Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιθεωρήσεις ξενοδοχείων από ιδιώτες μηχανικούς


anavatis

Recommended Posts

Το πλέον "ξενερωτικό" της υπόθεσης είναι ότι και η "κουτσή Μαρία" γίνεται επιθεωρητής....όλοι γίνονται δεκτοί, φυσικοί, μαθηματικοί, τει, μη σου πως και γενικά απόφοιτοι  λυκείου, κτλ, για να κάνουν επιθεωρήσεις...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Και το χειρότερο είναι ότι γίνονται χωρίς ΚΑΜΙΑ εκπαίδευση. Επιπλέον παίρνουν ψίχουλα (για δουλειές που θα πάνε οι ίδιοι) στους φορείς πιστοποίησης, οι ευθύνες είναι σημαντικές και όλο το κέρδος το καρπώνονται οι φορείς πιστοποίησης. Κάτω από αυτές τις συνθήκες, πραγματικά δε νομίζω ότι θα κρατήσει για πολύ αυτή η διαδικασία, καθώς θα ψάχνουν με τα κυάλια για επιθεωρητές.

Link to comment
Share on other sites

δηλ οι εταιρειες πιστοποιησης εχουν καποιους μονιμους / "καλους"/ δικους τους (οπως θες πεστο)  επιθεωρητες στους οποιους αναθετουν το πελατολογιο της εταιρειας και οι υπολοιποι θα πρεπει να βρισκουν μονοι τους τους πελατες?

 

θ αμε ενδιεφερε να μαθω το υψος της αμοιβης

Link to comment
Share on other sites

Μα μόνος σου από ό,τι έχω καταλάβει δεν μπορείς να βρεις πελάτη. Ο πελάτης απευθύνεται σε πιστοποιημένη εταιρία π.χ. TUV και αυτή αναθέτει μετά σε μηχανικό. 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το λεει ο Νικ ειναι.

 

Η καθε ΤUV θα εισπραξει ΠΟΛΛΑ χρηματα απο τη διαδικασια.

Αν ειναι να δινει 100Ε στον καθε μηχανικο, να παει στο δ#$#λο...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ρωτήσει, περίπου όσα αναφέρει ο terry είναι και επίσης θέλουν να τους πας δικό σου πελατολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρωθει ο μηχανικος, δεν το θεωρω ασχημο.
Αλλα προβλεπω να πηγαινει για μεροκαματα και να πληρωνεται μετα απο 6 μηνες.

 

Εκτος του οτι, η καθε TUV θελει 250-300Ε για να σου κανει και 2 μερες "σεμιναριο".

 

50 ατομα να μαζεψει σε καθε μικρη πολη, ειναι 12500Ε-15000Ε.

Link to comment
Share on other sites

Αν η TUV σου δίνει πληροφοριακό υλικό, exel ή λογισμικό για τον έλεγχο και σου πληρώνει και τα μεταφορικά που θα χρειάζονται για να πας σε τουριστικές περιοχές και τελειώνεις σε μία μέρα (αυθημερόν), τότε περίπου 100 ευρό καθαρά δεν είναι παράλογο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο με δικούς σου πελάτες το ειχα ξανακούσει οταν κάποτε πήγα να ασχοληθώ με πιστοποιήσεις ανελκυστήρων... Τι δικοί μου ρε βλάκα του λεω, αν ειχα τετοια κονε δεν θα ερχόμουν για δουλεια . Που να τους βρω; Σου δίνουν εκει ενα μικρό ποσοστό κανεις ολη τη δουλεια και χαίρονται άλλοι.. Ποτε ξανα τετοια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να τελειώνεις σε μια μέρα πρακτικά μιλώντας.....εκτός του ότι η επιθεώρηση θα σου παίρνει 4 τουλάχιστον ώρες από το χρόνο σου, μετά θα πρέπει να πάς γραφείο και να φτιάξεις και την έκθεση, φωτό κτλ. και φαντάζομαι θα σε πρήζουν και με καμιά διόρθωση, για να πάρεις τελικά το 100αρικο..μικτό, δλδ περίπου 80€ καθαρά! :mrgreen:

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.