Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Υ Χώρος ή όχι;


sundance

Recommended Posts

Εφ' όσον είιναι σε Η/Υ που είναι ανοικτός προς τον ακάλυπτο και χρησιμοποιείται γιά προσωρινή παραμονή , δεν νομίζω ότι δεν είναι εξώστης . Αλλιώς πως θα τον χαρακτηρίσεις ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την 1η συμφωνω

Για την 2η περίπτωση λέω ότι οι εξώστες αυτοί τελικά είναι ημιυπαίθριοι. Οι οποίοι ορίζονται από τα ψηλά υποστυλώματα.Το αν μετράνε στην δόμηση ή όχι οι θεωρητικές επεκτάσεις των εξωστών έως τα υποστυλώματα εξαρτάται από της διαστάσεις των κενών σαν να ήταν εσωτερικά κενα(>1,20μ πλάτος κενού). Η πραγματική επιφάνεια των "εξωστών" θα μετράει ή δεν θα μετράει στο 15% των ΗΧ σύμφωνα με τις προυποθέσεις των ΗΧ(το τμήμα πέρα των 1,80 μέτρων σε βάθος θα μετράει στην δόμηση όπως επίσης και αν το μήκος του ΗΧ είναι<2,50μ)

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα καταφέρετε να βγάλετε αποτέλεσμα.. μακάρι

Γιατί έχω την εντύπωση πως το συγκεκριμένο θέμα το έχω ρωτήσει και εγώ εδώ μέσα, και δεν είχαμε καταλήξει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Εγγρ-30743/5867/4-6-87. [ ΙΣΧΥΕΙ απο 4.6.1987 ]

"Διόροφος ημιϋπαίθριος".

@ΚΕΙΜΕΝΟ

Σε απάντηση της αίτησής σας με ΑΠ 30743/12.5.87 σχετικά με

την εφαρμογή του άρθρου 11 του ΓΟΚ/85, σας γνωρίζουμε ότι ο

ημιϋπαίθριος χώρος μπορεί να έχει ύψος δύο ορόφων, με εξώστη στο

ύψος ενδιάμεσου ορόφου όπως φαίνεται στα συνημμένα σας σχέδια,

εφ'όσον τηρείται η παρ. 2 του ίδιου άρθρου και εφόσον ο

αντίστοιχος όγκος του υπολογίζεται στον συντελεστή κατ'όγκο

εκμετάλλευσης του οικοπέδου.

 

 

Μετά από το παραπάνω έγγραφο σου λείνονται όλες οι απορίες. Αφού ισχύει για διόροφο είναι και για το παράδειγμά σου stp

 

Link to comment
Share on other sites

αρα

 

Η/Χ μια φορα στη δομηση και κανονικα στον ογκο

 

οι εξωστες κανονικα.

 

ερίπτωση μετράει 1 φορά σαν Η/Χ και όλο στον όγκο, οι εξώστες σαν εξώστες υπό την προϋπόθεση οι εξώστες δεν εφάπτονται στα πλαϊνά όρια.

 

Γιατί αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σε όλους. Ζητώ τα φώτα σας στο εξής:

Έχω ένα ημιυπαίθριο χώρο με μια ανοιχτή πλευρά πλάτους 3.50μ. στο ισόγειο τον οποίο συνυπολογίζω στο συντελεστή όγκου. Ακριβώς από κάτω στο υπόγειο υπάρχει ο ίδιος χώρος με ύψος 0.80μ. από το έδαφος. Αυτός ο χώρος είναι ημιυπαίθριος; Μετράει στο συντελεστή όγκου;

Είναι απαραίτητη προυπόθεση η δυνατότητα μετακίνησης και προσωρινής παραμονής ανθρώπου στο χώρο για να θεωρηθεί ημιυπαίθριος; Γιατί εδώ με 0.80μ. ύψος μόνο τα κατοικίδια του ιδιοκτήτη θα μπορέσουν να περάσουν από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

peggie, ημιυπαίθριος στο υπόγειο δεν μπορεί να είναι, υπάρχει εγκύκλιος για αυτό.

Μια κάτοψη θα βοηθούσε να καταλάβουμε τι εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

δεν σε απασχολεί καν το θέμα

εφόσον το υπόγειο δεν προμεσμετρά στη δόμηση

 

στον όγκο, ετσι και αλλιώς, μετρά ό,τι είναι πάνω από τη στάθμη του εδάφους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.