Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η/Υ Χώρος ή όχι;


sundance

Recommended Posts

1. οχι

2. ούτε δόμηση ούτε κάλυψη

3. οχι

Είναι Η/Χ σε 2 ορόφους, μετράει μια φορά σε εμβαδό (στο ισόγειο) και στον όγκο μετράει όλο το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. οχι

2. ούτε δόμηση ούτε κάλυψη

3. οχι

Είναι Η/Χ σε 2 ορόφους, μετράει μια φορά σε εμβαδό (στο ισόγειο) και στον όγκο μετράει όλο το ύψος.

 

οσον αφορα το 1, η βεραντα δεν μετραει καθολου σε δομηση και καλυψη,διοτι υπερκαλυπτεται απο τον Η/Χ?

 

οσον αφορα το 3,δηλαδη αν ειχα 6 οροφο παλι μια φορα θα μετρουσε στη δομηση?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη sundance γιατί μπορεί να σε μπέρδεψα.

Καταρχήν ο Η/Χ δεν μετράει στην δόμηση αν δεν υπερβαίνεις το 20% της δόμησης.

 

1. Εμβαδό Η/Χ είναι η προβολή της πλάκας στο ισόγειο.

2. Αν δεν είχες την υπερκείμενη πλάκα τότε δεν υπάρχει Η/Χ

3. Και 6 ορόφους να είχες ο Η/Χ μετράει στο εμβαδό των Η/Χ μία φορά αλλά στον όγκο μετράει όλο το ύψος.

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα.δεν με μπερδεψες.

 

κατ αρχας αναφερομαι στο παρακατω δομημα:

 

vbfbbwo3.jpg

 

σε αυτο λοιπον:

 

1.το εμβαδο του Η/Χ ειναι το εμβαδο της επιφανειας της ανω πλακας που δημιουργει τον Η/Χ μειον το εμβαδο της βεραντας?

2. το εμβαδο του Η/Χ που μετραει στο 20% της δομησης ειναι x3 αφου 'κοβει' 3 σταθμες(ισογειο,α' και β' οροφο),σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενας Η/Χ μόνο στο ΙΣΟΓΕΙΟ που έχει εμβαδό όσο είναι το εμβαδό ανάμεσα στις 4 κολώνες.

Επίσης στον όγκο μετράει όλος ο όγκος μεταξύ των 4 στύλων και της τελευταίας πλάκας.

 

Αλλά έχω την υποψία ότι στην πολεοδομία θα σου πούνε πως έχεις 3 Η/Χ όσο το εμβαδό μεταξύ των στύλων....

Για αυτό καλύτερα ρώτα εκεί.

Εγώ ότι λέω το λέω από την "γνώση¨του ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο πιστευω κι εγω.εντω μεταξει τα εμβαδα των βεραντων μετρανε ξεχωριστα παρολο που περιεχονται στο εμβαδον του Η/Χ αφου κατα πασα ειναι x3...?

Link to comment
Share on other sites

1.Καταρχάς όλες αυτές οι δοκοί και τα υποστηλώματα δεν πρέπει να συμμετέχουν στο στατικό υπολογισμό.

2. Αφού όλα αυτά εξέχουν πέραν των 0.40 ως διακοσμητικά για να εγκριθούν πάνε ΕΠΑΕ

 

Αν αντίθετα προεκτείνεις τους εξώστες ώστε να εφάπτονται των εσωτερικών ορίων των δοκών και κάνεις τα υποστηλώματα μέχρι 40*40 τότε δεν περνάνε ΕΠΑΕ, εγκρίνονται ως διακοσμητικά και ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε, δεν μπορώ να έχω 12μ κολώνες χωρίς να είναι φέρουσες.

 

Για να καταλάβω, αν δεν είναι διακοσμητικά τότε δεν μπορώ να έχω Η/Χ ?

Link to comment
Share on other sites

Ανάποδα. Αν είναι φέρουσες τότε σίγουρα ο εξώστης γίνεται η/υ. Στο παράδειγμά σου βέβαια επειδή το βάθος βγαίνει μετά μεγαλύτερο του πλάτους, το υπόλοιπο του βάθους που είναι μεγαλύτερο του πλάτους προσμετράται στη δόμηση.

 

Αλλά όταν εννοώ μη φέρουσες εννοώ οτι δεν συμμετέχουν στην στατική επίλυση του κτιρίου. Όχι οτι δεν μπορούν να φέρουν τα ίδια βάρη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.