο στο επίπεδο ορόφου, σε μία εσωτερική σκάλα, δεν είναι εξώστης...

 

Τώρα, βέβαια, θα αναρωτηθεί κανείς, εφόσον δεν ανήκει στο διαμέρισμα αυτός ο πρόβολος, και προεξέχει από την όψη του διαμείσματος (αλλά όχι του κτιρίου), δηλαδή μοιάζει όντως πολύ με συμβατικό εξώστη, θα πρέπει να μετρήσει στη δόμηση; Εγώ λέω ναι, γιατί πάντοτε βρίσκεται ουσιαστικά μέσα στο εσωτερικό του κτιρίου, και ας φαίνεται σαν σπαταλημένη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.