Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιθεωρήσεις ξενοδοχείων από ιδιώτες μηχανικούς


anavatis

Recommended Posts

Καλησπερα....

 

ξερει καποιος τη διαδικασια για να γινει επιθεωρητης;

 

Καποιο σεμιναριο παρακολουθουμε , αλλα μου ειπαν οτι δεν αρκει .... πρεπει να παρακολουθησεις και το σεμιναριο για ISO9001....αλλου μου ειπαν οτι πρεπει να κανεις 5 επιθεωρησεις σαν "δοκιμος" .....

 

εχει γινει καποιος επιθεωρητης; τι διαδικασια ακολουθησε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι, οι φορεις ζητανε να κανεις και το 9001 κατι το οποιο πρακτικα ειναι αχρηστο βεβαιως.

Οι φορεις συγκεντρωνουν αρκετα χρηματα με αυτα τα σεμιναρια, και ειναι αληθεια οτι μαζευουν καθε λογης ανθρωπους για επιθεωρητες.

Απο γνωστους εχω δει περιπου τον τροπο που λειτουργουν και καποιοι αλλοι φορείς.

 

Θεωρητικά κάνεις κάποιες επιθεωρήσεις σαν "δεύτερος" ώστε να λάβεις την εμπειρία ώστε να κάνεις μετά μόνος σου. (Σπάνια 5)

 

Σε γενικες γραμμες επιθεωρηση ξενοδοχειου για μια εργατοημερα κινειται στα 500Ε, για ενοικιαζομενα στα 250Ε προ ΦΠΑ για τον Φορέα.

 

Ο επιθεωρητής λαμβάνει είτε ποσοστό είτε φιξ ποσό ανα εργατοημερα.

 

Επιθεωρηση *νεου* καταλυματος 14 δωματιων ενοικιαζομενων, χρεωνεται 250Ε στον ιδιοκτητη, λαμβανω 80Ε, με ολα τα εξοδα δικα μου. Άλλοι φορείς δινουν ενα επιπλεον ποσο (%) εαν φερεις εσυ τον πελατη, κατι που βεβαια συμφωνα με τον ΕΣΥΔ αλλα και ISO θεωρειται "παρανομο".

Edited by vaioslar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Μπορούμε και οι ίδιοι ως ιδιώτες και ασφαλώς αφού θα έχουμε παρακολουθήσει το σεμινάριο, να κάνουμε αυτόνομα την κατάταξη ή οφείλουμε να είμαστε προσκείμενοι σε κάποιον φορέα;;;;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρέπει να είσαι σε κάποιον φορέα, διότι η επιθεώρηση γίνεται "από επιθεωρητή του φορέα" και όχι απλά "από έναν επιθεωρητή".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επικοινωνείς με κάποιο φορέα για να σε ενημερώσουν, καθένας θέλει τα δικά του

συνήθως κάνεις σεμινάριο 2-3 μέρες δωρεάν ή επι πληρωμή και μετά υπογράφεις σύμβαση μαζί τους για τις επιθεωρήσεις με τι ποσοστό θα πληρώνεσαι κλπ κλπ... μετά κάνεις αρχικά 2-3 επιθεωρήσεις τζάμπα ως βοηθός μέχρι να μάθεις και μετά μόνος

Edited by AsiM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.